logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DA TÜRK KÜLTÜRÜ İLE MEZARLIK DÜŞMANLIĞI SÜRÜYOR

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistan’da, sömürgeci Çin yönetimi Hoten şehrinde yok ettiği mezarlığın yerini otopark olarak kullanıyor.

Doğu Türkistan’ın Hoten şehrinde geçen yıl yok edildiği uydu görüntüleriyle tespit edilen mezarlık ve türbe bölgesinin otoparka çevrildiği tespit edildi. Araştırmacı gazeteci Rian Thum’un yayınladığı belgelerde, uydu görüntüleri Çin’in hayata geçirdiği kültür soykırımını gözler önüne serdi.

KÜSTAH ÇİN YÖNETİMİ: ŞEHRİN KALKINMASI VE FERAH BİR ÇEVRE İÇİN

Rian Thum yaptığı paylaşımda, “Geçen yıl, Çin hükumeti Hoten’de mezarlığı ve kutsal türbeyi yıkmıştı. Şimdi yerine ne koyduklarını görebiliriz: Otopark.” ifadelerini kullandı. Thum, ayrıca işgalci hükumetin mezarlığın yok edilmesine dair bir açıklamasını da paylaştı. Thum, Çin hükumetinin açıklamasında, “Şehrimizin kalkınması yönündeki ihtiyaçları temel alarak ve ferah, geniş, güzel bir çevrenin oluşturulması” yazıldığını aktardı.

Çin, Doğu Türkistan’da Türk ve Müslüman kimliği yok etmek için mezarlıkları özellikle hedef alıyor. Bir milletin hafızasının önemli unsurlarından olan mezarlıklar Çin sömürge yönetiminin en baştaki hedeflerinden biri. Ünlü Uygur Türkü şair Lutbulla Muttalip’in mezar yerine bir panda heykelinin dikilmesi, Çin’in Doğu Türkistan’ı kültürel olarak Çinlileştirme çabalarının en belirgin örneklerinden biri olmuştu.

KAYNAK https://qha.com.tr/haberler/cin-dogu-turkistan-daki-mezarligi-yok-etti-yerine-otopark-yapti/195090/?fbcli

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
361 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER