logo

trugen jacn

İŞGALCI ÇİN’İN YENİHİSAR İLÇESİNDE MEVCUT 534 MESCİT VE CAMİ’YI YIKTIĞI BİLDİRİLDİ

Doğu Türkistan’daki   bir  yolda   Uyarı Levhası :  Bu Yol  boyunca NAMAZ KILMAK yasaktır

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

İşgalcı Çin yönetiminin  Urumçi’ye atadığı Çin Faşizmi ile Hitayizm’ın insafsız Diktötörü Çing’in İslam dinine karşı yeni saldırı ve ibadet mekanlarını yok etme ye yönelik uygulamalarına son surat devam ettirdiği bildirildi. Bu yeni uygulamada pilot bölge olarak seçilen Kaşgar’a bağlı Yenihisar İlçesinde 14 Yerleşim Birimi (Çince Güngşe)n’de mevcut toplam 684 Mescit ve Cami’den sadece 150 kadarının ayakta kaldığı,kalan  534 Mescit ve Cami’nin ise, çeşitli bahaneler uydurularak  yıkılarak  yok edildiği bildirildi.
Bu ilçe’de görevli bir Uygur Türkü yetkili’nin bu kenti ziyaret eden bir kişi’ye anlattığına göre Cami ve Mescitlerin tanrip ve yok edilmesinde Çin Komünist Partisi’ne bağlı ve din işlerinin yürütülmesi ile görevli(!) Birleşik Cephe(Birlik Saf) biriminin  ÇKP.’li Ateist Mollaların kullanıldığı ve FETÖ benzeri mollaların  bu konuda halka yalan ve yanlış  fetvalar vererek onları zorla kandırmaya çalıştıkları   belirtildi.


Çin,Cami ve Miscitleri Yıkarken Kendine Bağlı Komünist Molları Kullanıyor.
ÇKP.Molları, Mescit ve Camiler evlere ne kadar uzak olursa yapılan ibadet ve kılınan namazların de o derece daha çok sevap kazanacağının propagandasını yaptıklarını bildirdi.
Bu kenti ziyaret eden kişi’nin anlattıığına göre ziyaret ettiği  köy ve Mahallerde  sıkışık düzenli evlerin arasında boş arazıler gördüğünü ,boş arsanın çevresindeki duvarlara Çin faşizmini öven Komünist sloganlar ve resimler çizildiğini gördüğünü,bunu bölge sakini akrabasına sebebini sorduğunda buranın aslında bir Mesbcit ve Camii olduğunu Çin’in bu ibadet yerlerini yıkarak boş arsa haline getirdiğini anlattığını bildirdi. Bu boş arsaların çocuklar için oyun alanı olarak tahsis edildiğini, nisbeten büyük olan Camilerin arsalarına ise, mahalle parkı yapıldığını  anlattığını bildirdi.

İlgili resim
Doğu Türkistan Adeta Açık Hava Hapibhanesi,Çin,İnsanlara Nefes Aldırmıyor
Doğu Türkistan’ı ziyaret amacı ile giden ve güney bölgelerinde birkaç ay kalan görgü şahidinin anlattıkları çok çarpıcı. İşgalcı Çin,Uygurlara nefes almayı bile çok görüyor. Sokaklarda mutlu yüz ifadesi ile insan yüzü görmek mümkün değil. Sokaklarda kesvetli ve ağır bir hava hakım. Her taraf Çinli Polis ve asker kaynıyor.Ağır silahları  eşliğinde sürekli devriye gezen Çin asker ve polisileri etrafa korku ve dehşet saçıyor. Eskiden 500  metrede bir olan Polis Kontrol Noktaları, Ülke’ye yeni atanan yeni ÇKP. Diktatörünün yeni bir emirnamesi ile bu uzaklığı 300 m.’ye indirmiş. Sokaklarda genç insan görmek mümkün değil.Çünkü,İşgalcı Çin Uygur gençlerini potansiyel suçlu gördüğü için onları çeşitli gerekçeler ve sebepler icat ederek onların üzerine çeşitli töhmetler ve suçlamalar atarak hapsediyor. Doğu Türkistan adeta bir açık hava hapishanesi yapılmış. En küçük ve alt seyiyedeki bir idari birim olan  Köy Muhtarlığı’nin bile bir Tutukevi ve  bir  Hapishanesi var.

Ebeveyinlerin Çocuklarına dini telkin etmesi ve öğretmesi yasaklanmış.

Çocuklarına dini eğitim veren Ana Baba tesbit edilirse veya ihbar edilirse hemen  hapsediliyor.Çünkü,sorgulama ve yargılama söz konusu değil.Uygurları hiç tanımayan ve onların  dillerini  ve örf ve adetlerini bilmeyen  Çin’de okul bitirmiş genç Çinli göçmenler Tüklere yönetici yapılmış  ve onlara  Uygurları  tutuklama,hapsetme ve baskı ve işkence yapma dahil her türlü etnik ayırımcılık yapma yetkileri  tanınmış.
Yenihisar’ın bir köyün’de bir din adamı çocukları evde gizlice Heftiyek(Namaz süreleri ile ilmuhal Bilgilerinin yer aldığı bir dini kitap) dersi verdiği için tutuklanarak 5 yıl hapse mahkum edilmiş.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1693 Kez Görüntülendi.