logo

trugen jacn
05 Haziran 2015

İŞGALCI ÇİN’İN AKSU’DA BİR UYGUR AİLEYI KATLİAM YAPARAK YOKETTEĞİ ORTAYA ÇIKTI.

4ffc5934-d04c-4bd1-9246-3104354d8c05

Uygur Haber Ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Komünist Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da işgalcilere karşı müslüman Uygur Türklerinin karşı koyma ve cihat hareketlerinin günden güne yayılıp  şiddetelenerek arttığı bildiriliyor.

     Ancak,İşgalci Çin çok sıkı şekilde uyguladığı sansür yüzünden bu olayların büyük bir bölümü gizlenmekte ve kamu oyuna duyurulamamaktadır.İşgal yönetimi bu olayları,  olayların bastırılmasında görev alan kendi asker ve Polislerinden dahi  saklamakta ve devlet sırrı olarak kabul etmektedir. Ancak,bütün bunlara ragmen,güneşin balçıkla sıvanamadığı gibi,Çin’in insanlık dışı baskı,zulum ve katliamları zamanla bir şekilde açığa çıkmaktadır.Bunlardan biri de geçen yılın 27 Eylül günü Aksu Vilayetine bağlı Toksu İlçesi Ögey Yiza(Övey Köy) Golırık(Bol Arık) kentin’de meydana gelen ve bir aileden,Anne,kız ve gelin’in de içinde bulunduğu aile fertlerinin tamamının İşgalcilerce katliam yapılarak öldürülmüş olduğu haberidir.
Özgür Asya radyosu internet sitesinde yer alan bilgilere göre, olaydan yaklaşık 10 ay sonra , geçenlerde 27 Eylül’deki bu olayların bastırılmasında görev alan ve gösterdiği yararlalıklar(!) sebebiyle 3.Derece’den teltif edilen Uygur asılılı bir Çin Polis memurunun itirafları ile bu katliam  su yüzüne çıkımıştır.
“Terör Suçlusu” olarak aranan ve Golırık Kentin’deki evi sürekli gözetelenen Nur Mehmet Ömer adlı bir köylünün Annesi,eşi ve kız kardeşinin de bu gözetleme ve baskılardan bıkarak üç müslüman Uygur kadın bir bombalı eylem gerçekleştirmiştir. Ailenin kadınları kendilerini teslim olmaya zorlayan İşgal güçlerinin bu talebini reddetmiş ve daha önceden kendilerinin yaptığı Benzin bombası ile İşgal güçlerine karşılık vermiştir. Bunun üzerine Çinli işgalcılar eve saldırmış ve her üç Uygur kadını de yayılım ateşine tutarak katletmişlerdir.Bir ailenin bütün feretleri yok edilmiş olmaktadır.
Olaylarda İşgalcilerden ölen ve yaralanan olup olmadığı bilinmemektedir.Ancak,üzerine benzin bombası atılan İşgal güçlerinden bir kaçının yanarak yaralanmış olabilecekleri tahmin edilmektedir.
Son yıllarda Doğu Türkistanlıların Çin’de ve Doğu Türkistan’da gercekleştirdikleri karaşı koyma ve intihar eylemlerinde kadınların de aktif olaırak katıldıkları gözlenmektedir.Örneğin,27 Ekim 2013 Çin’in kalbi sayılan başkent Pekin’in ünlü Tienenmin meydanında Aktu’lu Fedai Osman Hasan’ın gerçekleştirilen araçlı intihar saldırısında Annesi Kurbanhan Hanım ve eşi Gülkız Hanımın de aynı araçta bulundukları ve patlamalarda parçalanarak şehit oldukları bilinmeketedir.
01 Mart 2014 Kunming Tren garı saldrırısını gerçekleştiren Uygur Fedailer Timi’nin içinide de 2 Kadığn Mücahide yar almıştır.
Geçen yıl Kaşgar’a bağlı Tokrkuzak İlçesi Saybağ kenti’nde meydana gelen İşgalcılara karşı koyma eyleminde de 5 kardeş ve onların eşleri yanı bir aile tam  bu kıyam eyleminde  Fedai olarak yer almıştır.
Yine geçen Eylul ayında Çin’in en büyük Peterol merkezi sayılan Korla Vilayetine bağlı Bugür ilçesindeki isyan’da da İsyan Lideri Tursun Mehmet ile birlikte eşi de ön cephelerde yer almış ve İşgalcilereeece şehit edilimişlerdi.
Uzmanlar,Doğu Türkistan’daki  sürekli şiddetlenen bu  bağımsıztlık mücadelesinde kadınların yer almasının yeni bir yöneliş ve yöntemin açık bir işareti olduğunu ifade etmekte.Ayrıca,,bunun dikkat edilmesi gereken bir durum olduğunu ve ekonomik,siyası ve sosyolojik olarak incenlenmesi gerektiği noktasında birleşiyorlar.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1613 Kez Görüntülendi.