logo

trugen jacn

ÇİN’İN BASKI VE ZULMÜNÜN MAĞDURLARI NAZİ KAMPLARINDAKİ AİLELERİNİ ANLATTILAR

Görevli olduğu Çin Nazi Kamplarını   İlk Kez  Dünya’ya anlatan ve Doğu Türkistan Sorununun gündeme gelmesini sağlayan  Cesur ve Kahraman Doğu Türkistanlı  Kazak Türkü  Sayragül Savutbaykızı 

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Türkiye başta bir çok İslam ve batılı ülkelere sığınan Doğu Türkistanlı Mülteciler ülkesinde kalan ailelerine,yakınlarına ve komşularına Çin işgal yönetiminin yaptıkları baskı,zulüm,soykırım uygulamaları ile insanlık dışı cinayetlerini anlatarak gündeme getirmekten,  bunun için  medya organlarına konuşmaktan ve bu baskı ve zulümleri açıklamaktan günümüze kadar çekiniyor ve suskun kalıyorlardı. Onlar, eğer bu baskı ve zulmü açıklarlarsa  Çin’in Doğu Türkistan’daki yakınlarına daha çok baskı ve zulmedeceği  endişe ile suskun kalıyorlardı.

Ayrıca, Çin işgalinde baskı ve zulüm altında geçen hayatlarının bebekliklerinden başlayarak  çok uzun dönemini geçirdiklerinden Çin Korkusu Virüs gibi benliklerine yapışmıştı ve Çin fobisi hakim olmuştu. Çinli işgalcilar sadece Doğu Türkistan’da değil, onların yaşadıkları ülkelerde de bu baskı ve zulümünü çeşitli şekilde  tehdit ve şantaj şeklinde sürdürüyorlardı. Bu nedenle ÇKP_Faşist yönetiminin Doğu Türkistan’da icra ettikleri insanlık tarihinin en aşağılık,en acımasız ve en vahşi baskı zulüm ve kolektif yok etme icraatları bir türlü gündeme getirilemiyordu. Ancak, bu durum son ı- 2 yıl içinde değişmiştir. son yıllarda Çin için Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur ve Kazak olmak baskı.zulüm,işkence ve asımılasyan için tek nedendi.Bütün ömrünü işgal rejimine adayan ve ve sadakatle onlara hizmet eden işbirlikçiler dahi Çin Nazi Kamplarına atılabiliyor ve ölüleri ailerine verilerek Polis nezaretinde geceleyin gizlice toprağa verdiriliyordu.  Bu durum diasporada yaşayan Doğu Türkistan Türklerini ülkelerinde yaşayan Aile ve yakınları ile ilgili olarak onları konuşmaya ve açıklamalar yapmalarına sevketmiştir.
Çin yönetiminin sinsi ve aldatma amaçlı farklı uygulamalarından  dolayı Çin baskı ve zulmünden nisbeten vareste tutulan Doğu Türkistan’da yaşayan Kazak Kardeşlerimiz son 2 yıldır,Çin Nazisi Tibet Canisi ÇKP Sekereteri Çin Çuvenggou’nun  iş başına gelmesi  ile bu  vareste tutulmak ayrıcalığı  son bulmuştur. Çin  son bir yıldır, Kazak Türklerine de aynen Uygur Kardeşlerine yaptıkları gibi baskı ve zulme başladılar. Kazak Türkleri Kazakistan Cumhuriyetinden de aldıkları güç ve Alma_Ata’da kurdukları Atayurt Derneği başta Kazakistan merkezli Sivil Toplum Kuruluşlarının da  gayret ve katkıları ile   işgalci Çin Faşizminini gerçek yüzünü ifşa ettiler. Özellikle son haftalarda Altay bölgesindeki bir Çin Nazi Kampında öğretmen olarak görevli iken,sınırı gizlice  geçerek Kazakistan’a sığınan Doğu Türkistanlı Kazak Türkü Sayragül Savutbaykızı’nın Yarkent/Jarkent mahkemesindeki cesur ve kahramanca yaptığı savunması ve açıklamaları dünya medyasına bomba gibi düştü ve Doğu Türkistan’daki Çin zulmü bir anda dünyanın gündemine taşındı.  Kazaktan/Alma-Ata merkezli Atayurt Derneği başta olmak üzere Dünya Kazak Kurultayı’nın Doğu Türkistan asıllı Almanya delegesi insan hakları aktivisti Sayın Ömürhan Altun’un çok değerli ve önemli  çalışmaları, Doğu Türkistan davası için  bu  memnuniyet verici  havanın oluşmasına büyük ilham kaynağı olmuş ve büyük katkı sağlamıştır. Ayrıca İstanbul merkezli YESİ Derneği’nin değerli Başkan ve Yöneticilerine ve bize çok önemli   bilgi ve haberler  ileterek katkı sağlayan  Sayın Faruk  Aksel Kardeşim ve Hemşehrime de teşekkür ederim.

تۈركىيەدە ياشاۋاتقان ئۇيغۇرلاردىن ئابدۇرېھىم ئىمىن ئەپەندى ئائىلىسىدىن تۇتقۇن قىلىنغانلار ھەققىدە مەلۇمات بەرمەكتە.

Ana-Baba,Eşi,Kardeşleri ve  Tüm Ailesinin Çin Nazi Kampında  olduğunu anlatan  yiğit ve Cesur aktivist  Abdurrahim Ömer 

Bunun yanında bu ayın başında İstanbul’da yaşayan  Beşir Abdurreşit adındaki bir Doğu Türkistanlı Kardeşimiz bir sosyal Medya gurubunda  “ Çin Zulmünün Tanıkları = Hitay Zulmiga Guvahlık Berguçiler   “ adı ile  bir  gurup kurmuştur. Açılan  bu  guruba tanıklık için onlarca   kişi  baş vuru yapmştır. Bunun üzerine Türk medyası ile temasa geçilmiş ve bu durum kendilerine anlatılarak  yardımları talep edilmiştir.  Ancak, ülkemizin içinde bulunduğu  durum ve Çin ile olan yakın ilişkiler dolayisiyle bu tanıkların  Türk medyasında   gündeme gelmesi ve yer alması temin edilememiştir.

Bunun üzerine İstanbul Merkezli Uygurmedya adlı bir yayın kuruluşu bu tanıklarla bire bir raportajlar gerçekleştirmiştir. Bu Tanıkların canlı ifadeleri Bu kuruluşun yayın organı İstiklal Tv.’da Uygur Türkçesi ile yayınlanmaktadır. Biz bu canlı tanıkların ifadeleri ile birlikte  Refikimiz Kazak Haber sitesinde yer alan Doğu Türkistanlı Çin’in mağduru Kazak Türkü Kardeşlerimizin de  görüntülü,sesli ve yazılı tanıklarına  seri raportaj şeklinde  Türkiye Türkçesi ile  neşredeceğiz ve    siz değerli gönüldaşlarımızın ve okuyucularımızın bilgisine sunmaya başlayacağız.

Çalışmak bizden,Tevfik Allah Taala’dandır.
Büyük bir Vatanseverlik örneği göstererek medya’ya Doğu Türkistan’daki Çin baskı,zulmü ile Çin Nazi Kamplarını anlatan çok değerli tanıklarımıza bu hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.
Değerli Tanıklarımız ; Doğu Türkistan bir gün mutlaka ve mutlaka Allah’ın izni,lutfü  ve keremi  ile hür ve bağımsız olacaktır.Sizlerin bu çok değerli  tanıklıklarınız ve  hizmetleriniz Doğu Türkistan bağımsızlık Mücadelesinin tarihine altın harflarla kazınacaktır.

Uygur çocuk Subat'ın feryadına kulak verinUygur çocuk Subat: Babam ve teyzem suçsuz halde Doğu #Türkistan'da Çin hükumeti tarafından haksiz tutuklandı. İnsan hakları nerede? Adalet savunucuları nerede? çocuk hakları nerede?#Doğu_Türkistan #Uygur #Çin #Türkiye

TET Türkçe paylaştı: 16 Ağustos 2018 Perşembe

Bunun için   Doğu Türkistan’daki Çin  baskı zulüm.insanlık dışı cinayetleri ile alcakça soykırım uygulamalarını ve   ana baba kardeş ve yakınlarının tutuldukları Çin Nazi Kamplarını anlatan ve bildiklerini tanık olarak  paylaşan  siz çok değerli Kardeşlerimize  çok teşekkür ediyoruz. Allah  hepinizden  razı olsun.  Amin.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1645 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ