logo

trugen jacn

ÇİN’DEN İSLAMA HAKARET : KAŞGAR/ARTUŞ’TAKİ TÖKÜL CAMİSİNİ TUVALETE DÖNÜŞTÜRDÜ

قاغىلىق ناھىيە بازىرىدىكى مەسچىتكە ئېسىلغان قىزىل تەشۋىقات لوزۇنكىسى، 2017-يىلى ئىيۇل.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin işgal yönetimi 01 Nisan 2017 tarihli Terör ve Aşırılıkla Savaş yasası ile Müslüman Türklere ve kutsal İslam dinine karşı mücadelesini artrırak sürdürüyor.

Müslümanlara camileri yasaklayan,bir çoğunu Atölye,Sanat Merkezi,iş yeri ve içki içiler mekanlara dönüştüren Çin bu kez İslam dinine hakaret eden ve Müslümanlaraı aşağılayan alçakça bir cinayete daha imza attığı bildirildi.

Özgür Asya radyosunda yer alan bir haberde Çin İşgal güçleri Kaşgar’ın Artuş ilçesindeki Süntag köyündeki Tökül Camisini tuvalete dönüştürdüğünü bildirdi. Bu alçakça karara gerekçe olarak, bölgeye yeni atanan Çinli yetkililerin tuvalet ihtiyacının karşılanması için bu camiin tuvalet yapıldığını bildirdi.

ALLAH belanızı versin! Camiyi tuvalete dönüştürdüler!.

Çin işgal yönetimi BM.UNESCO tarafından dünya Miras Listesinde bulunan Kaşgar’ın tarihi Eyidgah Camisi başta ülke genelinde bulanan bir kaç tarihi camiyi Turistik gezi yeri olarak ilan ettiği biliniyordu. Çin işgal yönetimi bununla yetinmeyerek İslam dinini aşağılayan ve Müslümanlara hakaret içeren böylesi aşağılık ve alçakça yeni bir cinayete daha imza atması nefret ve lanet ile karşılandığı bildirildi.

Mepanews’teki habere göre, Türk İslam medeniyetini, Uygur kültürünü yansıtan imaretleri ve halkın evlerini, camileri yıkarak veya Çinli görünüme dönüştürmeye çalışan komünist Çinliler, Kaşgar şehrindeki Çong Bazar’da (Büyük Pazar) bulunan ve Uygur mimari tarzında yapılan tuvaleti Çinli turistler için hizmete açık tutuyor.

Kaynak : haberkurulu.com/mepanews.com/rfa.org

Share
289 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ