logo

trugen jacn
21 Mart 2015

İŞGALCİ ÇİN, EBUBEKİR RAHİM’İ İDAMLA YARGILIYOR..!

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

YARKENT KATLİAMINI DUYURAN EBUBEKİR İDAMLA YARGILANIYOR.
Çin işgal Ordusunun 28 Temmuz 2014’te Yarkent’in İlişku ilçesi ve çevre yerleşim yerlerindeki katliamını Çin’in sansür duvarını delerek dünya’ya duyuran 22 yaşındaki Kahraman Uygur genci Ebubekir Rahim’in idam talebi ile mahkeme önüne çıkarıldığı bildiriliyor.
Ebubekir Rahim’i tv.’da yargılanırken  izlediğini belirten ve bu bilgileri paylaşan kişi, Ebubekir’in parmaklarını yara ve şiş oldğunu dikkatlıca izleyerek anladığını ifade ediyor. Ebubekir Rahim’in ifadesinde İlişku olayları ile haberleri toplam 4 dış ülkeye aktardığını ifade  ettiğini ve bu eyleminden dolayı pişman olduğunu söylediğini ifade ediyor.

    Çin İşgal yönetimi Doğu Türkistan’da günden güne baskı ve zulümlerine yenilerini ekleyerek sürdürmeye devam ediyor.                         

LPG TÜPÜ YASAKLANDI
Çin işgal yönetimi,son aylarda  ölüm ve yaralanmalarla sonuçlanan karşı koyma eylemlerini önleme bahanesi ile özellikle Hoten başta olmak üzere Müslüman Uygurların çoğunlukta yaşadığı bölgelerde LPG.tüpü satışı ve kullanımını yasakladığı bildiriliyor. Çin işgal güçlerine karşı son zamanlarda yoğunlaşan intihar saldırılarında Uygur Direnişçilerin LPG. tüplerini patlayıcı olarak  kullanabileceklerinden kaygı duyan işgalciler, güney bölgelerinde ev tipi LPG.tüplerini piyasadan kaldırdı ve bundan böyle dolum ve satışını yasakladı. LPG. tüpü  bulamayan Müslüman Uygurların yemek pişirme ve ısıtma ihtiyaçlarını gidermek için eskiden olduğu gibi odun ve kömür kullanımına yöneldikleri bildiriliyor.

DERSLER, CUMA NAMAZINA DENK GETİRİLİYOR.
Çinli işgalciler Müslüman Uygur gençlerinin Cuma namazına gitmelerini önlemek için ders programlarını Cuma saatine göre ayarladıkları belirtiyor.Ramazan’da öğrencilerin zorla yemek yedirilerek ve su içirerek oruçlarını bozdurma işkencesinden sonra,Cuma namazına gitmelerini engellemek için Orta,Lise ve Üniversitelerde Cuma namazı saatlerinde zorunlu olarak ders yapılmasını istedikleri ve öğle tatilini iptal ettikleri bildiriliyor.

EVLERİN İÇİNE KAMERA YERLEŞTİRİLİYOR:
Çinli işgalciler meydanlar,caddeler ve sokaklara yerleştirdikleri binlerce kamera ile dış ve kamusal alanları titizlikle kontrol etmeyi kafi görmemiş olacak ki, son aylarda bu konuda yeni bir uygulamaya geçtiği bildiriyor.Bu da evlerin ana giriş kapısının içine kamera yerleştirmek.Kamera kayıtları evin yer aldığı bölgenin bağlı olduğu Emniyet birimlerinden her gün gelen görevliler tarafından kopyalanarak götürülüyor.Bu durumdan küçük çocuk ve yaşlı hastaların rahatsız edildikleri ve bu uygulamadan şikayetçı oldukları bildiriliyor.

1980-1990   DOĞUMLULAR FİŞLENİYOR.
Çin işgal yönetiminin, Doğu Türkistan’da 1980-1990 yılları arasında doğan bütün gençleri ayrıntılı olarak kayıt altına almaya başladığı ve haklarında tek tek araştırma ve inceleme başlattıkları belirtiliyor. 25-35 yaş aralığındaki bu Uygur gençlerin işgal rejimi için mühtemel Potansiyel direnişçiler ve Suçlular olabileceği iddiası ile sürekli gözetim altında tuttukları bildiriliyor.Bu uygulama için Kaşgar’ın Yeneşeher İlçesi Eymudun Kenti’nin Pilot bölge olarak seçildiği ve hemen uygulamalara başlandığı ifade ediliyor. Bölge halkı bu uygulamaların Sovyet Diktatörü Stalin’in 1930’lu yıllardaki devlet terörü odaklı tedhiş uygulamalarını anımsattığını belirtiyorlar.

RÜŞVET VE YOLSUZLUK DİZ BOYU.
Rüşvet ve yolsuzluk,merkezi Çin’de olduğu gibi Doğu Türkistan’da da diz boyu. Devlet dairelerinde rüşvet verilmeden iş yaptırılamıyor. En alt kademeden en Üsü mercilere kadar sütün devlet görevlileri belirli oranda rüşvet almadan iş yapmıyor.Rüşvet ve yolsuzluk için her devlet dairesi için dışarıda bu işi organize eden ve rüşvet çarkını düzenleyen bir sistem kurulmuş.Devlet dairesinde işi olan,  Rüşvet ve Yolsuzluk Aracı ve organizatörlerine rüşvet parasını peşin ödemek suretiyle ancak,işlerini yaptırabiliyorlar.Bir süre doğu Türkistan’da kalan ve bize bu bilgileri aktaran Kişi de Emniyet Müdürlüğünde çok yakın bir akrabasının olmasına rağmen, süresi biten ikamet belgesini uzatamadığını,yakınını tavsiye ve yönlendirmesi ile 500 Yen( yaklaşık 83,5 $ ) rüşvet ödeyerek işini halledebildiğini ifade ediyor.

ÇİNLİ GÖÇMENLER GERİ DÖNÜYOR.
Çin’deki  siyasi, sosyal belirsizlik ve huzursuzluklar,ekonomik dengesizler ve kötü gidişat,Doğu Türkistan’daki etnik kayırma ve ayırımcılık uygulamalarına karşı ülkenini tarihi ve öz sahibi olan Müslüman Uygurların gün geçtikçe artan tepkileri ve karşılaştıkları şiddet, demografik asimilasyon amacı ile büyük siyasi,ekonomik ve sosyal teşvikler ile getirilen etnik Çinli göçmenlerin geri dönmelerine yol açıyor. Bir biri ardı sıra Çinli göçmenlere karşı meydana gelen tepkiler ve şiddet,onları huzursuz ediyor ve ülkelerine geri dönmelerine yol açıyor. Çin işgal yönetimi bu geri dönmeyi önlemek için “Çifte Nüfus Kaydı = Hem asıl memleketinde hemde Doğu Türkistan’da aynı şekilde nüfus kütüklerinin geçerli olması uygulamasını yürürlüğe koymuş bulunuyor. Buna rağmen,Çinli göçmenlerin geri dönmeleri önlenemiyor. Çinli göçmenler için yapılan dayalı-döşeli ve her türlü  konfor ve modernyaşam şartlarının bulunduğu toplu konutlar boş kalmış durumda. Yeniden Çinli göçmen gelmesi  işlemi duraklamış durumda. Buna bağlı olarak  ev ve emlak fiyatları de çok düşmüş ve bütün zamanların en düşük seviyesinde  seyrettiği ifade ediliyor.

TEŞEKKÜR : bu bilgileri bizimle paylaşan ve siz değerli okuyucularımıza ve kamu oyuna  iletmemizi  sağlayan Vatanperver Kardeşlerime teşekkür ederim (HG)

Etiketler: » » »
Share
2388 Kez Görüntülendi.