logo

trugen jacn

İSRAİL’İN FİLİSTİN ZULMÜ İLE ÇİN’İN UYGUR SOYKIRIMINA TÜRKİYE VE PAKİSTAN’İN TAVRI

Türkiye ve Pakistan arasında Türkiye Maarif Vakfı hazırlık - Son Dakika Haberleri

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İsrail-Fil’in çatışmaları ve Pakistan ve Türkiye’nin Müslüman toplumlist davalarına tavırları, bua basit jeopolitik programlamalara göre bir tutum sergiklerini planlar. Her iki ülkenin aynı hak ve hukuka sahip Müslüman toplumların; İsrail’in Filistinli zulmü ve Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygurlara karşı karşılamana yönelik tutumlarında görülüyorlar.   

Ancak, bukiki Çin’i kucaklamaları olduğu gibi, iki yapıdan oluşan, Uygur içinde Türk’ün yapısından oluşan, Pekin’i olmak şeklindedir. Bazı insanlar ise, Uygurların Çin tarafından toplu olarak Çin tipi toplama kamplarına hapsedilmesini ve diğer hak ihlaallerini kullanmayı düşünüyormuş gibi geliyor.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Küreyşi haftasısı günlük bir ziyaret için Türkiye’ye geldi ve Filistini ve İsrail’deki Müslümanların içinde yaşamak üzere New York’a uçar. Pakistan davaları destekleme çifte standartlı belgede sergilenmektedir. Kureyşi ABD uçtuğunda, Müslümanlara yönelik bilgisayarların erdirilmesi için ortak bir ses vermek amacı ile Türkiye, Filistin ve Sudan’ın dışişleri bakanları de tarafından gözlemlendi.

New York’ta CNN Tv.muhabiri kılavuzlarına Pakistan’ın Uygurlarına yönelik ‘soykırım’ konusu seçilemez, Pakistan dışişleri bakanı yanıtlamak için bir haylı çabaladı. Kureyşi’nin bu tek cevap şuydu:

“… Çin, Pakistan’ın çok iyi bir dostu ve müttefiğidir. Çin bizim amacımızda her şeyi açık ve net yanımızda duruyor. Ve Çin ile her türlü iletişim zamanımız var. tartışmıyoruz.”

 

CNN’i okuyucuları için çok rahatsız edici bir söz konusu olanını çok rahatsız edici şekilde tekrarladılar: “… Ama bir örnek insan yorumlarına mı göz yumunuz. Perde arkası Başbakanınız Khan’ın tartışması?”

Bu Uygur’un yüzü kızaranan ve çevrede çok rahatsız edici yüzün yüzünde bu şekilde diyebilirdi: “Hanımefendi, her zaman bir amaç hakkında bir yolu vardır. Ancak, bakanı bakan Pakistan dışişleri, Müslümankrete amaçlı bir’soyırım’ın şiddetinin go ile kendinibeğinde gösteremeyeceğiniz güçlü bir topla kendini kendinibeğin göstermeyiyi.

Bu çifte standart ve ikiyüzlülük sadece Pakistan ile değildir. Müslümanların diğer milletlerden biri olan aday olan bir yelkenli Türkiye, Pakistan aynı gemide balıkçı. Daha da iyi, iki ülkenin de ülkelerine Çin’inden Uygurlar kaçarak gelenlerden oluşuyor. Çin’den iki ülke bu yana tavırlarısi ve Çin’e yardımcı üstün. Oğul, iki ülke’den Pakistan Uygurları Çin’e geri veren onları ölüme gönderdi. Çin’e sınır dışı olan Uygur kadın ve erkeklerini bir akıbetin değil nasıl tahmin etmek zor.

Çin-Pakistan ekonomik koridoru - Sputnik Türkiye

Daha fazla bir raporla, İnsan Hakları İzleme Örgütü 53 bir raporla, zulum ve sayfain Müslüman azın baskısı, zulum ve ulaşımine karşı bir buluta sığınağına yönelik. sınav gözaltına Çin tipi toplama kamplarına hapsettiği açıkladı.

53 Dünyadakiki insanlarındaki insanların içindeki insanlardaki insanlarda olmak bir milyonluk olan insanların içinde 300 – 400 olan insanda olanlarda olan 300 – 400 insanda olan eğitimdeki kampları. Uygurca e-kitap insanda eğitim kampları. indirdiği insanlar için insanlar için cezalarına çarptırıldı.

İslam ülkelerinin bu ikiyüzlü tavrından, Türkiye ile ilgili bu iki planını ile ilgili hazırlıklardan geçirilecek. Çin bu Çin’in saldırılarından, saldırılarındanarak Türkiye’ye sığınan Uygurlar arasında bir kaçışlık ve korku havası oluğuna yol açtı.

Basında çıkan haberlere göre Çin’in’ye yönelik amaçlananvid-19 aşılarını, suçluların planlarının Parlamentoda’nın onaylanmaması için geciktirmeyi deyi geciktirme.

Almanya Dünya Uygur Kurultayı, bu hafta sonu AFP’ye verilen demeçte, “bu iade’den kaçan ve henüz Türk vatandaşlığına sahip olmayan Uygurlar arasında endişelenecek.” yanında bulunmuştu.

Türkiye ise, bu iddiaları yalanlıyor. Diğer yandan ise Türkiye’ye sığınmayınız. Bu karşılaştırma Türkiye Pekin’den sürekli baskı altında. Yıllardır Çin’in Türkiye’den talep edilen bu.

Başka bir örnekte, Uygur kadın istler bu Dünya Kadınlar Günü’nde karşı eylemde bulunmada ve zorla kısırlaştırma uygulamışlardır. Ayrıca Uygur ve Türk kadınlarının etnik Han erkekleriyle evlenmeye zorlandıklarını iddia ettiler. Çin’in Etnik Müslüman azınlığa yönelik olarak dile bu ağır suçlamalar ve kötülere yönelik olarak insanlar için bu tür ciddi iddialar, İslam için en sözde de olsa kınama için dahi bir eylem yaratma.

İslam Ülkelerinde temel insan hakları konusunda bu dramı görmeme, duymama ve tepki vermeme(3M) başka bir dünyada Uygur değil, başka yönlere bakma gibi bu tuhaf bir görünümde görünüyor. Çin’in Müslüman Uygurlar ve diğer Çinli olmayan dini azınlıklara yönelik soykırım iddiaları bağımsız gözlemciler, kurum ve kuruluşlar ve uluslararası medya ile bağlantılı olarak araştırılıyor. Çin yönetimine yönelik Uygur ilgililerin insan haklarına yönelik haberleri ile ilgili bilgilerin ve hakların haberlerinin kullanılmasının ardından Washington Post,(TWP) gazetesinin ” Müslüman seçmeli öğrenciler Çin’in Müslümanlara baskısını göstermek?” başlığını atarak İslam’ı sordu.

Müslüman Uygurların çiğnenen insan hakları  sorunu, hem Pakistan’ın hem de Türkiye’nin,diğer islam ülkelerinin  asalı bir meselesidir. Diğer ülkelerdeki Müslümanların hakları için bir  adeta haçlı seferi gibi bir kampanya  yürütülürken bile  Uygurların maselesi yüksek hacimli küresel seslerin dahi  boğulmak istendiği  sıkıntılı ve zor  bir Müslüman  sorunu haline  gelmiştir. İslam ülkeleri arasında  Uygur sorunu konusunda  şu iki ülkenin durumu ve tutumunu  ele almak  çok önemlidir. Çünkü Pakistan, Çin’in işgalinde zulüm gören  Müslüman Türk  Topluluğun anavatanı olan  Doğu Türkistan(Sincan) ile sınırdaştır ve bir kara bağlantısına sahiptir.

Türkiye  ise Doğu Türkistan’da yaşayan Türkler ile ortak bir etnik kökene sahiptir ve topraklarında  en  kalabalık bir büyük Uygur topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır.

Pakistan da Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerinde Çin’e  destek veriiyor ve yardım ediyor. Bu ülke  da  topraklarına sığınan  Uygurları  yok edileceklerini  bile bile Komünist  Çin rejimine teslim ediyor.  Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi altında 62 milyar dolarlık devasa bir projeyle Pakistan, Çin’in her türlü hava koşulunda  kendisini şartsız destekleyen  az sayıdaki dostundan biri. Uluslararası platformlarda Uygurların durumu hakkında soru sorulduğunda bile, Pakistan hükümeti Çin’in onlara karşı uyguladığı baskı ve zulümlerini görmezden geliyor ve  Çin’in bu   uygulmalarını Çin’i sevindirmek adına  övüyor ve zulmü destekliyor.

Pakistan, Fransız medyasında Charlie Hebdo  dergisinde yayınlan İslam Peygamberini eleştiren  çizgi filmleri gibi konuları gündeme getirme ve diğer ülkelerdeki Müslüman topluluğunun diğer algılanan hakaretleri veya haklarının ihlali gibi konularda  büyük gürültüler koparmış olsa  da,  Uygur Müslümanlar için aynı tepkiyi  ve cesareti  Çin’e karşı aynı cesareti göstermiyor.

Her İki Ülkenin Bu Tutumu  Sadece Çıkarı için Çifte Standart ve Kabul edilemez İkirciliktir 

Bu  her iki ülkeninn müslüman toplumlarının sorunlarına bakış açısı çifte standat ve kabul edilemez bir ikircikli  bir tavırdır. Bunun  temelinde  şu sebepler  yatıyor : Pakistan ve Türkiye gibi Müslüman dünyasının haklarını korumak için  kendilerini adayan ve İslam Dünyasının Liderliğine soyunan(Ümmetin Önderleri)  bu ülkelerin  Çin’le  olan yakın ilişkileri ve en önemlisi ekonomik çıkarın cazibesi  biraz da Çinfobisinin gücüdür. Her iki ülke  de İslam’ı korumayı  kendilerine görev edinen  ve bunu kendileri için uygun bir silah haline getirmişlerdir. Bu konudaki  meseleleri kendi çıkarlarına göre ve  istedikleri gibi  yorumlamaları  veya sorunları kılıfına göre uydurmalarıdır.

Ancak şurası ki; özgür ile liberal ve endüstriyel sistemler Çin ve benzerleri gibi totalitre ve baskı için en uygun ve en hassas bir hedeftir.

KAYNAK : https://www.daijiworld.com/news/newsDisplay?newsID=836737

 

Share
201 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ