logo

trugen jacn

İŞGALCİ,BASKICI VE SOYKIRIMCI ÇKP FAŞİST ZALİMİNE LANETLER OLSUN !

Bünyamin AKSUNGUR ( Emekli TRT Tv.Program Yapımcısı ve Türk Dünyası Sanatçısı)

Doğu Türkistan’lı büyük sanatçı, güzel yürekli insan Abdulhekim Kelkun ülkesi Doğu Türkistan’da Çinli işgalcılar tarafından 18 yıl hapse mahkum edildi.

SUÇU : Uygur Türkü olmak ve çocuklarını Türkiye’de okutmak.

O,böylece “Çin devletinin eğitim sistemine güvenmemek” büyük suçunu işlemiş oluyormuş! Sanatçı, büyük kızını evlendirmek için memleketine gitmişti. Eşi ve diğer iki kızı İstanbul’da yaşıyorlar ve ama 3 yıldır kendisinden haber alamıyorlar.

Bilindiği üzere, dünya genelinde kamuoyu oluşunca Doğu Türkistanlı Ünlü Ozanlar Abdurrahim Heyit ile yine bir Uygur Türkü tasavvufi şarkıları de besteleyip söyleyen ünlü Halk Sanatcısı Senuber Tursun Hanım gibi birkaç sanatçıyı (kontrollü biçimde) serbest bırakılmışlardı.

Ancak,bütün bunlara rağmen Çin’in Doğu Türkistan’da kurduğu Çin tipi Nazi Kampları ile Çin Zindanlarında daha yüzlerce HEYİT ve SENUBER’ler hapiste !

Bu insanlar Uygurların ve bizlerin de çok sevdiğimiz sanatçılar ve gönül insanaları. Asla siyasetle ilgisi olmayan insanlar !

Hiç bir suça ve terör olayına karışmamış ve bulaşmamış olan sempatik tiyatro ve ses sanatçısı Abdulhekim Kelkun bunlardan sadece biri !

EY TÜRK ALEMİ VE HÜR DÜNYA! DOĞU TÜRKİSTAN’İN SESİNİ DUY VE SEN DE BU ZULME SES VER..!

Share
228 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ