logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN İNGİLTERE’DE YAŞAYAN UYGUR TÜRKLERİNİ AİLELERİ ÜZERİNDEN TEHDİT EDİYOR

İngiltere’de yaşayan Uygur Türkleri ile Çinli muhaliflerin Çinli yetkililer tarafından sürekli izlendikleri ve Çin işgal yönetimi aleyhinde konuşmamaları ve Protesto eylemlerine katılmamaları için tehdit edildikleri bildirildi.Ayrıca,Uygur Türkü aktivistlerin Doğu Türkistan’da yaşayan aileleri ve yakınları üzeriinden şantaj ve tehditle susturulmak istendiği de açıklandı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, İngiltere’de yaşayan Uygur Türkleri ve Çinli muhalifler, Çinli yetkililerin kendilerini yıldırmak ve susturmak için kullandıklarını iddia ettikleri çeşitli yöntemleri anlattı.

İngiltere’nin Hong Kong Konsolosluğunun eski bir çalışanı olan ve Çin gizli polisi tarafından işkence gördüğünü öne süren Simon Cheng Man-kit, son 2 haftada 3 kez izlendiğini, elektronik posta adresine bu hafta “Çinli ajanlar sizi bulup geri getirecek” şeklinde tehdit mesajı aldığını söyledi. 

Çin’den, İngiltere’deki Uygur Türkleri’ne Tehdit!

Çin’in uyguladığı insan hakları ihlallerine karşı İngiltere’de kampanya yürüten Uygur Türkü Azis Isa Elkun, yaşadığı Doğu Türkistan’da baskı altında tutulduğu anlaşılan annesinden bazı mesajlar aldığını, bu mesajların kendisiyle iletişime geçmeye çalışan Çinli ajanlar tarafından gönderildiğini ve bu yöntemlerle faaliyetlerini durdurmayı amaçladıklarını savundu.

İsa Elkun, Çin hükümetinin muhalif sesleri susturmak için aileyi bir tür rehine veya tehdit unsuru olarak kullandığını ileri sürdü.

Çin İnsan Hakları Savunucuları Vakfı Araştırma Direktör Yardımcısı Frances Eve, “Çin bu tür tehditlerle Çin dışında yaşayan muhalifleri susturmaya çalışıyor. Bu bir gözdağı. Farklı yöntemler de uyguluyorlar. Tek amaçları muhalifleri susturmak. Çin hükümeti, muhalifleri nerede yaşadığına bakmaksızın tehdit ediyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : https://www.karar.com/cin-hukumetiingilterede-yasayan-uygur-turklerini-aileleriyle-tehdit-ediyor-1580489

Share
312 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ