logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN KUDURDU :BAYRAK TÖRENİNDA BAŞÖRTÜSÜ TAKAN KAZAK HANIMA 19 YIL HAPİS

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin esareti altındaki Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer müslüman Türk halklarına uygulanan baskılara dair her geçen gün yeni belgeler ortaya çıkıyor. Son olarak Doğu Türkistan’da bir Uygur Türkü kadına, başörtüsü taktığı için 19 yıl hapis cezası verildiği öğrenildi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

Doğu Türkistanlı Kazak Türklerinden olan Erlan Qabden adındaki bir kadına, başörtüsü taktığı için 19 yıl hapis cezası verildi. Belge “Xinjiang (Doğu Türkistan) Kadınlar Hapishanesi Uyarısı” başlığı taşıyor. Belgede Doğu Türkistan’ın Kobuksar Moğol Özerk Bölgesi’ne kayıtlı Erlan Qabden’in “kolluk kuvvetlerini, radikalizm kullanarak engelleme” suçuyla 19 yıl hapis cezasına çarptırıldığı notu yer alıyor.

SÖZDE BAYRAK ÇEKME TÖRENİNE BAŞÖRTÜSÜ İLE KATILDIĞI İÇİN 19 YIL HAPİS

Söz konusu cezanın Haziran 2019’da verildiği, ancak belgenin bugün gün yüzüne çıktığı öğrenilirken, belgede ayrıca Erlan Qabden’in Ürümçi’nin Yenişehir ilçesindeki kadınlar hapishanesine nakledildiği ifade ediliyor. Uygur kaynaklara göre, Erlan Qabden bir bayrak çekme töreninde başörtüsü taktığı için bu cezaya çarptırıldı.

UYGUR TÜRKLERİ ESARET ALTINDA

Doğu Türkistan’da yaklaşık iki milyon kişi toplama kamplarında bulunuyor. Çin Komünist Partisi, birçok Doğu Türkistan Türkünü, ülkenin değişik bölgelerinde kölelik koşullarında işçi olarak zorla çalıştırıyor. Binlerce sahipsiz Uygur çocuk ise Çin’in çeşitli çocuk kamplarında bulunuyor.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/dogu-turkistan-da-basortusu-nedeniyle-bir-uygur-kadina-19-yil-hapis-cezasi-verildi/?fbclid

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
220 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ