logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN’DEN SUÇ DAYATMASI : LİSTEDEN BİR SUÇ SEÇ VE BU SUÇUNU DE İTİRAF ET !

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan genelinde Alman Nazilerinden ilham ve örnek alarak kurdukları Çin Tipi Toplama-Çin Nazi Kamplarında tuttuğu milyorlarca müslüman Türk için suçlarını seçerek işlemedikleri bu suçları itiraf etmeleri için genel bir Suç Listesi düzenledikleri açıklandı.Tutukluların bu Suç Listede yer alan suçların birini seçmeye ve daha sonra seçtiği bu suçu itiraf etmeye zarlandıkları de bildirildi.

Çin’den Uygur Türklerine yeni zulüm: Listeden bir suç seç ve itiraf et!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde “eğitim merkezi” adı altında faaliyet gösteren kamplardaki Uygurlara, tutuklanmalarına gerekçe olarak suç isnat ettiği öne sürüldü.

70’TEN FAZLA UYDURMA SUÇ

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle’nin (DW), söz konusu kamplardan çıkan 4 Uygur’a dayandırdığı haberinde, kamplarda tutulanlara içerisinde 70’den fazla “uydurma suçun” bulunduğu bir liste verilerek buradan bir suç seçmeleri ve itiraf etmelerinin istendiği iddia edildi.

Haberde, gözaltına alınan kişilere genellikle gerekçenin bildirilmediği vurgulanırken, kamptakilere savunma hakkı tanınmadığı, delil ya da yargılama olmadan kendilerine verilen “suç listesinden” bir suç seçmelerinin istendiği belirtildi.

KABUL ETMEYENLERE BASKI

Gönüllü olarak suç itirafı yapmayanların kamplarda süresiz olarak kalmakla tehdit edildiğine değinilen haberde, listeden suç seçiminde bulunmayanlara sürekli baskı yapıldığı kaydedildi.

Haberde, ibadet etmek ve başörtüsü takmak gibi dini eylemlerin suç kapsamına alındığı belirtilirken, listede yurt dışındaki kişilerle irtibata geçmek ya da yurt dışına seyahat etmek gibi maddelerin de bulunduğu ifade edildi.

YURT DIŞINA ÇIKANA İKİ YIL CEZA

Listedeki suçlar arasında en fazla cezanın sürekli ibadet gibi dini aktiviteler nedeniyle verildiği kaydedilen haberde, kamptakilerden birine yurt dışına çıktığı gerekçesiyle 2 yıl hapis cezası verildiğine dikkat çekildi.

Haberde, tutukluların listeden suç seçtiklerinde, kamplarda ya da hapishanelerde ne kadar kalacaklarını hesap edebildikleri için mutlu oldukları aktarıldı.

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi

GÖSTERMELİK YARGILAMA

Sahte yargılamaların, kampların varlığıyla ilgili yükselen tepkiler nedeniyle yapıldığına işaret edilen haberde, özellikle dini aktivitelere katılanların entegrasyonun mümkün olamayacağı gerekçesiyle belirsiz süreliğine hapse atıldığı, bazılarının fabrikalarda çalışmaya zorlandığı ve bazılarının ise ev hapsine mahkum edildiği iddiasına yer verildi.

İŞKENCE VE CİNSEL İSTİSMAR

Öte yandan, DW’nin konuştuğu Uygurlar, tutukluluk günlerinde maruz kaldıkları uygulamalar ve cinsel istismarların kendilerinde hafıza kaybı, uyku ve kaygı bozukluğu gibi fiziksel ve ruhsal yaralar açtığını söyledi.

Ev hapsine çarptırılan bir kadın ise Çin Komünist Partisi üyeleriyle haftalık olarak parti düzenlemeye zorlandığını ileri sürdü.

Kaynak : https://www.dirilispostasi.com/dunya/cinden-uygur-turklerine-yeni-zulum-listeden-bir-suc-sec-ve-itiraf-et

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
336 Kez Görüntülendi.