logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN’E ÇİNVİRÜSÜ COVİD-19 YÜZÜNDEN 20 TRİLYON DOLARLIK TAZMİNAT DAVASI

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Mirkamil KAŞGARLI

ABD de bazı avukatlar Çin’in virüs salgınını gizlemek sureti  ile dünyaya bulaşmasına yol açtığından dolaylı uluslararası mahkemeye çıkartılması ve ABD ye verdiği zararın karşılığı olarak 20 trilyon dolar tazminata mahkum edilmesi gerektiğini talep etti.

“Business Today” dergisinin 24 Martta yayınlanan haberine göre, ABD lı avukat Larrey Klaimen başkanlığındaki bir gurup avukatlar ve davacılar, Çin’in virüs salgınını yayılmasındaki sorumluluğunu üstlenmesi gerektiği ve bu Çin virüsünün sadece ABD ye verdiği zararının karşılığı için Çin hükumetinin 20 trilyon dolar tazminat ödemesi gerektiği yönünde talepte bulundu.

Dava başvurusunda, Çinin büyük soykırım için biyolojik silah olarak bu virüsü ürettiği ve elinde patlayınca sorumluluktan kaçmak için aylarca gizlemeye çalıştığı, çünkü 1925 teki uluslararası antlaşmaya göre biyolojik silah üretimin yasaklandığı ve insanlık suçu sayıldığı hatırlatıldı.

Ya Türkiye’deki avukatlar?

Türkiye’de sayısızca uluslararası avukatlar birliği ve dernekleri var.

Peki Bu Çin virüsünün Türkiye’ye verdiği zararı konusunda Çin hükumetine tazminat davası açmaktan neden çekiniyor?

Çin’in iki aya kadar bu salgını gizlemesi ve dünyaya yayılmasına bilinçli sebep olması konusunda gereken kanıtları toplayarak, en az 10 trilyon dolarlık tazminat davası açmaya seferber olabiliyor mu?

Böyle bir cesarete imza atabiliyor mu?

Bekleyip göreceğiz….

KAYNAK : https://www.ajanscyprus.com/yazar-cin-e-20-trilyon-dolarlik-tazminat-davasi-288.html

Share
192 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ