logo

trugen jacn

GÜMÜŞHANE ÜN.’NDE “ UNUTULMAYAN VATAN : DOĞU TÜRKİSTAN ” KONFERANSI YAPILDI

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
GÜMÜŞHANE Üniversitesi’nde ” Unutulmayan Vatan : Doğu Türkistan ” konferansı düzenlendi.
Gümüşhane Üniversitesi Genç Atılım Kulübü tarafından düzenlenen konferans,18 Nisan 2016 Pazartesi günü adı geçen Üniversitenin Kültür merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferans, Uygur Türkü bilim adamları ; Ankara-Hacettepe Ün.Tarih bölümü öğretim üyesi Doç.Dr.Erkin Ekrem ile Ankara Ün.öğretim Üyesi Doç.Dr.Erkin Ekrem tarafından verildi.,
Konferans saygı duruşu ve istiklal marşı’nın hep birlikte okunması ve Gümüşhane Üniversitesi Genç Atılım Kulübü başkanı Oğuzhan Budak’in açış konuşması ile başladı.Genç Atılım Kulübü başkanı Budak :toplantı’nın düzenlenmesi’nde kendilerine yardımcı olan ve katkı sağlayan Üniversite Rektörü başta bütün yetkililere  ve Üniveersite Genç Atılım Kulübü Yöneticilerine teşekkür ederek başladığı konuşmasında şöyle konuştu ; “ Doğu Türkistan bizim ecdatlarımızın ana yurdu,kültür ve medeniyetimizin şekillendiği ve neşv-u Nema bulduğu kutlu topraklardır.Ana yurdumuz ve bu topraklarda varlık mücadelesi vermekte olan kardeşlerimizi unutmamak,bu ve benzer etkinlikler yaparak gündeme getirmenin  insanı,dini ve milli bir görve olduğunu düşünüyorum. Tarihi ana yurtlarında işgalcı güçlere karşı “Esaret altında iken dahi,  Asil duruş Sergileyen Doğu Türkistanlı Kardeşlerimize Selam olsun. Allah’tan mücadelelerine  muin olmasını niyaz ederim. ”şeklinde konuştu.
Daha sonra Konferans konuşmacıları Doç.Dr.Erkin Ekrem ile Doç.Dr.Erkin Emet kürsü’ye davet edildiler.


Doç.Dr.Erkin Ekrem “ Yükselen Çin ve Günümüzde Doğu Türkistan Sorunu” konulu konuşmasına Giresun Üniversitesi Rektörü ile Genç Atılım Kulübü Yöneticilerine bu konferansı tertip ettikleri için teşekkür ederek başladı.Ekrem, Doğu Türkistan’ın Türkistan coğrafyasındaki   jeostratejik  ve jeopolitik  üzerinde durdu ve günümüzdeki durumu hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.Doç.Dr.Ekrem konuşmasını şöyle sürdürdü ;

Gelişmekte olan Çin için Doğu Türkistan toprakları çok önemlidir.Çin’in günümüzde Uygur Türklerine yönelik asimilasyon ve ırkı soykırım uygulamalarının temelinde “Batı’ya Taşma,Yayılma ve İstila Etme” tarihi emelleri yatmaktadır. Çin bu emelleri için engel olarak gördükleri Müslüman Uygur Türklerini  kendi ana vatanlarında toptan yok etmek ve bu topraklara ebedi olarak sahip olmak ve emperyalist emellerini bir an önce gerçekleştirmek istemektedir. ”  dedi.


Daha sonra söz alan Doç.Dr.Erkin Emet ise,Doğu Türkistan’in bu topraklarda yaşayan Uygur  Türklerinin Türk kültür ve medeniyeti için temel olarak kabul edildiklerini belirtti.  Türk tarihi,kültür ve medeniyeti ile Türklük Bilgisine ait ilk eserlerin bu topraklarda  yazıldığı ifade etti. Doç.Dr.Emet,Çin’in dini ve milli asimilasyon ve soykırım uygulamaları icra ederken,Çin’den apayrı bir kültür ve medeniyete sahip Uygur Türklerini dönüştürerek,kendi potasında eritmek suretiyle yok etmek istediği örnekleri ile dile getirdi.Günümüzdeki gelişmeler hakkında bilgiler sunarak şöyle dedi ; “ Uygur Türkleri ana vatanları Doğu Türkistan’da varlık mücadelesi verirken aynı zaman’da Türk dünyasını ve İslam alemini “Taşan Sarı Tehlike Çin’e karşı “ madafaa etmektedir.Doğu Türkistan davasına sahip çıkmak,aynı zamanda Türk – İslam dünyasının kendi güvenliği için  de bir  zaruriyettir, ve gereklidir. ” Şeklinde konuşutu.


Unutulmayan Vatan : Doğu Türkistan Konferansı Konuşmacılara teşekkür plaketi takdimi ile sona erdi.
Konferans Gümüşhane  Üniversitesi Rektörü,Fakülte dekanları,öğretim üyeleri ve öğrencilerden oluşan yaklaşık 400 kişi tarafından ilgi ile takip edildi. (80  kez )

Etiketler: » » » » » »
Share
822 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ