logo

trugen jacn
31 Temmuz 2020

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DA KOYUN VE SIĞIR ETİ SATIŞINI YASAKLADI.AMA DOMUZ ETİ SERBEST

بىر ئۇيغۇر بالا پاقلان گۆشىنى ئېلىپ كېتىۋاتقان كۆرۈنۈش. 2009-يىلى 11-ئىيۇل، ئۈرۈمچى.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UUYHAM)

Çin komünist yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere yönelik soykırım cinayetlerini sinsice,gaddarca ve alçakça devam ettiriyor. Gıda maddelerindeki Helal etiketini yasaklayan Çin işgal yönetimi bu kez Müslüman için helal olan ve yenmesine izin verilen koyun ve sığır etini yasakladığı bildirildi.

Başkenk Urumçi’ye ebağlı Tengritag ilçesi Ticaret Komitesi 5 Temmuz tarihinde yayınladığı bir genelge ile,gıda maddeleri satılan dükkan,market ve pazar yerlerinin yerinin değiştirildiğini soğutma tesislerinde bulunan soyun ve sığır etlerinin geçici olarak satışının durdurulduğunu açkladı.Genelgede buna karşılık domuz ve tavuk etinin satışının yapılabileceğini özellikle belirtiliyor.

Özgür Asya radyosu sosyal medya’da paylaşılan et satışı ile ilgili genelgenin doğruluğunu teşit ettirdiler.Genelgede isim ve imzaları bulunan Ticaret komitesi yetkilileri ise muhabirin sığır ve koyun etinin satışının niçin ourdurulduğu yolundaki sorularına cevap vermekten kaçındıkları bildirildi.

ئۈرۈمچى شەھىرىنىڭ تەڭرىتاغ رايونلۇق سودا ئىدارىسى چىقارغان جىددىي ئۇقتۇرۇشى. 2020-يىلى ئىيۇل.

Urumçi Tengritag Bölgesi Ticaret Komitesinin yayınladığı Çince Genelge

Genelgenin Maddeleri

1- Bölge’de gıda maddeleri ticareti yapılan satış yererinin yeri değştirilecek.

2- Gıda maddeleri fiyatlarının aşırı şekilde zam yapılmaması

3- Koyun ve sığın eti satışı geçici olarak yasaklanmıştır.Yasağa uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.

4- Domuz ve tavuk etinin satışı serbesttir.

Genelge’de Toptan gıda satışı yapılan 4 görevlinin isimleri ve telefon numaraları yazılı olup, telefona çıkan etnik Han Çinlisi memur Çin Jiyenmin ismli grevli telefonun Türkiye’den arandığını suallarımıza cevap vermeyi reddettiğ bildirildi. Ancak,Türkiye’den gelen telefonuların reddedildiğine dair bir talimat olup olmadığı yolundaki sorularını ise cevaplamadı.

Koyun ve Sığır

Share
247 Kez Görüntülendi.