logo

trugen jacn
29 September 2016

İŞGALCI ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DA BU KEZ CAMİLERDE CANLI EZAN OKUNMASINI DA YASAKLADI

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
İşgalcı Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine karşı günden güne şiddetini ve çeşidini arttıran baskı,zulümlerinın yanı sıra, Müslümanların  dini ibadetlerine akıl almaz  yeni baskı,engelleme ve yasaklamalarını uygulamayı sürdürüyor. Yıllar önce Doğu Türkistan’da Camilerde höpürlerden ezan okunmasını yasaklayan İşgalci, ateist ve Komünist Çin yönetimi bu kez Müezzinlerin Cuma ve bazı Vakit namazlarında Minarelere  ve Cami damlarına çıkarak canlı ezan okumalarını de yasakladığı bildirildi .
Doğu Türkistan’dan gelenlerin ifadelerine göre ülke genelinde din ve İnanç özgürlükleri işgalci Çin yönetimi tarafından her gün yeni envaiçeşit uygulamalar ile biraz daha baskı altına alınmakta,dini ibadetlere karşı akıl ve mantık dışı ve inanılmaz baskılar,engellemeler ve yasaklamalar yaygınlaştırılarak sürdürülmektedir.


Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da tarihin  şimdiye kadar kaydetmediği en büyük jenosid  uygulamalarını   zamana yayarak sinsice ve çaktırmadan  icra etmekte  ve toptan soykırım uygulamalarında Hitler Almanyası’nın Faşist uygulamalarını geride bırakmakta ve  bu konuda  ve Nazi’lere  taş çıkartan uygulamalara imza attıkları açıkça görülmektedir. İşgalcı Çin,  asimilasyon,etnik ayırımcılık dini ve ırkı soykırım uygulamalarına karşı Müslüman Uygur Türklerinin  tek dayanağı ve sığınağı manevi güç ve ilham kaynağı olan dini inançlarını yasaklayarak yok etmek ve Doğu Türkistanlıların direnme güçlerini kırmak için bu aşağılık ve lanetli uygulamalara baş vurduğu herkes  tarafından çok iyi bilinmektedir.Müslüman Uygur Türkleri İşgalçı Çin’in bu NAZİ’lerden beter uygulamalarına karşı aynı şekilde korunma ve direnme metodları geliştirdikleri de bilinmektedir. Ancak,Müslüman Uygur Türkleri  bu soykırım uygulamalarına ne zamana kadar direnebilirler ?  En önemli sorunların başında bu soru gelmektedir.

 


İşgalcı Çin yönetimi bir süre önce kendi koyduğu engeller, kısıtlamalar ve yasaklamalar sonucunda camaat sayısının 15’ten az olduğu Camilerin yıkılması yönünde karar almış ve bu yıkma işlemi için Kaşgar’ın Yenihisar ilçesini pilot bölge olarak seçmişti.
Uzmanlar,Çin bu uygulamalarına karşı İslam dünyasından ve kendilerini demokrasi ve insan hakları ve özgürlüklerin koruyucusu ve hamisi olarak gören sözde küresel güçlerin ilgisizliği,lakıyıtlığı ve görmemezlikten gelmeleri sonucu bu uygulamalarına cesaretle devam ettiklerini ifade ediyorlar

Etiketler: » » » » » »
Share
808 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ