logo

trugen jacn
21 Ocak 2015

İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ DİREKTÖRÜ RİCHARDSON : ÇİN TERÖRÜ BAHANE EDEREK MÜSLÜMAN UYGURLARI BASTIRIYOR..!

Sophie Richardson

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetiminin Soy aylarda Doğu Türkistan’da Müslüman Uygurlara karşı şiddetini arttırarak sürdürdüğü baskı,zulüm,etnik ayrımcılık ve soykırım temelli uygulamaları uluslar arası hukuk ve insan hakları örgütlerinin tepkisini çekmeye devam ediyor.
Hür Asya Radyosunun 20 Ocak’ta Reuters’de yer alan bir haber-yoruma dayanarak verdiği bilgilere göre; son aylarda Çin yönetiminin işgalı altında tuttuğu Doğu Türkistan’da “Terörle Mücadele”yi bahane ederek masum Uygurları bastırma uygulamasının şiddetini arttırdığını belirtti.
Haberde Uluslar arası insan hakları izleme Örgütü Asya İşleri Direktörü Sofia Richardson’un bir açıklamasına yer verdi. Bayan Richarson’un Çin’in Uygur bölgesindeki yeni bastırma uygulamalarını eleştirdiğini ve “ Çin,terörle mücadele İçin yeni mekanızmalar ve yöntemler icat ederek uygulamak yerine, bizzat imza koyarak taahhüt ettiği İnsan Hakları Sözleşmesindeki yükümlülüklerini bir an önce yerine getirmesi gerekir.” Dediğini aktardı.
Reuters Haber Ajansı haberinde Doğu Türkistan’ı tanıttı ve “ Çin’in uzak kuzey-batı bölgesinde yer alan ve Uygur Müslümanların çoğunlukta yaşadığı Uygur bölgesinde Son iki yılda meydana gelen karşılık hareketlerinde yüzlerce kişi öldürüldü. Uygur bölgesinde her kimki “Doğu Türkistan”’ın bağımsızlığını dillendirirse veya bu bunu teşvik ederse,Çin yönetimi derhal “İslamcı Teröristler” yaftasını yapıştırırarak onları derhal tutuklamaktadır.” İfadelerini kullandı.

Etiketler: » » » » » »
Share
1021 Kez Görüntülendi.