logo

trugen jacn
17 Eylül 2019

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTÜ(HRW): ÇİN, HAPSETTİĞİ UYGUR ÇOCUKLARI SERBEST BIRAKMALI !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

ABD.merkezli uluslararası alanda insan hakları ve hukuk alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum örgütü olan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Çin yönetiminin Uygur bölgesindeki Çinli olmayan ,azınlık olarak tanımladığı Müslüman Türklerin çocuklarını “çocuk koruma programı” adı altında zorla tutuklayarak kamplara hapsettiği çocukların bir an önce serbest bırakması için Çin yönetimine çağrıda bulunduğu açıklandı.

Çin yönetimi Uygur bölgesinde yaşayan en az bir milyon Müslüman Türk azınlıklar “mesleki eğitim ve aşırılıkçı fikirler ile mücadele” adı altında ülke genelinde kurduğu yüzlerce toplama kamplarında esir tutuyor. Ailesi kamplara gönderilen çocuklar ise yine rızaları dışında sözde “çocuk koruma merkezleri”ne yerleştirilerek gözetim altında tutuluyor ve assimile ediliyor.

Çin Toplama kamplarında tutulan Uygur çocuklarının resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uluslararası İnsan Haklarını Gözetleme Örgütü(Human Right Wach)’nden 16 Eylül 2019’da yapılan açıklamada, “Çinli yetkililer, anne babası kamplara konulmuş veya yurt dışında yaşamak zorunda kalmış çocukları evebeynlerinin ulaşımına kapalı bir şekilde (çocukları aileleri ile haberleşemelerini engelleyerek) bir takım tesislerde barındırıyorlar” ifadeleri kullanıldı.

The entrance to the No. 4 High School with a sign that reads "Entering school grounds, please speak Mandarin," left, in Peyzawat, Xinjiang region. © 2018 AP Photo/Ng Han GuanKaynak : https://qha.com.tr/haberler/insan-haklari-izleme-orgutu-cin-kamplardaki-uygur-cocuklari-serbest-biraksin/83598/?fbclid

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
818 Kez Görüntülendi.