logo

trugen jacn

AVRUPA BİRLİĞİ,TİCARİ ÇIKARLARI İÇİN,ÇİN’İN İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE GÖZ YUMDU!

Gazeteci yazar Jorge González-Gallarza, NewYork Post gazetesinde ” Avrupa,Çin’in gelecek Ufat Ticari Çıkarları için Çin’in Doğu Türkistan’da İnsan Hakları İhlellerine Göz Yumuyor. başlıklı bir makale yayınladı. Yazıda ÇKP.Lideri Xi Jinping’in son 10 yıldır işbaşında olduğu Çin’de jeopolitik kanunsuzluğun,insan hakları ihlallerinin ve hukuksuzluğun ve ÇKP kadroları içindeki aile içi şiddet ve hak ihlallerin zirveye ulaştığını yazdı. Buna rağmen,Avrupa Birliği Ülkelerinin,Çin ile tek taraflı,şeffaf olmayan ve aldatıcı bir yatırım anlaşmasına imza atarak Pekin’e karşılıksız bir Avrupa Birliği hediyesi verdi ve ÇKP rejiminin insan hakları ihlalleri ve Soykırım uygulamalarını ödüllendirmiş oldu. Avrupalılar, bu son tavırları ile ABD. başta olmak üzere ortak değer ve düşünceleri paylaştıklarını her fırsatta dile getirdikleri müttefiklerine karşı da kendi değerleri üzerinden ihanet etmiş oldu. ” Bu çarpıcı yazının Türkçe çevirisini aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.(UYHAM)

EU meeting

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin ile Yedi yıl süren çalışmalarda ancak salgın nedeniyle bekletilen anlaşma, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen tarafından aceleyle bir sonuca götürüldü. Von de Leyen’in ifadesiyle, anlaşmanın “temel değerlerimizi desteklerken” aynı anda “çıkarlarımızı” desteklediğinde ısrar ediyorlar.

Ancak taslak, Çin’in son on yıldaki davranışına aşina olan herkesin şimdiye kadar bilmesi gereken şeyi doğruluyor: yani Brüksel, marjinal olarak ekonomik çıkarları ilerletmek için Avrupa değerlerini feda etti.

Evet, anlaşma Avrupalı ​​yatırımcılara yeni hizmet sektörleri açacak, teknoloji transferlerini engelleyecek ve devlete ait şirketlere ve diğer piyasa hilesi biçimlerine biraz şeffaflık katacak. AB, Çin’in devlet-kapitalist aygıtından aldığı bu mütevazı tavizleri büyük kazançlar olarak selamlıyor, ancak bunların çoğu zaten ilerlemekteydi – ve Avrupalılar ABD’yi üçüncü bir ortak olarak dahil etseler insan haklarına ihanet etmeden elde edilebilirdi.

Bu anlaşma ileride kendi şartlarında hayal kırıklığına uğrayacak ve Avrupalı ​​yeni gelenleri, bu anlaşmanın yatırıma açtığı sektörlerde (elektrikli araçlar, tüketici finansmanı ve özel hastaneler gibi) dengesiz bir oyun alanından şikayet ederek Çin ekonomisine bırakıyor. Çin’in devlerinin sermaye toplamasına ve memleketlerinde yüzerek dava açmasına izin verilirken, Avrupalı ​​şirketler, Çin devletinin başparmağının doğrudan ölçeklere dayandığı hileli bir oyunda büyük ölçüde rehin kalacaklar.

Ve ne için? AB, araba üreticileri, tüketim malları üreticileri ve diğer büyük ölçüde Alman çokuluslu şirketleri için daha kalın marjlar karşılığında insan hakları hakkındaki rutin vaazlarını ucuz bir konuşma olarak ifşa etmeye hazır. Bu arada anlaşma, Komünist rejimin Müslüman azınlıkları kitlesel olarak köleleştirmesine karşı çok az şey yapıyor. En iyi ihtimalle, Avrupa Parlamentosu’ndaki insan hakları savunucuları ve Çin şahinlerinin Kıtanın tedarik zincirlerini zorla Uygur işçiliğinden kurtarmak için devam eden çabalarını öldürecek. En kötüsü, bazı yeni Avrupalı ​​firmaları aynı kan lekeli değer zincirlerine yerleştirecektir.

The EU just sold human rights down the river for minor commercial gains in China

AB,Çin’deki İnsan Hakları İhlallerine Rağmen Ticaret Anlaşmasını İmzaladı

Resmi metin, Çin’den, halihazırda onaylamış olduğu Uluslararası Çalışma Örgütü hükümlerine uymasını ve sahadaki davranışları izlemek için hiçbir yaptırım mekanizması sağlamamasını istemektedir. Çin aynı anda ILO’nun kurucu imzacıları ve dünyanın modern köleliğin başkentidir. Bu nedenle, Avrupalıların Pekin’i ek ILO hükümlerini onaylaması için ikna etmeleri ancak anlamsız olabilir.

Anlaşma, Çin-şahin Trump yönetiminin kapıdan çıktığı sırada geliyor. Cumhurbaşkanı seçilen Joe Biden ve dış politika zümresi, Pekin’e karşı tarihsel olarak yumuşak olsalar da, Çin’e ortak, transatlantik bir yaklaşımı tercih ettiklerini belirttiler. Ancak Avrupalılar, Washington’daki yeni rejimin ne anlama geldiğini görmek için sabırsızlanıyordu.

Anlaşmanın destekçileri, AB’nin, kendi Çin politikası yönetimler arasında istikrarlı olmayan bir müttefikle işbirliği yapmamaktan sorumlu tutulmaması gerektiğini iddia ediyor. Ayrıca Çin-ABD rekabetine kapılmanın Avrupa’nın uzun vadeli çıkarına olmadığını savunuyorlar. Ancak, Demokratların Avrupa iyi niyetine olan tipik kaygısına rağmen, Avrupa ikiyüzlülüğü Team Biden için açıktır ya da öyle olmalıdır.

COVID sonrası dünyada, Çin’in piyasa hile ve iç suistimallerinin azalması ve hatta daha da kötüye gitmesi olası değildir. Bu çerçevede, AB’nin bir anlaşmayı kesme yarışı, Avrupa’nın Amerika’dan gelen “stratejik özerkliği” hakkında bir şeyler söylüyor – uğursuz bir şey – bu moda sözcük, ilk olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından yüzdürüldü ve şimdi Brüksel çevresinde uçuyor.

Evet, anlaşma bir yıl daha yürürlüğe girmeyecek, ancak iki hafta Biden’ın nasıl tepki vereceğini bulması gerekiyor – özgür dünyanın lideri için kıskanılacak bir konum değil. Biden selefinden bir sayfa alabilir. Başkan Trump’ın Çin’e şüpheci içgüdüleri ve Avrupalılara olan güvensizliği haklı görünüyor: Xi ısrar ettiği kadar kötü ve Angela Merkel’in Eurocracy’si bir satış bloğu olarak ifşa edildi.

Demokratik Batı’nın tek bir omurgaya ihtiyacı var. Umarım bu omurga yeni ABD.başkanı Biden’da vardır.

Yazar : Jorge González-Gallarza, Fundación Civismo’da yardımcı araştırmacıdır.

Kaynak : https://nypost.com/2021/01/07/the-eu-just-sold-human-rights-down-the-river-for-minor-commercial-gains-in-china/?fbclid=Iw

Share
388 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ