logo

trugen jacn
09 Ocak 2016

İŞGALCI ÇİN’İN “ANTİ TERÖR ENSTİTÜSÜ”NÜN ESAS HEDEFİ UYGUR TÜRKLERİ

 Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
Doğu Türkistan’ı 1949 yılından beri işgal altında bulunduran Çin İşgal yönetiminin 27 Aralık 2015’te “Yeni Terörle Mücadele Yasa”sını kabul ederek yürürlüğüne koymasının ardından, 01 Ocak 2016 ‘da Kuzey Batı Siyaset bilimi ve Hukuk Üniversitesi bünyesinde bir “Terör’le Mücadele Enstitüsü” kurulduğunu de açıkladı.
Özgür Asya radyosu ve Çin’in resmi Tengritağ Ajansı internet sitelerinde verilen bilgilere göre söz konusu Terör Enstitütü’süne  01 Ocak 2016 tarihinden itibaren öğrenci kaydı yapılacağı ve kısa bir süre sonra da eğitim ve öğrenime başlanacağı belirtildi.
Çin’in kurduğu bu antı-terör Enstitütü’nün Çin’in Batı sınırındaki en büyük Askeri üs ve karargahı’nın yer aldığı Kansu Eyaleti’nin merkezi Lencu şehrinde yer alması dikkat çekici bulunuyor. Bunun ise tek başına bile bu Enstitü’nün esas amacının Doğu Türkistan yaşayan Müslüman Uygur Türkleri olduğu algısının  kolayca anlaşılmasına kafi geliyor.

ABD.merkezli Kıt’a Çin’i Demokrasi Hareketinin sabık yöneticisi ve Pekin Baharı Dergisi’nin Başyazarı rejim muhalifi Çinli Ho Ping konu ile ilgili yazdığı bir makele’de şunları ifade etti,” Çin’in bu yeni sözde Yeni Terör yasası insanı endişeye sevkediyor.Çin’in Terörle Mücadele algısı ve yönetimi diğer ülkelere benzemiyor.Çin’in bu yasa’yı çıkarmasındaki esas  amacı gizlidir.Bu yasanın esas amac ve  hedefinin merkezinde  Uygurlar olduğu net ve  açık olarak görülüyor. Çin zaten adı konulmayan Çin devlet terörünü yıllardan beri bölge’de uygulayagelmektedir.” şeklinde konuuştu.


İşgalcı Çin’in çıkardığı  bu sözde “Yeni Terör Yasası ”’nın Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine yapılan baskı, zulum, assimilasyon ve soykırım uygulamalarına karşı halkın tepkisini Terör’e bağlayarak ve terör suçu kapsamına alarak yok etmek olduğu  açık ve net olarak biliniyor. ÇKP,yönetiminin   1996 tarih ve 7 No.lu gizli siyaset Belgesini  adım adım uygulamaya koyduğu “Bedeli Ne Olursa Olsun…! ” talimatı mücibince   diaspora’da yaşayan Uygur Türklerini param parça ederek etkisiz hale getirmeyi başardığı  görülüyor. Bunun yanında İşgalcı Çin’in  Lencu şehrinde kurduğu bu yeni ”  Terörist ve ajan   Üretme Üssünde” eğittiği ajanlarını işe salarak Doğu Türkistan dışındaki Doğu Türkistan Milli bağımsızlık hareketini boğmak, aralalarına fitne,fesat sokarak bir birlerine düşürmek ve ayrıştırmalar ve ayrılıklar yaratarak “Bovaknı Böşükte Boğmak = Bebeği daha Beşikte İken Boğmak” olarak tanımlanan geleneksel Çin sinsi fesat yöntemini kullanarak yok etmek istediği ap açık görülüyor.Sözde bu yeni terör yasası ile,İşgalcı Çin sözde “Çin Halk Kurtuluş Ordusu  olarak adlandırdığı İşgal ve Zulum Ordusu’na yurt dışında da operasyonlar yapmı yetkisi verdiği görülüyor. Çin’in  yetiştirerek eğittiği bu Ajan – katillerinin    yeri geldiğinde  diaspora’da yürütülmekte olan Doğu Türkistan Milli bağımsızlık Hareketi  önderlerine karşı suikastler düzenleyerek,onları öldürerek  ortadan kaldırmaktan kaçınmayacağı ifade ediliyor.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1368 Kez Görüntülendi.