logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN, İŞGALİNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN’DA SOYKIRIM CİNAYETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Resim
ÇKP İşgal yönetimi  Türk-İslam dünyası ile uluslararası toplumunun kayıtsızlık ve pervasızlığından  ilham ve güç alarak işgalindeki Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere yönelik soykırım cinayetlerinin şiddetini arttırarak  sürdürüyor.
Uygur Haber’in China News sitesini kaynak olarak  yayınladığı bir haberde  Doğu Türkistan’ın Tarım bölgesinde bulunan kadik kültür ve medeniyet merkezi ve  Uygur Türklerinin en son uzun süreli devleti olan Saidiye Hanlığının(1514- 1670 arası) başkenti olan tarihi Yarkent şehrinde tarihi bina ve mekanlara karşı kültürel soykırım cinayetlerini pervasızca devam ettirdiği bildirildi.
Haberde  İşgalci ÇKP yönetiminin bu tarih ve kültür soykırımının üstünü  örtmek  ve insanlığı ve uluslararası toplumu  kandırmak için parlak  yalanlar  ve sahtekarlıklarla dolu  şu  cümleler ile gizlemeye yönelik şu iddialar yer alıyor :
Resim
Resim
Yarkent  şehrinin  Tarihi “  ünlü  Miskerler(Bakırcılar) ve Kazancılar Çarşısı ” Çinli turistler için  cazibe merkezine dönüştürülmesi amacı ile yeniden düzenleniyor. ÇKP  yetkilileri Pazarda  dükkanı olan ve bu meslekler ile iştigal eden Uygur Zanaat erbabına  dükkanlarını  boşaltmaları karşılığında toplam 30 bin Yen Çin Parası Sübvansiyon (kamulaştırma bedeli) ödedi. Boşaltılan dükkanlar yıkılarak yerlerine daha yeni ve modern bina ve işyerleri yapılmaya başlandı.” ifadeleri yer alıyor. 
Yarkent İlçesi - Vikipedi
Yarkent Şehri
Yarkent kenti Tarım Nehrinin en önemli kollarından biri olan Yarkent Irmağının  yakınlarında yer alıyor. Şehrin  kuruluşunun  M.Ö. 3.yüzyıl öncesine  kadar dayandığı bildiriliyor. Yarkent ırmağının suladığı verimli arazilere sahip bu kent ve civarı Türklerin en eski yerleşim yerlerinden biri olup,tarım,Hayvancılık ve meyva yetiştiriciliği ile öne çıkıyor. Uygurlar arasında ” 12 bin Kaşgar, 32 bin Yarkent ”  söylemi bu kentin tarihi Kaşgar şehrinden 2 kat daha geniş olduğunu bildiriyor.
Uygur Türklerinin en son uzun süreli devletleri olan Saidiye Hanlığına başkent olan bu kent Türk kültür medeniyetine özellikle Türk Milletinin eşsiz bir müzik şaheseri olan 12 Mukamın toplanarak düzenlenmesi ile biliniyor.Saidiye Hanlığının 2 .Hükümdarı olan Sultan Abdurreşit’in aynı zamanda  eşi olan ve kendisi de Yarkent’in Beşkent kasabasından olan  şaire ve müzik bilgini   olan Melike Amannisa Hanım ” Nefisi ” ustadı Yarkentli Kadirhan(Kadirhan Yarkendi) ile  birlikte 12 mukamı sistemleştirerek notaaya aldırmış ve günümüze kadar gelmesini sağlamıştır. Yarkent Saidiye Hanlığı zamanında Türk dünyasının parlayan kentlerinden biri olarak Hanlyık Medreseseli, Müzik bilginleri ve  şair,yazar ve sanatkarların toplandığı bir merkez haline gelmişti.Melika Amannisa Haniml Nefiisi ve Müzik Ustası Kadirhan Yarkentlı’nin müzik okullarına Türkistan’in her yerinden, Çin’en,Hindistan’dan Herat’tan, İsfahan’dan Tebriz’den ve hatta İstanbul’dan şairler ve müzik ustaları  gelerek devam ediyordu. Sekkaki başta onlarca edip şair ve bilginler yetişmiştir.  İşgalci Çin Uygurların son parlak  kültür ve medeniyetlerinin yeniden canlanmasını sağlayan  bu güzel şehirden intikam almak amacı ile  bu büyük ve zengin kenti 1955’te İlçe seviyesine düşürmüştür.
Share
515 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ