logo

trugen jacn
28 Mart 2015

İŞGALCİ ÇİN,KARAKAŞ’TA MEDRESE YAPILAN EVİ BOLDOZERLE YIKTI.

خىتاي قارىقاش قارىسايدا بىر ئائىلىنىڭ مەدرىس ئورنىدا ئىشلىتىلگەن ئۆيىنى تۈزلىۋەتكەن

Hamit Göktürk / Uygur haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin işgal yönetimi, Doğu Türkistan’da Müslüman Uygurlara baskı,korku ve tehdit ve sindirmek amacı ile düzenledikleri toplu açık hava mahkemelerden sonra,bu kez dini eğitim verildiği iddia edilen evleri İsrail’in yöntemlerini kullanarak bodozerlerle yıktığı bildiriliyor.
14 Mart’ta Hoten Vilayetine bağlı Karakaş ilçesinin Karasay kentin’de 15 bin kişinin zorla iştirak ettirildiği bir açık hava Mahkemesi gerçekleştirildiği çocuklarını,torunlarını yer altı(yerastı) Medreselere öğrenim için gönderen Veliler ,Çocuklara dini eğitim veren Müderrisler ile evini bu eğitime tahsis edenlerden toplam 25 kişiyi yargılayarak çeşitli cezalara çarptırıldığı, 17- 60 yaşları arasında olduğu bildirilen sanıklardan, içlerinde 60 yaşındaki bir yaşlı hanımın ellerine ve ayaklarına ağır zincirler takıldığı haberi haber sitemizde yer almıştı.
Yine Özgün Asya Radyosu muhabirleri Açık Hava Mahkemesinin yapıldığı Karasay kentine telefon ile ulaşarak sonraki gelişmeler hakkında yetkilerden bilgi almayı başırmışlardır.
Radyo’da canlı yayınlanan konuşmaların çevirisi aynen şöyle ;
Karasay Polis Merkezi Nöbetçisi : Ben bu konuda konuşamayacağım.Beni bağışlayın(Keçurung)

Aral Kenti Polis Merkezi : 14 Mart’taki açık hava mahkemelerinden sonra,güvenlik ve istikrarın sağlanmasına ait tedbirler birkaç derece daha arttırıldı.Sürekli çalışıyoruz.Toplantılar düzenliyoruz.Ailelerin bir birlerini gözetmelerini ve her hangi bir olumsuz durumu fark ettiklerinde derhal Yetkililere haber vermelerini tembihliyoruz.Sürekli devriye,kotrol ve arama hizmetlerini icra ediyoruz.Teyakküz halindeyiz.

Karasay ÇKP.Mahalli Sekreteri Hoca Mehmet Sekreteri Abdullah : Mahkeme’den 3 gün sonra Yer altı Dini Okulu’a evini tahsis eden ailenin evini canlı(Nakitmeydan) şekilde, boldozerle yıkarak dümdüz ettik.Kent ahalisi ve diğer bölgelerden gelen yetkililerden 200 kişinin huzuzunda ev yıktırıldı. Ev sahibi karı koca zaten yargılanarak mahkum edilmişlerdi.Bu kez Medrese olarak kullanılmasına izin verilen kendi oturduğu evi de yıkarak cezalındırdık.Ailenin yaşları küçük 3 çocuğu Büyükannesine verildi.Evinden 4 çuval Mısır ve 3 Çuval Buğday,Keçe ve kilimleri yatak ve yorganları dışarı çıkarılarak kurtarıldı.diğer eşyalarının alınmasına izin verilmed,Keçe ve kilimleri yatak ve yorganları dışarı çıkarılarak kurtarıldı.diğer eşyalarının alınmasına izin verilmedi.ıkımdan önce halk uyarıldı.Yasa dışı dini Okul açanların, ve çocuklarını gönderenlerin ve ders verenlerin şiddetli şekilde cezalandırılacakları ihtar edildi.
Yer altı Medreselere evini tahsis edenelerin akibetlerinin evleri yıkılarak bu şekilde cezalandırılacakları canlı olarak gösterildi.

Aral Kenti ÇKP:Sekreteri : Yasa dışı din dersi veren kişinin adını hatırlamıyorum. Ancak yaşların 25-30 arasında olduğunu biliyorum.Evini tahsis eden halen tutuklu bulunan kişiler de (Karı Koca) 30 yaşının altında kişilerdir. Hepsi Karasay’da çiftçilikle uğraşıyorlar. (Dihkan kişilerdir.) Kanundışı Medreseye de devam eden toplam 9 öğrenci tesbit ettik.Toplu Açık Mahkemeden 3 gün sonra 17 Mart’ta kaçak medreseye tahsis edilen evi yıkarak cezalandırdık.Sokakalarda bu yıkım olayı hopörlörlerle halka duyuruldu.9 öğrenciden 4’u Aral kenti Ayakmahalleden(Aşağımahalleden) Kaçak medresede 10 gün kadar ders verildiği tesbit edildi. Aral Kentı ve civarda oturanlar yıkımı izlemeleri için celedildiler.Yıkımı onlara bizzat gösötererek ve ibret almaları için yapıldı.

Uzmanlar,devlet terörü kullanılması noktasında bir birlerini örnek olan Çin ve İsrail’in insanların evlerini yıkarak cezalandırma yöntemlerini 1930’lu yıllarda Faşist Almanyası’ndan örnek aldıklarını ifade ediyorlar.

Hitler Faşizminin  ev yıkarak ve etnik soykırım  yaparak Yahudileri yok edemedikleri gibi, Hitler’in fasişt ve ırkçı yöntemlerini kullanmada onu kat kat geçen Sosyalist maskesine bürünmüş ırkçı ve Nazist Çin yönetimi  de Müslüman Uygurları imha etmek noktasında  hiç bir zaman başarılı olamayacaklardır.

Etiketler: » » » »
Share
2224 Kez Görüntülendi.