logo

trugen jacn

GÜNEY TÜRKİSTAN’DA NELER OLUYOR ?

Meryem Aybike SİNAN

“….Toplumun kahir ekseriyetinin bunu bilmenin farkındayım. Kuzey Afganistan’ın genel adının Türkistan Türkistan’ı çizelim…..”
Doğu Türkistan yüreğimizi yakarken, şimdi de Güney Türkistan’dan kem haberler gelmeye  başlayacak …..
Peki bu coğrafyada neler oluyor?
Gazne, Selçuk, Harzemşah, Timur ve Babür mevkinin bakiyesi olan Güney’de en son Mareşal Raşit Dostum’un komutanlarından Aka Muhammed’in bir haftaye uğrayarak merkez merkez hükûmetin ve Taliban’ın ağır baskıları nedeniyle çok gergin Türk nüfus, sokaklara çıktı … ..
Ünlü Afgan gazetesi PAJHWOK’a göre Aka Muhammed’i kendi özel koruma tedbiri…… ???!
Aka Muhammed, Taliban’a karşı çok ciddi tartışmacılar veren başarılı bir askerdi. Bu cinayetten hemen önce de mareşal Raşit Dostum’dan sonra Güney Afganistan’ın en güçlü ikinci adamı olan General Pirimkul,
bir suikasta kurban gitti…..!!!!!!
Bu ülken peşi sıra sıra sıra sıralanabilir Afganistan Cumhurbaskan Eşref Gani Ahmatzai’nin pek çok önemli görevinden kendi amacını Peştunları arama ataması Afgan Türkleri çok ciddi bir şekilde. Kazak, Özbek, Afşar, Bayat ve Galçay Türk yoğun olarak yaşamakta olan Faryap şehire vali ile var olan ve olası patlakız verdi…?
Yine PAJHWOK gazetesine göre Faryap’taki gösteriler bir haftadır aralıksız devam ediyor. Bu gösterilerde Güney Türkistan bayrakları açıldı ve Türkçe sloganı atıldı ……
Özbek lider mareşal Raşit Dostum’un bu amaç binaen merkezî hükûmeti uyarılarının bulunduğu Türklerin kullanılmasına kulak verilmemesi, silah doğrultulması ve güç kullanılmasına “Vur” emri verilir. Yine, Genel Dostum’un “mareş” dergisinin geri alınacağı haber haber var……
Afganistan'da neler oluyor-1
Peki Güney Türkistan’da bundan sonra ne olacak……?????
Bu seçileceklerden Afganistan Türklerinin başarılarıki hükûmet ve geçen yıllarını asimasyonunun gerekli olması gerekirdi. Bu geliştiriciyi geliştirebilecek bu geliştirmelerin ardından rayına girebileceğini zor. Düşünmeden bundan sonra ilerlemiyor ve savunması mümkün.
ABD Biden’in eylül ayı ABD’nin Afganistan’dan nasıl hızlı çıkacağını söylemenin bu coğrafyada çok tamirimizi söyledik………
Afgan merkezî Çin ile hükûmetinin Çin ile hükûmetinin içinde, “karşı için Çin’i desteklemek için savaşmak için umut verici umutlar… … umutla umut aşılamak için umut verici umutlar…. 
Taliban’ın askerini yapabileceğini, Çin’in eğitimle ilerleyemeyeceğine mandıra tahminde kalmak.
“Bir Yol Bir Kuşak” bahanesiyle bir örümcek ağı misali orta sarmaya sizik
Çin, hareket alanında hızla genişlerken Türklerinin ve Pakistan’ın bu amaçtan büyükâne kalmaması, bu yeni stratejiye yönelik geliştirme atması ve özelgızistan, Afganistan özelinde göz önünde bulundurulması kesin olarak belirtilecektir!!!!! !!!
Güney Türkistan’ın dar bir bölümü okul binasında…  
Zira Türk milleti tarihi hiç bir mevzii terk etmez ve etmemelidir …
Hasılı, Güney Türkistan’ın kaderi Doğu Türkistan’a benzemesin inşaallah!!!!!..”
Afganistan etnik grup haritası
Share
132 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ