logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN’DEN UYGAR DÜNYA’YA SKANDAL TEHDİT :ÇİNKARŞITI OLUŞUMLARA KATILMAYIN!

Çin’in  işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan, Uygurlar, Kazaklar, Kırgizlar, Özbekler,Tatarlar ve diğer tüm müslüman Türklere yönelik  baskı zulüm ve insanlık dışı soykırım cinayetlerini uluslararası toplumun, Kurum ve kuruluşların ve  ülkelerin  uyarı ve  tüm çağrılara rağmen  şiddetini arttırarak sürdürüyor. Ayrıca, bu insanlık dışı cinayetlerine ekonomik ve parasal gücü üzerinden şantaj ve tehdit ederek susturuyor. İşgalci Çin’in bazı BM  üyesi ülkeleri Pekin’in  Doğu Türkistan Türklerine yönelik  uyguladığı  baskı ve zulmün ele alınacağı bir organizasyona katılmamaları yönünde ikna çağrısında bulunduğu  ve tehdit ve şantaj yaparak yeni bir skandal uygulamaya imza ettiği belirtildi.

Çin'den BM ülkelerine skandal çağrı: Pekin karşıtı organizasyonlara katılmayın

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in   işgalinde Doğu Türkistan’da yaşayan  Türklere uyguladığı ‘baskı politikaları’ tüm dünyanın gündeminde. Birçok ülke Çin zulmünü ‘soykırım’ olarak tanımlarken en son kınama geçtiğimiz haftalarda İngiltere’den gelmişti. Çin’in diğer Birleşmiş Milletler ülkelerini ABD, Almanya ve Britanya gibi ülkeler tarafından organize edilen Pekin’in Uygurlara uyguladığı baskının ele alınacağı bir etkinliğe katılmamaya davet ettiği belirtildi.

Pekin, organizatör ülkeleri, “İnsan hakları sorunlarını bir siyasi araç olarak kullanarak Çin’in iç işlerine müdahale etmeye çalışmakla” suçladı.

Reuters’ın aktardığına göre Çin, organizatörler arasında bulunmayan ülkelere organizasyona katılmamaya ikna etmek için notlar gönderdi.

ÇİN, BM ÜLKELERİNE ÇAĞRIDA BULUNDU 

Çin’in gönderdiği notta, “Bu siyasi gerekçelerle yapılan bir organizasyon. Misyonunuzun bu Çin karşıtı organizasyona KATILMAMASINI talep ediyoruz” denildiği belirtildi.

”BİRÇOK ÜLKE ÇİN’İN İŞLEDİĞİ KORKUNÇ SUÇLARA SES ÇIKARIYOR”

İnsan Hakları Gözlemevi’nin BM Direktörü Louis Charbonneau, “Pekin uzun süredir hükümetleri zorbalık yaparak sessizliğe itmeye çalışıyordu ancak bu strateji başarısız oldu. Giderek daha fazla ülke Çin’in Uygur ve diğer Türk azınlıklara yönelik işlediği korkunç suçlara karşı ses çıkarıyor” dedi.

Kaynak : https://www.karar.com/dunya-haberleri/cinden-bm-ulkelerine-skandal-cagri-pekin-karsiti-organizasyonlara-1615652

Share
151 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ