logo

trugen jacn

İSTANBUL GULCA KATLİAMININ 19.YIL DÖNÜMÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER İLE ANILIYOR.

Gulca Katl.Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Doğu Türkistan Cumhuriyetini  silah zoru ile  yıkarak işgal eden Çin’in sözde “Halk Kurtuluş Ordusu”nun Gulca şehrinde 05 Şubat 1997 günü başlattığı ve yaklaşık bir ay süren insanlık dışı    vahşet ve katliamlarında hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimiz ile Doğu Türkistan başta bütün Türk-İslam dünyasının özgürlük ve bağımsızlığı için canlarını feda eden tüm şehitlerimiz Türkiye’de ve tüm dünya’da   bir dizi etkinliklerle anılıyor.

           İstanbul’daki Etkinlikler
İstanbul merkezli Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği tarafından  “Doğu Türkistan Şehitler Gecesi “adı ile organize edilen  toplantı 04 Şubat 2016 Perşembe günü Zeytinburnu Belediyesi’nın Kazlıçeşme Abay Caddesi (Eski Belediye binası içindeki) Akdeniz konferans salonunda gerçekleştiriliyor.
Saat 18.30’da başlayacak anma toplantısı Kur’an-i kerim tilaveti ve şehitlerimiz için yapılan dualardan sonra Dernek Başkanı Hidayetullah Oğuzhan’ın açış konuşması,STK.Başkan ve bayan escort istanbul yöneticilerinin protokol konuşmalarının ardından 05 Şubat 1997 Gulca katliamını anlatan sinevizyon gösterileri ile devam ediyor.Gulca katliamıı ve Doğu Türkistan’in son durumunun anlatıldığı konuşmalardan etkinlikler,  Doğu Türkistanlı Minik öğrencilerin hazırladığı şiirler,skeçler ve gösteriler ile sürecek.

Alperen Ocakları Sultan Ahmet Meydanında Çin’i Protesto Mitingi Düzenliyor
Ülkemizin  önde gelen köklü fikir ve aksiyon kuruluşlarından Alperen Ocakları Vakfı, İstanhbul İl Başkanlığı 08 Şubat 2016 Pazar günü 05 Şubat 1997 Gulca katliamının 19.yıl dönümünü anmak ve İşgalcı Çin’i protesto etmek amacı ile Sultan Ahmet Meydanında bir Miting düzenliyor.Miting’e ait program, yukarıya  çıkarılmıştır.

Ankara’daki Etkinlikler
Ankara merkezli Tanrıdağlı Türkçüler Derneği İşgalçı Çin’in 05 Şubat 1997’de Doğu Türkistan’ın Gulca kentinde gerçekleştirdikleri Gulca katliamının 19.yılını bir toplantı ile anıyor.

Anma toplantısı 06.02.2016 Cumartesi günü saat 14,30’da başlayacak. Ankara Ün. DTC.Fakültesi öğretim üyesi ve Dünya Uygur Kurultayı Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Erkin Emet toplantıda 05 Şubat 1997 Gulca katliamı ile günnümüzde Doğu Türkistan’da Çinli işgalcıların  hak ve hukuk ihlaleri, baskı,zulümleri ile etnik assimilasyon, ırkı soykırım ve faşist uygulamaları hakkında katılımcıları bilgilendirecek ve soruları  cevaplandıracak. Toplantı’nın   adresi adı geçen derneğin Atatürk Bulvarı No.7 Zafer İşhanı kat 5 No. 15 Kızılay ANKARA Katılımın serbest olduğu toplantı Saat 19,oo’da başlıyor.

O.Sezer-Kays,

Kayseri’deki Etkinlikler
Kayseri merkezli Bağımsız Doğu Türkistınlılar Birliği Derneği de 05 Şubat 2016 akşamı Hoca Ahmet Yesevi Mh.Türkistanevleri 44.Sok No.4 Kayseri adresinde bulunan dernek merkezinde yapacakları bir etkinlikle şehitlerimizi anıyor.Kuran kerim tilaveti ve şehitlerimizin ruhu için yapılan dualardan sonra Dernek Başkanı E.Uygurtürk’ün açış konuşması,protokol konuşmaları ile devam ediyor.Gulca katliamının anlatıldığı konuşmalar ile sürüyor.
Ayrıca,Dernek’ten alınan bilgiye göre Dernek yönetiminin girişimi ile yapılan Kur’an-i Kerim hatmı için Cuma namazı öncesi bütün camilerde bütün şehitlerimiz için hatim duası yapılıyor.

 GULCA KATLİAMI TÜRK TV.LARININ DA GÜNDEMİNDE

Ülkemizin önde gelen Tv.kanallarından Kanal A Tv.4 Şubat 2016 günü saat 21:20’de Doç.Dr.Erkin Emet,  Doç. Dr. Erkin Ekrem   değerli gazeteci yazar Tuğba Dalkılıç hanım ile ünlü  Fikir adamı ve yazar Sadık Yalsızuçanlar’ın hazirlayıp sunduğu TARİH Ve İRFAN programında “5 Temmuz Ürümçi Katliamı ve Sonraki Gelişmeler” konusunu ele alıyor.

Gulca Katliamı  TRT.Avaz Tv.’da

 GULCA KATLİAMI 05 ŞUBAT 2016  TRT AVAZ’DA CANLI YAYINDA GÜNDEME GETİRİLİYOR.

İŞGALCI ÇİN’İN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA YAPTIĞI KÜLTÜREL SOYKIRIM

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM) Sorumlusu ve Uyghurnet.org haber sitesi yayın yönetmeni Hamit Göktürk 05 Şubat 2016ç Cuma günü saat 18,oo’de TRT AVAZ.TV.nun akşamı kuşağı haber programında  05 Şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’in güncel sorunlarını canlı programda gündeme getiriyor.

Gulca Afiş

Etiketler: » » » » » »
Share
1544 Kez Görüntülendi.