logo

trugen jacn

İSTANBUL İŞGALCI ÇİN’İN 05 ŞUBAT 1997’DEKİ GULCA KATLİAMINI UNUTMADI

Trt Avaz-2Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Doğu Türkistan Türklerinin merhum Lideri İsa Yusuf Alptekin’in sürekli olarak dillendirdiği “Türkiye, Türk-İslam Aleminin Yegane istinatgahı ve Kalesidir. Esaretteki Müslüman Türklerin tek sahibi  ve gerçek hamisi  Türk Milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devletimizdir.” sözünün tam bir gerçek olduğu  açık ve net olarak görüldü.
Türk Televizyonları İşgalcı Çin’in 05 Şubat 1997’de Doğu Türkistan Cumhuriyetine başkentlik yapan Gulca şehrinde yaptıkları katliamın 19.yıldönümünde de Doğu Türkistan şehitlerini ve Doğu Türkistanlı kardeşlerini unutmadı. Yaptıkları bir birinden değerli ve anlamlı yayınları ile Gulca katliamını ve Doğu Türkistan sorununu  bir kez daha gündeme taşıdı.

Trt. Avaz Tv. Özel Mesaj Yayınladı

Bu yıl yapılan Gulca katliamını anma etkinliklerinde en dikkate değer anma, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu(TRT)’nin Türk-İslam dünyasına yönelik yayın yapan TRT AVAZ Tv.oldu. Trt Avaz televizyonu ,kurumsal facebook hesabinde Gulca katliamı ile ilgilii özel bir mesaj yayanladı ve şehitlerimize rahmet ve mağfiret diledi.

Trt.Avaz Tv.nin mesaji aynen şöyle ;

Trt A.
TRT AVAZ
BUGÜN GULCA KATLİAMI’NIN 19. YILDÖNÜMÜ
Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri’nin tarihindeki önemli dönüm noktalarından biri olan “Gulca Katliam”nın 19. yıldönümünde Gulca Şehitleri’ni rahmetle anıyoruz

Trt Avaz Tv.05 Şubat 2016 günü Gulca Katliamı ile ilgili Bir günde İki Canlı Program  Gerçekleştirdi.

05 Şubat 2016 Cuma günü bir günde Gulca katliamı ile ilgili çok önemli iki program yayınladı ve Doğu Türkistan sorunu ile Gulca katliamı hakkında Doğu Türkistan asıllı konukları canlı programa davet ederek bizzat onların ifadesi ile gündeme taşıdı.
Trt.Avaz Tv.’dan Bir günde iki Program


Birinci Program 
Trtk Avaz Tv.oğle kuşağı Detay 13 adı ile, sayın Gökçen Ogan’ın Ankara Stüdyolarında hazırlayıp canlı olarak sunduğu program’da Ankara Üniversitesi öğretim üyesi ve Dünya Uygur Kurultayı Yürütme Kurulu Başkan yardımcısı Doç.Dr.Erkin Emet’ı konuk etti. Doç.Dr.Emet Gulca olaylarının sebepleri ve Çin’in 05 Şubat 1997’de Gulca’da günlerde süren toplu tutuklama ve bastırma operasyonları yaptığını,yüzlerce kişiyi yagısız infaz yaparak katlettiğini ve on bayan escort istanbul binlerce kişiyi  haksız yere etutukladığını  canlı programda dile getirdi. Gulca olayları Doğu Türkistan sorununun uluslar arası bir mesele haline gelmesini temini ettiğini de belirtti.

İkinci Program

05 Şubat günü ikinci program, Trt.Avaz’ın İstanbul Stüdyolarında canlı olarak gerçekleştirildi.05 Şubat 2016 akşam saat 18,oo’de sayın Buket Güler tarafından Dünya Gündemi adı ile hazırlayıp sunduğu  45 dakika süren canlı programının  canlı yayın konuğu Doğu Türkistan Vakfı eski başkanı ve Uygur haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM) Sorumlusu Hamit Göktürk oldu.
Program’da  Doğu Türkistan’ıın kısaca tarihi anlatıldı ve bu topraklarda 1863-1877 yılları arasında Osmanlı devletine bağlı bir Türk_İslam devletinin kurulduğu ve 20.yüz yılda ise,ilki 1933’te Kaşgar’da Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti ve ikincisi 1944’de Gulca’da Doğu Türkistan Cumhuriyeti adı ile iki bağımsız Türk devletinin ilan edildiği belirtildi. Çin işgali ve sonrasında Çin’in baskı,zulum ve soykırım uygulamaları yüzünden bu ülke’den yapılan göç olayları hakkında bilgi verildi.Daha sonra yıllarda bu ülke’de meydana gelen büyük çaptakı milli ayaklanmalar ve bağımısızlık hareketleri de peryodik olarak gündeme taşındı.Program’ın canlı konuğu Hamit Göktürk de zaman zaman programda konu ile ilgili görüşlerini açıklyadı.Göktürk haksız ve hukuksuz olarak Ocak 2014’de Çin yönetimi tarafından tutuklanarak ömür boyu hapis cezasına açarptırılan Uygur Demokrası ve Hukuk Hareketi Lideri ve Uygurların vicdanı olarak bilinen Doç.Dr.İlham Tohti hakkında da bilgiler verdi. Dr.Tohtı’nin batılı bir çok kurum ve kuruluş’un sürekli gündeminde olduğunu ve geçen yıl ABD. merkezli Uluslar arası Bağımsız Gazeteciler Teşkilatı(PEN) tarafından Özgür Gateci ödülü verildiğini hatırlattı.Dr.Tohtı’nın Türkiye’de de bir çok dernek tarafından gündeme getirilidiğini.

TRTA.-1

Bartın merkezli Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslar arası Gazeteciler derneği tarafından Türk Dünyası Gazetecilik ödülü verildiğini,Aralık 2015’te Antalya’da toplanan Avrasya kültür,Sanat,Şair ve Edebiyatçılar Kurultayı sonuç bildirisinde kendisinin bir an önce serbest bırakılması için çağrı yapıldığını belirtti. Program sunucusu Buket …. ‘nun Dünya Uygur Kurultayı’nın çalışmaları ile sorusuna özet bilgiler ile yanıtladı. Sunucu’nun batılı ülkelerin ve BM.lerin Doğu Türkistan sorununa olan yaklaşımı hakkındaki sorusunu ise şöyle cevaplandırdı “ Dünya Uygur Kurultayı’nın ABD.’de yaşayan Başkanı Rabia kadir Hanım ABD.AB.ülkeleriJaponya ve Avustralya gibi ülkelere giderek STK. Ve hükümetler ile sürekli görüşmeler yapıyor ve Doğu Türkistan sorununu anlatıyor ve onların katkı ve dezteklerini talep ediyor.Maalesef şimdi kadar bu ülkelerden Doğu Türkistan’daki Kardeşlerimizin üzerindeki baskı ve hak ve hukuk ihlallerini hafifletecek veya ortadan kaladıracak hiçbir sonuç maalesef elde edilememiştir.
BM.İnsan Hakları Komitesi’nin Cenevre’deki olağan yıllık toplantılarında Çin yönetiminin Temsilcilerinin de hazır olduğu oturumlarda Doğu Türkistan’da assimilasyon, baskı,zulum,etnik ayırımcılık,ırkı aşağılama ve hak ihlallerini belgeleri ile gündeme getiriyorlar.Bu yıl ilk kez Çinli Temsilciler uygulamalarda bazı aksaklık ve ihlallerin olabileceğini ilk kez kabul etmiştir.Çu durum çok küçük te olsa olumlu bir gelişme olarak görülmektedir.”şekelinde cevaplandırdı.Program sonunda Dr.Tohtı’nın görüş ve düşüncelerinin yer aldığı Dr.İlham Tohtı : Uygur Türklerinin ile Çin meselesi adlı kitap ile Doç.Dr.Erkin Emet’in yeni baskısı yapılan “=5 Temmuz Urumçı olayı ve Doğu Türkistan Sorunu “ adlı kitabı izleyicilere gösterildi.

Gulca Katliamı ve Doğu Türkistan Sorunu Kanal A.Tv.’da Güdeme Geldi

Ülkemizin önde gelen Tv.kanallarından ve Doğu Türkistan başta mazlum Türk –İslam toplumlarının sorunlarına çok önem veren ve gündemde tutmaya gayret eden Ankara merkezli Kanal A. Tv. 05 Şubat 1997 Gulca katlimanını unutmadı ve 04 Şubat Akşamı 2 saat süeren bir programla gündeme getirdi.
04 Şubat 2016 Perşembe akşam saat 21,20’de başlayan program yakalaşık 2 saat devam etti. Sayın Tuğba Dalgılıç’nin yönettiği ve canlı olarak yayınlanan “İlim ve İrfan “ adlı açık oturuma ülkemizin tanınmış fikir adamı,şair ve edebiyatçı ve Tv programcısı Sadık Yalsuzuçanlar ile aslen Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Akademisyenler ; Ankara Üniversitesi DTC.Fakültesi Öğretim Üyesi Erkin Emet ve Hacettepe Üniversitesi Tarih böllümü öğretim üyesi Doç.Dr.Erkin Ekrem katıldı.
Program yöneticisi sayın Tuğba Dalkılıç Hanımefendi’nın çok iyi hazırladığı ve vurucu ve can alıcı sorular yönettiği programda Doç.Dr.Erkin Emet ve Dr.Erkin Ekrem Doğu Türkistan’da mevcut durum hakakında yeni ve güncel bilgiler verdiler ve sorunun çözümü ile ilgili görüş ve yorumlarını izleyiciler ile paylaştılar


Programın canlı konuklarından Fikir adamı ve Tv.programcısı Sadık Yalsızuçanlar çok dikkat çekici ve önemli hususlara vurgu yaptı ve vurucu arekdotlarla konuyu günedeme taşıdı. Doğu Türkistan Türklerinin Türk kültür medeniyetinin oluşmasında ve gelişmesinde çok önemli yeri olduğuna vurgu yapan Yalsuz uçanlar şunları şöyledi “ Hükümet Doğu Türkistan sorununa Filistin,Kıbrıs,Suriye ve diğer Müslüman Toplumlarının sorunları kadar sahip çıkmıyor ve gündeme getirmiyor.Halbuki bizim Türk Milleti olarak Uygur Türklerine minnet borcumuz vardır.Bizim ilk lugatımız Divanu Lugat_it Türk’un yazarı Kaşgarlı Mahmut ile ilk felsefi şaheserimiz ve siyasetnememizi yazan Yusuf Has Hacip Doğu Türkistanlıdır ve halen bu topraklarda ebedi uykusunu uyumakatadırlar. Bizim bu değerelerimize ve onları bağrında yetiştirmiş Uygur Türkü Kardeşlerimize sahip çıkımak ve onların üzerindeki baskı ve zulmün en azından hafifletilmesi için girişimlerde bulunmamız dini ve vicdanı yükümlülüğümüzdür.Sahi neden Doğu Türkistan sorunu bir Filistin,Gazze,Mısır,Suriye veya Arakanlı mazlum kardeşlerimizin meseleleri ikadar ilgi görmüyor ve gibi gündeme getirilmiyor ? Uygur Kardeşlerimizin hak ve hukuku inançlarımız noktasında onlardan hiçbir te farklı değildir.”şeklinde konuştu.

IMG_6810.JPG görüntüleniyorIMG_6810.JPG görüntüleniyor

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1473 Kez Görüntülendi.