logo

trugen jacn

İLK KEZ BİR TÜRK’ÜN ANLATIMI İLE DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN EĞİTİM(NAZİ) KAMPLARI – 1

ABD’de yaşayan  ve  büyük bir Firmada çalışan  Türkiyeli   Kardeşimiz Sayın Mert Emin KALENDER ilk kez  bir Türk olarak Doğu Türkistan’daki  Çin Zulüm ve İşkence (NAZİ) Kamplarını teknolojik maharetini kullanarak uydu üzerinden görüntülemiş   ve yorumlayarak  medya’da yayınlamıştır.Kendisinin  mesleği teknoloji uzmanlığı   olmasına rağmen,sadece  Doğu Türkistan&a ve Doğu Türkistan Türklerine olan kalbi yakınlığı ve yüksek insani,milli ve milli duyarlılığı sebebiyle  bu araştırmayı yapmıştır.Şimdiye kadar Doğu Türkistan’daki Çin Nazi Kamplarını bir çok kurum ve kuruluşlar ile devletler  özel olarak ele almış ve araştırma sonuçlarını  açıklamışlardır. Ancak,Mert Emin Kalender Bey Kardeşimizin bu çalışmaları  özümüzden  biri  olması bizim için çok değerli ve önemlidir. Kendilerinin bu çalışmalarını ” İLK KEZ BİR TÜRK’ÜN ANLATIMI İLE DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN EĞİTİM(NAZİ) KAMPLARI ” başlığı ile aşağıda bilgilerinize sunuyoruz. Kendisine teşekkür eder,sağlıklı ve başarılı bir gelecek diliyoruz. (Uygur Haber ve Araştırma Merkezi – UYHAM)

Doğu Türkistan’daki Zulüm Kampları Yakın Zamanda Nasıl Böyle Büyüdü ?

Çin, uzun zamandır Doğu Türkistan bölgesinde Uygurlar başta olmak üzere yerli halkın etnik ve dini kimliklerini hedef alıyor. Son dönemde Çin’in bu bu alandaki uygulamaları çok yoğunlaştı. Bu konuda medya organları tarafından daha fazla tartışılmaya başlandı. Eylül 2018’de The New York Times’ta yayınlanan bir yazı Hoten dışındaki bir kamp hakkında bilgi veriyor. Yazıda kampın havadan çekilmiş bir uydu görüntüsüne de yer veriliyor. Ancak makale, kampın operasyonel kapasitesi ve bölgenin zaman içerisindeki gelişimi hakkında detay vermiyor. Gelin NYT’de ele alınan bu bölgede zamanla nasıl bir değişim olmuş ele alalım.Çin’in Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türkleri ve diğer grupları asimile etmek amacıyla kurduğu ‘Yeniden Eğitim Kampları’nın boyutları her geçen gün büyümeye devam ediyor. Çöl ortasında inşa edilen işkence kamplarından birinin birkaç yılda nasıl devasa bir tesise dönüştüğü uydu fotoğraflarına yansıdı.

Resim -1  Hoten’deki Bir  Kampın Uydu Görüntüsü (kaynak: The New York Times)

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurlar ve diğer grupları asimile amacıyla kurduğu “yeniden eğitim kampları”nın boyutu her geçen gün büyüyor. Hoten’deki tek bir kamp potansiyel olarak on binlerce insanı barındırabilecek kapasiteye erişti. Hoten’deki kampın operasyonel kapasitesi 2018 yılı içerisinde en az 5 kat arttı.

Doğu Türkistan'daki zulüm kampları böyle büyüdü - Çin, uzun zamandır Doğu Türkistan bölgesinde Uygurlar başta olmak üzere yerli halkın etnik ve dini kimliklerini hedef alıyor. Son dönemde Çin’in bu alandaki uygulamaları çok yoğunlaştı. The New York Times’ta yayınlanan bir yazı Hoten dışındaki bir kamp hakkında bilgi veriyor. Yazıda kampın havadan çekilmiş bir uydu görüntüsüne de yer veriliyor.

Resim-2  Hoten’in Dışındaki Bir Kampın  Havadan Çekilmiş Uydu Görüntüsü (Kaynak : Neş York Times)

Çin, uzun zamandır Doğu Türkistan bölgesinde Uygurlar başta olmak üzere yerli halkın etnik ve dini kimliklerini hedef alıyor. Son dönemde Çin’in bu alandaki uygulamaları çok yoğunlaştı. The New York Times’ta yayınlanan bir yazı Hoten dışındaki bir kamp hakkında bilgi veriyor. Yazıda kampın havadan çekilmiş bir uydu görüntüsüne de yer veriliyor.

Doğu Türkistan'daki zulüm kampları böyle büyüdü - Kamp alanını Hoten’in haritasına bir göz atmakla kolayca tespit etmek mümkün. Kamp bölgenin kuzeyinde ve Taklamakan Çölü’nün güney ucunda yer alıyor.Resim-3  Hoten’de Var Olduğu Düşünülen Kamp Alanının Yeri (kaynak: Google Maps)

Kamp alanını Hoten’in haritasına bir göz atmakla kolayca tespit etmek mümkün. Kamp bölgenin kuzeyinde ve Taklamakan Çölü’nün güney ucunda yer alıyor. Şimdi bu bölgenin tarihi olarak dönüşümüne göz atalım. Uydu görüntüleri ulaşmak artık çok daha kolay. Birçok kaynak üzerinden arşivlere ulaşmak artık mümkün. Mesela Planet Labs, çeşitli uydulardan zaman içinde çekilmiş görüntülere ulaşabileceğiniz 14 günlük ücretsiz bir plan sunuyor.Resim-4  Kamp Alanının Ekim 2014’deki Durumu (kaynak: Planet Labs)Kamp alanına dair ilk mevcut uydu görüntüsü 2014 yılı sonundan. Bu dönemde bölgede yalnızca tek bir bina bulunuyor. Binanın kuzey tarafının temizlenip düzlendiği görülebiliyor.Resim-5  Kamp Alanının Eylül 2015’deki Durumu (kaynak: Planet Labs)

Eylül 2015’e gelindiğinde bölgesinin batısın da temizlenip düzlendiği gözlemlenebiliyor. Düzlenen alanın büyüklüğü 2 km².

Doğu Türkistan'daki zulüm kampları böyle büyüdü - 6 ay kadar sonra, Mart 2016'da, bölgenin kuzey tarafında bir dizi bina ortaya çıkıyor. Buna ek olarak batı ucunda ve merkezde birkaç bina görülebiliyor. Bu tarihte güney batı bölgesindeki inşaat hazırlıklarını da gözlemlemek mümkün.

Resim-6  Kamp Alanının Mart 2016’deki Durumu (kaynak: Planet Labs)

6 ay kadar sonra, Mart 2016’da, bölgenin kuzey tarafında bir dizi bina ortaya çıkıyor. Buna ek olarak batı ucunda ve merkezde birkaç bina görülebiliyor. Bu tarihte güney batı bölgesindeki inşaat hazırlıklarını da gözlemlemek mümkün.(1.bölümün sonu devam edecek)

Kaynak :  medium.com/@merkk./….

Etiketler: » » » » » » »
Share
1688 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ