logo

trugen jacn
30 June 2019

ÇİN G-20 ZİRVESİNDE ÇİN YÖNETİMİ, İNSANLIK DIŞI CİNAYETLERİ İÇİN PROTESTO EDİLDİ

Japonya’nın Osaka kenti’nde 29-30 Haziran 2019 tarihlerinde yapılan G20 zirvesi esnasında Doğu Türkistan,Tibet,Güney Moğolistan,Tayvanlılar Çin’in işgali altındaki ülkelerindeki ÇKP Faşizmi temelli baskı,zulüm,işkence,etnik ayırımcılık ve soykırım uygulamalarını çeşitli gösteriler ve etkinlikler gerçekleştirerek protesto ettiler. Göstericiler
dünya liderlerinden ülkelerindeki baskı,zulüm ve soykırım cinayetelerini durdurması için zirveye katılan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e baskı yapmalarını talep ettiler.

Reuters

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Uygurlar, Tibetliler ve bazı Çinli muhalifler, G20 Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Japonya’nın Osaka kentinde Pekin yönetimini protesto etti.

Japonların da büyük ölçüde destek verdiği protesto yürüyüşünde Doğu Türkistan ve Tibet bayrakları taşıyan eylemciler, dünya liderlerinden Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e baskı yapmasını istedi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, kalabalık ve açık hava

Göstericiler Doğu Türkistan ve Tibet’teki insan hakları ihlallerinin son bulmasını isterken kimi göstericiler de Hong Kong’da son yaşanan gelişmeleri protesto etti.

AP video

Ellerini ve ayaklarını zincirleyerek yürüyen Uygur eylemciler, Çin’in Doğu Türkistan’da inşa ettiği ve milyonlarca Uygur Türkünü zorla tuttuğu toplama kamplarının kapatılmasını istedi.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar, çocuk ve açık hava

Tayvanlı protestocu Yu-Shih Liao, “Umarım bir mesaj verebiliriz. Çünkü haberlerde herkesin Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’i çok soğuk bir yüzle karşıladığını okudum. İşte bizim yapmamız gereken bu ve daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Çin’e, G-20 ya da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi olabilirsiniz ama bu sizin yaptığınız insan hakları ihlallerini onayladığımız anlamına gelmez mesajı vermeliyiz.” diye konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık hava

Osaka sokaklarında yürüyen eylemciler, “Özgür Hong Kong”, “Özgür Tibet”, “Özgür Doğu Türkistan” ve “Çin, ellerini Hong Kong’dan çek” yazılı dövizler taşıdı.

Gösteriye, Çin’in Japonya’ya girişini engellemeye çalıştığı Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir de katıldı.

Ayrıca göstericiler, Uygurlara karşı soykırım işlendiğini ve bunun acilen durdurulması gerektiğini belirten pankartlar taşıdı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava

Japon sosyal medya kullanıcıları da Uygurlara destek veren çok sayıda ileti paylaştı.

Basın toplantısı düzenleyen Rabia Kadir, G20 ülkelerinden, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da son yıllarda dini inanç ve özgürlüklere yönelik ihlallerine karşı seslerini yükseltmeleri çağrısında bulunmuştu.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, kalabalık ve açık hava


Kaynak : https://tr.euronews.com/2019/06/29/video-cin-in-uygur-politikalarina-japonya-da-protesto-dogu-turkistanH


Etiketler:
Share
568 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ