logo

trugen jacn
02 February 2016

İSTANBUL

erkin emet(8)

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya (DTC) Fakültesi öğretim üyesi ve Dünya Uygur Kurultayı Yurutme Kurulu Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Erkin Emet’in İşgalcı Çin’in 05 Temmuz 2009’de  Urumçı ‘de yaptığı Uygur katliamı ile sonrası gelişmeleri anlatan “ 05 Temmuz Urumçi Olayı ve Doğu Türkistan ” kitabının 2. Baskısı yapıldı .İlk baskısı 2010 yılında yapılan kitabın son baskısı Ankara merkezli Grafiker Yayııncılık Ltd.Şti.tarafından bastırılan kitap Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüpheneler genel Müdürlüğü tarafından da satın alınarak Türkiye’de genelinde bakanlığa ait kütüphalerin envanterine dahil edildiği belirtildi.

05 Tem.

Kitap,  6 bölümden oluşmakta olup,Doğu Türkistan yakın tarihi, Çin isitilasinın sefhaları,Komünist Çin’in bu ülke’de  yaptığı  baskı, zulm,etnik assimilasyon ile dini ve ırkı soykırım uygulamaları ayrıntılı şekilde inceleniyor. Doğu Türkistan Liderleri merhum Mehmet Emin Buğra ve İsa Yusuf Alptekin’in 1950’lı yıllarda Türkiye’de ve hür dünya’da başlattığı Doğu Türkistan davası ve sonrası gelişmeler hakkında bilgi veriliyor.Ayrıca 1955’te Suudi Arabistan’da toplanan ilk Doğu Türkistan Kurultayı ve onun devamı olan ve 1992 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen 2. Doğu Türkistan Milli Kurultayı ile daha sonra çişitli nedenlerle Almanya’ya nakledilen Doğu Türkistan Milli Kurultayı adının  Dünya Uygur Kurultayı’na dönüşmesi hakkında bilgiler veriliyor.05 Temmu 2009 olayalarının Doğu Türkistan bağımsızlık mücadelesi tarihindeki önemi ve sonrasında gelişen olaylar hakkında duruluyor.
Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabia Kadir Hanımın bayan escort istanbul hayatı,Doğu Türkistan’da yaptığı çalışmalar ve tutuklanarak hapsedilmesi olayı hakkında de ayrıntılı şekilde bilgi veriliyor. Kendisinin hapisten çıkarılarak ABD’ye ve Dünya Uygur Kurultayı başkanlığına getirilmesi ve sonraki faaliyetleri  ve temasları  da ayrıntılı şekilde ele alınıyor.
ABD.AB.ülkeleri başta Türkiyeve İslam dünyası ile Uluslar arası Hukuk ve insan hakları örgütlerinin Doğu Türkistan davasına olan bakışları üzerinde de duruluyor.Özellikle İslam İşbirliği Teşkilatı(İİT)’nın bu teşkilatın o zamankı genel sekreteri Prof.Dr.Ekmelettin İhsanoğlu’nun kendisini olaylar hakkında brifing vermesi için Cidde’ye davet etmesi ve bazı İslam Ülkeleri büyükelçilerinin olumsuz ve yüz kızartıcı tutumları de gözler önüne seriliyor.Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu başkanlığındaki İİT.heyetinin Doğu Türkistan’ı ziyaretine ait bilgiler de kitapta yer alıyor.
Bunun haricinde kendisinin temsilcisi bulunduğu ABD.merkezli Hür Asya Radyosu’nda 05 Temmuz olayları ile ilgili yaptığı haber-yorumlar, çalışmalar ve ilginç raportajlara de yer veriliyor.
05 Temmuz Urumçi Olayı ve Doğu Türkistan kitabının  bölümleri ve özeti şöyle ;
Giriş : Uygur Türkleri ve Doğu Türkistan, Çin işgalinin 150.yılı ve Urumçi olaylarının nedenleri
1,bölüm ; Dini ve kültürel yapı, Bugünkü yönetim sistemi,Ekonomik ve sosyal durum
2. bölüm 05 Temmuz 2009 olaylarının iç yüzü, yankıları ve sonrası genel durum ve sonuçları
3.bölüm : 05 Temmuz 2009 olayları ve sonrasi gelişmeler
4.bölüm Bu noktaya nasıl gelinmiştir ?
5.bölüm : Diasporadaki Doğu Türkistan davasının ana hatları iletarihçesi
6.bölüm : Doğu Türkistan’dan ve olayların şahitleri ile yapılan söyleşiler

Doç.Dr.Erkin Emet’in hazırlayıp 2. baskısını yaptırdığı 05 Temmuz Urumçi Olayı ve Doğu Türkistan kitabı,araştırımacıların,bilim adamları ve Doğu Türkistan konusu ile ilgili çalışma yapacak olanlar için ilk başvuru ve kaynak kitaplar arasındaki yerini alıyor ve öne çıkıyor.Kitap.kitapçılarda ve kitap mağazalarında satışa sunulmuştur.

TEŞEKKÜR : Doğu Türkistan davasıı açısından önemeli bir kaynak eser niteliğindeki kitabı hazırlayıp bastıran ve okuyucusu ile buluşturan Doç.Dr.Erkin EMET’e teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.(UYHAM)

Etiketler: » » » » » » »
Share
1289 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ