logo

trugen jacn
02 February 2016

İŞGALCI İSTANBUL UYGUR TÜRKÜ’NE İNSANLIK DIŞI İŞKENCE

Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yapılan işkenceler artarak sürüyor. Tutuklu bir Müslüman Uygur Türkü, Çin hapishanesinde  Çince (Mandarinc) konuşmadığı gerekçesiyle gardiyanlar tarafından  işkence  edildiği  ve dövülerek dişlerinin söküldüğu bildirildi.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin,  10 milyon olarak açıkladığı Müslüman Uygur nüfusunun davranışlarını ve inançlarını şekillendirmek için eşi benzeri görülmemiş işkenceler uyguluyor. Özgür Asya Radyosunun (RFA) haberine göre  52 yaşındaki Gojimemet Abdulcabbar (Hoca Ahmet Abdulcabbar)  Mayıs 2010’da Çin merkez hükümetini ve bazı diplomatları şikayet etmek için Pekin’e gidip dilekçe vermek suçundan 2014 yılında 3 yıl hapse mahkum edildi.
Çin yasalarına göre  verilen bu dilekçe yasadışı  olarak kabul edilerek tutuklandı. Tutuklu  bulunduğu hapishanede sözlü baskılar  zamanla yerini fiziki baskılara bıraktı ve kuzey bayan escort istanbul Çince lehçesi olan Mandarin’i konuşmayı ve bu dilde yazılı olan belgeleri okumayı reddettiği gerekçesiyle gardiyanlar tarafından dövüldü. Ardından da üç dişi işkenceyle söküldü.
Özgür Asya Radyosu ayrıca Abdulcabbar’ın hiç okula gitmediği için Mandarin Çincesini pek bilmediğini ve bu sebeple konuşup okuyamadığını belirtti.

Kaynak : Yeni Şafak Gazetesi 02.02.2016

Etiketler: » » » » » » »
Share
1034 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ