logo

trugen jacn
29 Ocak 2016

İSTANBUL MUHTEMEL BİR SAVAŞTA RUSYA,ÖNCE KIRIM TATAR TÜRKLERİNİ YOK EDER

Kırım Tatar Türklerinin efsanevi ve milli lideriMustafa Abdulcemil Kırımoğlu, Kırım’ın adeta Rusya’nın askeri üssüne dönüştüğünü belirterek , “EĞER BİR SAVAŞ ÇIKARSA RUS ORDUSU İLK ÖNCE KIRIM TÜRKLERİNİ TOPTAN YOK EDER.” dedi.

STRASBOURG (Kırım Haber Ajansı-QHA) 
Fransa’nın Strasbourg kentine bir  ziyaret gerçekleştiren  Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Amerika’nın Sesi muhabirine Kırım’daki son durumu değenlendi.

Kırımoğlu şunları söyledi , “Kırım, güçlü bir askeri üsse dönüştürüldü. Alınan verilere göre orada 60 ile 80 bin arasında asker bulunuyor. Kırım’a devamlı olarak askeri araçlar geliyor. Ama en tehlikeli olan şu ki, onlar (Rusya), Budapeşte Anlaşması’nın imzalanmasından sonra terk ettiğimiz bayan escort istanbul Yalta yakınındaki nükleer silah deposunu onarıyor. Ama onların oraya nükleer silahları getirip getirmediğini şimdilik söyleyemiyoruz. Bunun yanı sıra orada, nükleer silah taşıyabilen Topol ve İskander adlı balistik füzeleri bulunuyor” diyen Kırımoğlu, Kırım’ın adeta askeri üsse dönüştüğünü ve bu durumun sadece Ukrayna için değil Karadeniz bölgesinin tüm ülkeleri için endişelendirici olduğunu kaydetti.

Askeri yollarla Kırım’ın işgalden kurtarılmasının doğru olmadığını anlatan Kırımoğlu, “Askeri çözümün imkânsız olduğunu düşünüyoruz. Çünkü savaş başlarsa, işgalciler ilk önce Kırım Tatarlarını yok etmeye başlar” dedi. Savaş çıkması durumunda Kırım Tatarlarının, düşmanlık göstermemesi durumunda bile Rusya tarafından yok edileceğini söyleyen Kırımoğlu, “Etnik temizlik olabilir” diye konuştu.

Daha önce Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun, AKPM’deki Ukrayna heyeti kapsamında Fransa’ya gittiği açıklanmıştı. Ziyaret sırasında geçici olarak işgal edilen Kırım ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırısı konuları ile ilgili birkaç etkinlik ve yuvarlak masa toplantısının düzenleneceği ifade edilen Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Basın Servisi’nin açıklamasında, Kırımoğlu’nun katılımıyla bir basın toplantısının da düzenlenmesinin planlandığı kaydedilmişti.

 Kaynak :  Kırım Haber Ajansı -QHA

Etiketler: » » » » » »
Share
1216 Kez Görüntülendi.