logo

trugen jacn

ÇİN’İN D.TÜRKİSTAN’DAKİ CİNAYETLERİNİN ANLATILDIĞI BELGESEL BİR KİTAP “KIZIL KIYAMET”

 

Ülkeleri kendine bağımlı hale getirdi - Dış haberler

 

Hamit Göktürk (UYHAM)

Abdulhekim İdris, Doğu Türkistanlı bir Uygur Türkü aydın ve mücadele adamı. Doğu Türkistan  ile ilgili bir çok oluşumların içinde yer almış  ve bir  kısım Sivil Toplum Kuruluşunun kurucusu ve yöneticilerinden. Şu anda Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı’nın  Başmüfettişi(Denetim Kurulu Başkanı) olarak görev yapmaktadır.

Abdulhekim İdris, diasporada yürütülen Doğu Türkistan milli hareketinin önemli simalarından birisidir. Kendisi  yıllardır bu  yorucu ancak bir o kadar  onurlu  bu  konudaki çalışma ve faaliyetlerinden edindiği tecrübeleri   ulaştığı ve elde edebildiği  bilgileri,  dağarcığındaki   deneyimleri  ile  harmanlayarak  kapsamlı ve    birinci elden açık ve net kanıtlara dayanarak   KIZIL KIYAMET adı  ile   kitap  halinde  yayınlamış bulunuyor.

Kitapta  Doğu Türkistan’in tarih içindeki  yeri, Çin tarafından işgal ve istilası, Çin’in uluslar arası  konjöktürdeki  durumu, Türkistan coğrafyasındaki  yayılması, Ortadoğu Ülkelerindeki etkisi ve Afrika ülkelerini  koloniler kurarak sömürge haline getirmesi ve diğer emperyalist emelleri  ayrıntıları ile ele alınıyor ve çarpıcı yorumlarla anlatılıyor.

Ayrıca,Çin’in    21. Yüz yıldaki  dünyaya taşma ve yayılma  tarihi  planı  olan, bunu   parlak  söz ve cümleler ve sansasyonel Çin usulü propagandalarla sinsice gizleyerek insanlığa yutturmaya çalıştığı  ”  Bir Kuşak-Bir Yol ”  projesi hakkında önemli bilgilere yer  veriliyor.

Kitapta ayrıca Çin’in Doğu Türkistan’daki Çin Nazi Kamplarında bir süre hapiste kalan, bu kamplarda   Çin’in baskı, zulüm ve işkencelerine  maruz kalan cinsel taciz ve  saldırılara uğrayan  Kamp Mağduru  bazı Uygur ve Kazak Türkü  Kardeşlerimizin   dramatik anlatımlarına da  yer verilmiştir.

Eserin en önemli özelliği ise  kitabın sonunda  11, bölüm halinde verilen Türkçe, İngilizce ve diğer bir çok dilde yayınlanan Doğu Türkistan,Türk dünyası ve Çin hakkındaki  zengin kaynaklardır. Tamamen akademik ölçüler ve kurullara uygun olarak gösterilen 656  adet kaynak/Veri kitaba büyük bir zenginlik  ve değer katmıştır.

Doğu Türkistan’da Kızıl  Çin işgalinin başladığı 1949 yılından beri  bu ülkede yaşayan Uygurlar, Kazaklar, Kırgizlar ve diğer Türk topluluklarına yönelik baskı,zulüm ve işkenceler uygulayagelmektedir.Ancak, 2012’de Çin’de rakip ve muhaliflerini çeşitli Çin usulü yöntemler ile yok ederek ÇKP Genel Sekreterliği  koltuğunu ele geçiren Xi Jingping  01 Nisan 2017 tarihinde sözde özerk Bölge Halk Kurultayı(sözde  Eyalet Parlamentosu)’ndan geçirdiği  17 bölüm ve  50 maddeden oluşan “Aşırılık ve Terörle Savaş “ yasası ile Doğu Türkistan Türklerine karşı topyekün soykırım kampanyası başlatmıştır. Doğu Türkistan gibi Çin’in işgali altındaki Tibet’teki insanlık dışı acımasız  asimilasyon ve soykırım cinayetleri ile Tibet Canisi olarak ünlenen Çin Kızıl Ordusunun  bir subayı olan Çen Çuvenggou’yu Urumçi’ye Eyalet ÇKP Genel Sekreteri olarak atamıştır.  Azılı bir Çin Nazisi olarak bilinen Doğu Türkistan’daki Çin İşgal yönetiminin hakim-i mutlak başıdiktötrü  ve Pekin’in Urumçi Geskaposunun İşkencecibaşısı de olan Çen, Ağustos 2016’den başlayarak şu uygulamaları hayata geçirmeye başlamıştır.

Bir ateş, kitap ve şunu diyen bir yazı 'KIZIL KIYAMET Çin'in Çin Türk ve İslam Dünyasını Sömürmesi & Uygur Soykırımı Abdulhakim idris' görseli olabilir

ÇKP Bölgesel Diktatörü Çen’in  Doğu Türkistan’dakı baskı ve zulüm Uygulamalarını şu başlıklar altında özetleyebiliriz ;

  • Doğu Türkistanlı Türklerin ellerindeki  pasaportlarına el koymuştur.
  • Yurt dışında çeşitli nedenlerle bulunan Doğu Türkistanlıları ailelerini şantaj  ve tehdit ederek ülkelerine geri dönme çağrısı yapmıştır.
  • Hitlerr’in 1940’lı yıllardaki Nazi tıpı toplama kamplarının benzerlerini Doğu Türkistan’da kurmuştur. BM.İnsan hakları Yüksek Könseyi ve bir çok Bağımsız  Araştırmacıların  tesbitlerine göre şu anda ülke geneliindeki bin  200 civarındaki kamplarda 1-3 milyon Müslüman Türk haksiz,hukuksuz ve hiçbir soruşturma ve yargılamaya tabu tutulmadar hukuksuz olarak bu kmplarda tutulmaktadır.
  • Pekin’in Urumçi’deki bu eli kanlı diktatörü asisimilasyon ve soykırımın ilk adımı olarak İkiz ve Kardeş aile kampanyası baaşlatmıştır. Etnik Çinli devlet memurlarını Eşleri Çin Nazi Kamplarına kapatılan  Uygur ailelerinin evlerinde zorunlu kalmaları ve birlekte yaşamalarını yasal zorunululuk haline getirmiştir.Kabul etmeyenleri Çin Nazi Kamplarına hapsetmiştir.
  • Türk Aileleri parçalamış,ana babası ortda kalan küçük çocukları  Melekeler Okulu adını verdikleri  Çocuk Dönüştürme Kamplarına  hapsederek birir Han Çinlisi olarak dönüştermektedir.
  • Çin işgal yönetiminin  son yıllarda uylamaya koyduğu bir diğer  insanlık suçu    ve  soykırım yönetmi ise, bu devasa Toplama Kamplarının yakınlarına kurdukları üretim tesislerinde kampta tutulan Türkleri Köle/İşçi olarak çalıştırmaktadır.
  • Çin işgal yönetiminin bu çağdışı  Köle/İşçi çalıştırarak bunların sömürülmesi özellikle batılı ülkelerin büyük tepkisine neden olmuştur. Ülkeler ard arda bu köle/İşçi çalıştırılarak üretilen ürünlerin ithalini  yasaklamış ve sorumlularına yönelik  cezalar ve  yaptırımlar uygulamaya başlamıştır.
  • Çin’in bu Nazi tıpı Toplama kamplarında baskı, zulüm ve işkencelere maruz kalan birisi erkek 9 Doğu Türkistanlı Toplama kamplarının tanık ve mağdurları dünyanın en önemli ve önde gelen medya kuruluşları aracılığı ile Çin’in bu  baskı, zulüm, işkenceleri ile  ve  beheri insanlığa karşı işlenmiş birer  insanlık suçu olan cinayetlerini  ifşa ederek Doğu Türkistan’daki insani krizin tüm dünyada gündeme gelmesini sağlamışlardır.

Kitabın yazarı Abdulhekim idris  Çin’in Doğu Türkistan’daki bu etnik asimilasyon ve soykırım cinayetlerini Kamp tanık ve mağdurlarının anlattıkları ve  çeşitli kaynaklardan elde ettiği bilgiler ve kanıtları birleştirerek belgesel bir kitap niteliğindeki bu eserini okuyucularına sunmuştur.

Kıtap Orta boy ve 312 sayfadan oluşmaktadır. Eser   bir giriş ve  toplam 11 bölümden oluşmakta olup şu  başlıklardan meydana gelmektedir:

Giriş : Tehlike yine Doğudan geliyor

1-Bölüm : Sömürgeciliğin tanımı ve tarihi

2 –Çin’in Küresel  Hakimiyet Tutkusu

3-Çin’in islama karşı savaşı

4- Çin’in Doğu Türkistan’i İşgali ve Çinlileştirmeye yönelik uygulamaları

5- Uygur Soykırımı

6-  Bing Tuen/  Çin’in Doğu Türkistan’daki Sözde  İnşaat ve Üretim(Sömürge)Ordusu

7- Sömürgeciliğin Çincesi : Bir Kuşak-Bir Yol

8-Asya Pasifik Bölgesinin Çin Tarafından Kuşatılması

9-Çin’in Ortadoğu’yu İstila Planı

10- Çin’in Afrika Ülkelerini Kolonileştirmesi

11- Çin’in Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde yayılması ve Türkiye’ye Etkisi

 

Kızıl Kıyamet kitabının  sonunda 11 bölüm halinde  23  sayfada toplam 656  adet kitabın hazırlanmasında  yararlanılan kaynak adı yer almıştır.

Kitap hariçte yürütülen Doğu Türkistan Milli Hareketi için büyük bir  katkı  olmakta ve değer taşımaktadır.

Kitabın sonunda verilen zengin kaynakça  Doğu Türkistan konusunda çalışma yapacak araştırmacılar ve akademisyenler  için çok  önemli bir veri  kaynağı olup,  bu konudaki  eksiklerin önemli ölçüde   giderilmesini  sağlamıştır.

Mücadele arkadaşımız ve değerli Dostumuz   Sayın  Abdulhekim İdris Beg’i bu önemli eserinden dolayı kutluyor ve bundan sonraki  hayatının de sağlık, esenlik ve huzur içinde başarılarla  dolu olarak geçmesini diliyorum.

Share
234 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ