logo

trugen jacn
25 September 2019

İNGİLTERE’DEN ÇİN’E ÇAĞRI : BM’IN UYGURLAR KONUSUNDA ALDIĞI KARARLARA UYUN !

İngiliz  Lord Ahmad resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

İngiltere Dışişleri Bakanlığında İngiliz Milletler Topluluğu ve Birleşmiş Milletlerden Sorumlu Devlet Bakanı Lord Ahmad de toplantıda yaptığı konuşmada, Sincan’daki krizle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Lord Ahmad’dan Çin’e BM komitesinin tavsiye kararına uyma çağrısı

Lorda Ahmad şunları kaydetti:

“ABD’deki meslektaşlarımız ve arkadaşlarımız ve bugün Avrupa’dan gelen diğer ortak arkadaşlarımız gibi, biz de Birleşik Krallık’ta, Sincan’daki insan hakları durumundan derinden endişe duyuyoruz. Olanların ciddiyetini kabul etmek ve daha da önemlisi, acı çekenlerin durumuna dikkat çekmek, koşullarını hafifletmek ve insanlık onurunun ve insan haklarının geri dönüşü için çağrı yapmak uluslararası bir topluluk olarak bizim ortak sorumluluğumuzdur.”

Lord Ahmad Çin’e, BM’nin Sincan ile ilgili Irk Ayrımcılığının Önlenmesi Komitesi’nin tavsiye kararına uyma çağrısında bulunurken, şunları de şunları de ifade etti ; ” Çin’e defalarca BM’nin Sincan ile ilgili Irk Ayrımcılığının Önlenmesi Komitesi’nin tavsiyelerini uygulaması çağrısında bulunduk. Bunu daha geçen hafta İnsan Hakları Konseyi’nde yaptığımız ulusal açıklamada tekrar yaptık ve bugün tekrar söylüyorum. Çin, defalarca Sincan gözaltı merkezlerinin, yerel nüfusa fayda sağlayan mesleki eğitim için olduğunu söyledi. Bu gerçekten doğruysa, Çin İnsan Hakları Yüksek Komiserliği de dahil olmak üzere BM uzmanlarına derhal bölgeye sınırsız erişimi sağlayacak şekilde izin vermelidir.” şeklinde konuştu.


Kaynak : BM komitesinin tavsiye kararına uyma 3vR_9p-UW6ErJc30gF-cOtPy3NWQvgS-bPxvbGPWB3hYtmZrtzP2lA

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
548 Kez Görüntülendi.