logo

trugen jacn
15 October 2019

ÇİN, UYGUR BİLİM İNSANİ CELALETTİN’İ DA ” DEVLET SIRRINI SATMAK” İFTIRASI İLE HAPSETTİ

İşgalci Çin yönetimi Doğu Türkistan’da aydınlara yönelik katliamlarını şiddetini arttırarak sürdürüyor. Doğu Türkistan’in Gulca şehrinden olan Uygur bilim insani 1962 doğumlu Abdusselam Celalettin’in de geçtiğimiz yıl devlet sırrını sattığı gibi saçma sapan iftırasi ile tutuklandığı bildirildi.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İşgalci Çin yönetiminin geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Gulca doğumlu Uygur Bilim insanı Abdusselam Celalettin’i “Devlet Sırlarını Satmak” iftırası ile tutukladığı ve toplama kamplarna hapsettiği açıklandı.

Norveç’te yaşayan Doğu Türkistanlı Aktivistlerin Ülkelerindeki Çin baskı,zulüm ve insanlık dışı cinayetlerini kanıtları ile belgelemek amacı ile kurduğu Doğu Türkistan Adliye arşivlerine göre Doğu Türkistan’daki sözde Xinjıang Üniversitesi Yüksek Teknoloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı olan Profesör Abdusselam Celalettin’in 2000’li yıllarda Japonya’da Hokkaido Üniversitesinde Lisans üstü eğitimini ve 2006 yılında ise Doktora eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine döndüğü ve Üniversitede coğrafya ve bilgi teknolojileri dalında öğretim üyesi olarak bilimsel çalışmalar yaptığı bu konuda kendi alanında çok sayıda makale ve bilimsel araştırmaları olduğu kıymetli akademisyenlerden olduğu ifade ediliyor.

2018 yılında Çin yönetimince aniden ‘’japonya’ya devlet sırrını sattı’’ gibi suçlamalarla suçlayıp tutukladığı ancak profesörün tutuklandığı haberinin gizli tutularak dışarıya yansıtılmadığı ancak söz konusu Adliye Arşivleri’nin Uygur bilim adamının tutuklandığına dair bilgiye yeni ulaşabildiği belirtildi.

Kaynak : https://www.kamuguncelhaber.com/bir-uygur-profesor-daha-devlet-sirrini-satmakla-suclandi.html?fbclid

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
921 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ