logo

trugen jacn
29 Ocak 2016

İSTANBUL SURİYE’YE 5 BİN ASKER GÖNDERECEĞİ İDDİA EDİLDİ

Çin Hükümetinin geçtiğimiz günlerde, Çin deniz kuvvetlerine bağlı Özel eğitimli Deniz piyade Birliklerinin Doğu Türkistan’ın Teklemakan çölünde  çol eğitimi ve askeri manevralara tabi tuttuğu bildirilmişti.Bu eğitim ve tatbikatların Çin’in Suriye’deki çatışmalara müdahil olma girişimi ve niyetinin bir göstergesi olarak görülmüştü. Şimdi ise, Çin’in Suriye ile yaptığı bir anlaşma kapsamında Suriye’ye 5 bin asker göndereceği iddia edildi.

Uygur Haber Ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

The European Union Times’ta yer alan habere göre, bu askerlerin Doğu Türkistan’da konuşlandırılan “Sibirya kaplanları” ve Lancjoy askeri bayan escort istanbul bölgesindeki “Gece Kaplanları” özel kuvvetleri gruplarından oluşması bekleniyor.

Rus medyası, Çin askerlerinin Suriye’ye gönderilmesinin Çin Ulusal Meclisi tarafından geçen ay kabul edilen terörle mücadele yasasının bir sonucu olduğunu öne sürdü.

Çin’in bu tür önlemleri, Sincan ismini verdiği Doğu Türkistan’da çoğunluğu oluşturan Uygur Müslümanlarının yurt içinde ve dışında etkinliklerini artırmasından dolayı olabileceği öngörülüyor.

The European Union Times bu haberi “Obama için gece kabusu” olarak sundu.

24 Aralık’ta Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Pekin’de bir araya gelmişlerdi. Görüşmelerin sonunda Çin tarafı Suriye’ye 6,2 milyon dolar yardım tahsis etme kararı almıştı. Wang Yi, Pekin’in gelecekte de Suriye’nin ihtiyaçlarına göre Suriye’ye her türlü yardımı sağlayacağını

Kaynak:DünyaBülteni

Etiketler: » » » » » » »
Share
1225 Kez Görüntülendi.