logo

trugen jacn
01 July 2019

ÜLKESİ İÇİN ÇİN İLE TEK BAŞINA MÜCADELE EDEN UYGUR TÜRKÜ SAVAŞÇI : ABDURRAHİM GANİ

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Hollanda’da yaşayan  Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Abdurehim Gani, anayurdu DOğu Türkistan’da İşgalci Çin yönetiminin Çin’in insan hakları ihlallerine dikkati çekmek amacıyla tam bir yıldır başkent Amsterdam’da tek başına gösteri düzenliyor.
Gani’nin her hafta sonu Dam Meydanı’nda yaptığı gösterinin birinci yıl dönümü münasebetiyle gösteri yaptığı meydanda iki günlük Uygur Kültür Günü etkinliği düzenlendi.
Turistlerin sıklıkla uğradığı meydandaki etkinlikte, bölgede yaşananları anlatan pankartlarla Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerine işaret edilerek müzikler eşliğinde uygur kültürü tanıtıldı.
Amsterdam’a yaklaşık 50 kilometre mesafedeki Soest kentinde yaşayan Gani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen sene 23 Haziran’da başladığı ve tek başına yaptığı protesto gösterisine, Çin’in Sincan Uygur Özerk bölgesindeki uygulamaları son bulana kadar devam edeceğini söyledi.
Bir yıl boyunca Doğu Türkistan’daki (Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi olarak adlandırdığı) insan hakları ihlallerine dikkati çekmek amacıyla çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiğini anlatan Gani, “Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komitesi ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu için hazırladığım dilekçeye 5 binden fazla imza topladım. Çin’in Uygurlara yaptığı zulüm bitene kadar gösteriye devam edeceğim. Dilekçeye imza atanlara beyaz bir kumaşa 75 farklı dilde ‘Doğu Türkistan‘a özgürlük’ ve ‘Doğu Türkistan’daki toplama kampları kapatılsın’ gibi mesajlar yazdırdım.” dedi.
Birinci yıl dönümü nedeniyle birçok Türk derneğinin ve Uygur Türkü arkadaşlarının kendisine destek verdiğini aktaran Gani, “Bundan dolayı çok memnun oldum. Gösterinin ikinci yılında yeni ve farklı faaliyetler yapacağım. Yurt dışında da farklı gösteriler yapacağım. Ağustos ayında Fransa’nın başkenti Paris kentinde yine tek başıma Çin’in zulmüne karşı 3 gün gösteri düzenleyeceğim.” ifadelerini kullandı.
Gani, bir yıl boyunca gördüğü yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Dünyanın her yerinden insanlar sosyal medya üzerinden beni takip ederek yaptığım gösteriyi destekliyor. Gösteriye devam etmemi istiyorlar. Bulundukları ülkelerde ise gösteri ve konferans gibi farklı faaliyetlerle Uygurların dertlerini anlatarak ellerinden geldiği kadar sesimiz olacaklarını yazıyorlar. Bundan büyük memnuniyet duyuyorum.” diye konuştu.
Kaynak : www.haberler.com/cin-in-sincan-daki-politikalarina-karsi-tek- 12174906-haberi (AA.)

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
10051 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ