logo

trugen jacn

ORTA DOĞU SAVAŞ BÖLGESİNDEKİ ÇİN SİLAHLARI NEREDEN GELDİ?

plain-blue-background-wallpaper-3-1

 

Mehmet Emin HAZRET

Ekim ayının  2. Haftası Yemen’de,  Aden körfezinde seyir halindaki  ABD donanmasına ait   USS Mason savaş gemisine, Husiler tarafından   bir füze fırlatıldı. Ancak,  El Hudeyde’nin güneyinden ateşlenen füze hedefini vuramadı. Gemi’de füzeye karşı  önlemler alındığından, gemi hasar görmedi. ABD savaş gemisine atılan füzenin Çin yapımı C-801 olması  dikkatların  Çin’e  çevirilmesine sebep oldu.  Çünkü  daha önceleri aynı tip  füze ile Birleşik Arap Emirliklerinin bir savaş gemisi  vurulmuştu.

Çin  yönetimi  bu konuda suskun kaldı. Ama Çin  yönetimine ve ÇKP.nin emrindeki Çin medyasında, Çin füzelerinin Orta Doğu’da ceryan eden Meydan savaşlarındaki  büyük ve parlak  başarılarını göklere çıkardı ve bu   çok sayıda yazılar yayınlanmaya başlandı.

Suudi Arabistan’ın  Yemen savaşında muhalif Husi isyancı güçlerine karşı  Yemen yönetimi ile birlikte gerçekleştiridikleri operasyonlar  ve  karşılıklı çatışmalarda  binlerce Yemenlı hayatını kaybetti ve onbinilercesi de yaranlanmış bulunuyor.  Yemen’de  ceryan eden İç savaşta binlerce sivil can kaybının olması, Batılı  insan hakları kuruluşlarını harekete  geçirdi. Batı kamu oyunun  baskısı  üzerine ABD ve Avrupa ülke hükumetleri, Riyad’a silah satışını durdurduklarını açıklamak mecburiyetinde kaldılar. Bu durumu hemen fırsata çevirmek isteyen  Çin, bölgeye  kendi taklit yapımı ucuz silahlarını  pazarlama fırsatını  hemen yakalamaya çalıştı.  Husilerin Çin füzeleri ile ABD savaş gemisini vurmalarını, Çin medyası, küresel çapta  büyük bir reklam kampanyasına dönüştürmüş durumda. Çin, Orta Doğu ve Afrika’daki kirli savaşlardan yanı insanların ölmesinden ve sakat kalmasından yararlanarak  bir çok yeni silahlarını test etme ve bu arada kendisinin reklamını  yapma fırsatı bulmuş bulunmaktadır.

dd90002c0f9b44e50d5

Çin’in 1990’lı yıllarda piyasaya sürdüğü 56 model saldırı tüfeği (Sovyet Ak -47 saldırı tüfeğinin aynı kopyası) Orta Doğu başta olmak üzere tüm yoksul ülkelerdeki savaş bölgelerinde geniş çapta kullanılmaktadır. Bugün ise Orta Doğu, Çin7in füze, uçak ve insansız hava aracı gibi  modern silahlarını test edecek laboratuvar görevini üstlenmektedir.

Financial Times’e konuşan Washington’daki “Uluslararası Strateji ve Değerlendirme Merkezi” (International Strategy and Assessment Center)’nın  Kıdemli Araştırmacısı  Rick Fisher “ Aden korfezinde ABD savaş gemisine atılan   Çin füzesinin ünü hızlı dağılacak ve aynı hızla unutulacaktır.  Çünkü bu füzenin  hızı,  seyir halindeki  gemilere verebileceği hasarlarda büyük rol oynamaktadır. Ancak,bu daha yeni  bir başlangıçtır.” şeklinde yorumlamıştır. ABD ve Avrupa  insan hakları konusundaki hassasiyeti  sebebiyle  bu konuda  ürkek davrandıkça  Çin, Orta doğu’daki silah pazarının tamamını kapacağa benzemektedir.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü, 2015  yılında açıkladığı  raporunda,  Çin, son 5 yılda silah ticaretinde Almanya’yı geçerek 3. Sıraya oturduğunu açıklamıştır. Çin’in silah ihracatı  önceki yıla oranla % 143  daha fazla artış göstermiştir.  Çin ordusundan emekli Çinli  Albay Yue Gang(岳刚) yabancı basına verdiği mülakatta “ Çin füzesinin ABD savaş gemisine fırlatılması, bizim için yanı Çin  için çok değerli bir  reklamdır.”  demiştir.

ÇKP.’nın emri ve gümümündeki Çin Medyası, Suriye iç savaşında, Suriye  yönetimine bağlı  ordusuna    ait  4 bin   tank ve zırhlı aracın yarsı olan yaklaşık 2 binini   İŞİD’in  elindeki Çin yapımı Hong jian-8 (红箭-8) tank savar ile imha edildiğini yazmaktadır.

dd70003bfb89835a076

Çin’in ürettiği  silahlarının en büyük alıcısi ve sürekli  müşterisi Pakistan’dır. Pakistan Hongjian-8 Tank vurucu füzesinden bir defasında  tam 3 bin  adet satın almıştır. Bugün Pakistan,  kendisine yarı özerk olarak bağlı olan Veziristan eyaletindeki ayrılıkçılar ile savaşıyor. Ayrılıkçıların elinde de, Pakistan ordusunda da   de Çin silahları vardır. Çin bir şekilde her iki rakip guruba aynı silahları vererek ahlak ve insanalık dışı bir şekilde iki müslüman toplumu bir birlerine kırdırmakta ve ölümlerden çıkar elde etmektedir.  Ortadoğu ülkelrrine  giden  Çin silahalarının  çoğu Pakistan aracılığı ile  tezslim edilmektedir.  Afganistan, Irak, Suriye, Yemen, Libya, Sudan gibi iç savaş ve karışıklıkların sürdüğü  ülkelerde devam eden savaşlarda  Çin silahları kullahılmakta ve her çeşit Çin yapımı silahlar öne çıkmaktadır.

d050005100678631da4

Orta Doğu savaşlarında kullanılmakta olan hafif  Piyade Tüfeği,  Keskin nişancı  uzun menzilli Tüfek,  Tabacalar, kısa menzilli füze, insansız hava aracı olmak üzere kullanılan silahların tamamı  Çin yapımıdır. Savaşan her iki tarafın elinde aynı silahlar vardır. Şu  an ve dakikalarda bile İŞİD’in   Musul  Operasyonunda   Irak ıdusu ile Peşmergeleree karşı  terör saldırılarında kullandıkları   bomba yüklü hava araçlarının hemen hemen tamamı  Çin yapımı ve Çin’in sattığı araçlardır. Çin’in  FN-6  taşınabilir hava savunma füzeri Kamboçya, ve Pakistan gibi ülkelere satılmakta iken,her nedense bu silahların hepsi   bugün Irak ,Suriye ve diğer  Ortadoğu ülkelerinin savaş meydanlarında kullanılmaktadır. Çin dolaylı olarak başka ülkeler üzerinden uluslar arası silah kaçakçılığının tam merkezinde ve içinde  yer almakta ve bu suretle  Terör örgütlerine silah dezteği sağlayarak  dostu ve müşterisi olan bu TERÖRİST ÖRGÜTLER  ile iç içe ve çok yakın ilişki içindedir.

Çin,zorla işgal ettiği  ve bugün kendi milli sınırlarına kattığını iddia ettiği  Doğu Türkistan’da yaşayan  Uygurlar başta bütün  Türkleri ve diğer  toplumları  dünyaya “ TTERÖRİST VE BÖLÜCÜ” olarak lanse ederek sürekli suçlamaktadır. Buna karşılık aynı Çin, bizzat kendisi günümüzün en azılı Terör örgütleri olarak ilan edilen ve kendilerinin  de tetör Listesine koyduğu  İŞİD , Taliban gibi Örgütleri  silah vererek destekleyerek   uluslar arası terör ve terörizm   konusunda ne kadar riyakar,iki yüzlü  ve çifte standartlı çok çirkin ve tıksındırıcı bir tavır sergilediğini  açıkça ortaya koymaktadır. Ayrıca Ortadoğu ülkelerinde ceryan eden bu iç savaşlarda  aynı ülkenin  rakip insanlarının  her iki kesimine de  silah vererek bir birlerini kırdırmaktadır. Çin’in  bu iç savaş ve karşılıklıkların sürmesi için  onları   modern ve vurucu silahlar ile donatması ve devamlı olarak takviye etemesi  çok dikkat çekici,ahlak dışı  ve ibret verici olarak tanımlanmaktadır.  

dd60003bed04ac91b22

Yazının hazırlanmasında Yararlanılan Kaynaklar :

  1. 中国武器在中东打出名气:中国货卖点在哪?
  2. 中国强力武器亮相中东市场 歼10也可“批发
  3. 中国先进武器在中东战场试身手
  4.  Why Chinese weapons diaspora of the Middle East? Mostly from the black market smuggling counterfeit goods are mostly
Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1095 Kez Görüntülendi.