logo

trugen jacn
30 December 2015

İŞGALCI ÇİN, UYGURLARI HAKLI GÖREN ÇİNLİ AVUKAT’I 3 YIL HAPSE MAHKUM ETTİ

Bir yazısında Uygurların da haklı olduğunu ifade eden İnsan Hakları Savunucusu vicdan sahibi Çinli Avukat Pu Zhiqianğ, “etnik nefreti körüklemek’’ ve ‘’kamu düzenini bozmak’’tan 3 yıl ertelemeli hapis cezasına çarptırıldı.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çinli insan hakları savunucusu muhalif avukat Pu Zhiqiang, “etnik nefreti körüklemek’’ ve ‘’kamu düzenini bozmak’’tan 3 yıl ertelemeli hapis cezasına çarptırıldı.

İddianameye göre Pu, Temmuz 2011 ve Mayıs 2014 arasında Twitter benzeri Çin’deki sosyal paylaşım platformu Weibo’da 7 paylaşımda bulundu ve 3’i hükümet yetkilisi, 1’i hükümet destekçisi yazar, diğerleri de hükümetin Tibet ve Uygur politikasını eleştiriyle ilgiliydi.
Batı medyasına göre, söz konusu kararın, Cumhurbaşkanı Xi Jinping, sivil toplum üzerindeki ‘’darbesinin son halkası’’ olduğu şeklinde yorumlanıyor ve yazdan beri, Çin’de 2 yüzden fazla avukat ve aktivistin tutuklandığı yada ifade vermeye çağrıldığı belirtiliyor.

Uluslararası Af Örgütü ise kararı, bir “büyük adaletsizlik” olarak nitelendirdi.
Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Pekin’deki olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Çin’in adli makamların Pu’nun vakasını kanuna göre ele aldığını ve Pu’nun mahkeme kararını kabul ettiğini ifade etti. Hong ayrıca, Çin’in yargı egemenliği ve mahkeme kararının yabancı güçlerden etkilenmeyeceğini de vurguladı.
Pekin’in 2 Nolu Orta Halk Mahkemesi’nin kararına göre, önümüzdeki üç yıl boyunca Pu, Pekin’de polis gözetiminde olacak ve Pekin’i terk etmek için polisten izin alacak. Pu, kanunu yada serbest bırakılması şartlarını çiğnerse, hapishaneye gönderilecek.

Çin’in ‘’büyük avukatı’’ olarak bilinen Pu, yakın zamanda muhalif görüşleriyle tanınan ünlü sanatçı Ai Weiwei’in de avukatlığını üstlenmişti. 49 yaşındaki Pu’nun destekçileri, 3 yıl ertelemeli hapis cezasına karara hem sevindi, hem de üzüldü.

Pu, geçen Mayıs ayında Çin’in kanlı olarak bastırdığı 1989 yılındaki Tiananmen Meydanı olaylarının 25. yıldönümünde özel bir anma programına katılması üzerine   Haziran ayında tutuklanmıştı.

Kaynak : Haberler.com.tr

Etiketler: » » » » » »
Share
1025 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ