logo

trugen jacn

İRAN’IN PEKİN BÜYÜKELÇİSİ’NDEN SOYKIRIMCI ÇİN’E ÖVGÜ,MAZLUM UYGURLARA TÖHMET !

Iran's ambassador praises China on his Uyghur trip after a 25-year deal.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin yönetimi, İşgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik son yıllarda yürüttüğü acımasız ve insanlık dışı  baskı ve zulüm uygulamaları insanlık dışı soykırım suçlarına karşı uluslararası toplumun tepkileri üzerine  yeni bir  karşı propaganda kampanyası başlatmış bulunuyor. Doğu Türkistan’a kendi güdümünde  ve  taraftarı olduğunu düşündüğü baz ülkelerin Büyükelçilerini başkent Urumçi’ye ziyaret turları düzenledikleri  bildiriliyor. Bu gezilerde Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini gizlemek için     önceden hazırladıkları tiyatro  oyunlarını bu    yabancı ülke ziyaretçilerine sahneledikleri   ve onların   kendilerine izlettirilen bu sahneleri Çin yönetimi lehine ÇKP’nın resmi ve güdümlü medya organlarına açıklamalar yaptırıyor.

Bunların biri de  01 Nisan 2021’de  ” İslam Cumhuriyeti ” İran’ın Pekin Büyükelçisi Hasan Keşevarzade  ziyaret ettiği Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Ak Mescit(Camii) önünde ÇKP’nın resmi ve güdümlü CCTV. Tv.kanalına verdiği demeçte şunları açıklıyor :  ”  Ben bir müslümanım ve adım Hasan Keşeverzade.  İran İslam Cumhuriyetinin Pekin Büyükelçisi olarak  Urumçi’ye ilk kez ziyaret ediyorum.Burada bilimediğim bir çok şeyeler öğrendiğimi düşünüyorum.Ben  bugün Akmescit Camisini ziyaret ederek namaz kılacağım.Camide bir çok  Müslümanın serbestçe  namaz kıldığını ve insanın ibadet ettiğine şahit oldum.Ben batılı ülkeler ve medyasının Çin ve Uygur bölgesi hakkındaki  olumsuz söylem ve haberlerinin hiç bir esası yoktur.Gercekleri yansıtmıyor.Ben merkezi Çin’in bir çok kentlerini de ziyaret ettim.Ama,Urumçi’ye ilk ziyaretimdir. İnsanların ülkeleri ve şehirleri bizzat ziyaret ederek tüm değişiklikleri yerinde görömeleri ve fikir sahibi olmalarının önemli.Ber merekezi Çin’deki modern gelişmeleri Urumçi’de de aynısını gördüm.Çin’in her balgesi aynı ve bir berlerinden farklı değil.Ben önümüzdeki aylarda ailem ile birlikte bölgeye gelmeyi düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

https://www.facebook.com/furkat.sali/videos/1179882405799961

İRAN’IN PEKİN BÜYÜKELÇİSİ’NDEN SOYKIRIMCI ÇİN’E ÖVGÜ,MAZLUM UYGURLARA TÖHMET !

İran Büyükelçisi’nin Açıklamaları Gerçekleri Yansıtmıyor

Uzmanlar İran’ın Çin  Büyükelçisi  ÇKP. yönetiminin  daveti ile  bölgeyi ziyaret ettirdiğini ve kendisine  onların   önceden hazırlamış  olduğu  mekanları ziyaret ettirmiş olmasından sonraki söylediklerinin gerçekleri asla yansıtmadığını ifade ediyorlar.  Bir  İslam Ülkesinin Büyükelçisinin Çin’in Müslüman Uygurlara yönelik  soykırımlarını  kendisi görmeden böyle konuşmalar yapmasını Çin’e zbaskı ve zulmüre övgü,Mazlum Müslüman Türklere ise bir ihanet ılduğu konusunda birleşiyorlar.

Share
191 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ