logo

trugen jacn

GELECEK PARTİSİNİN “DOĞU TÜRKİSTAN SAHİPSİZ DEĞİLDİR!”TOPLANTISI YAPILDI

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Gelecek Partisi(GP) Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığınca Ulusal ve Uluslararası Farkındalık yaratmak amacı ile ” Uygur Türkleri Sahipsiz Değildir !” toplantısı İstanbul-Arnavutköy’de bulunan Aden tesislerinde 18 Ekim 2020 Pazar günü saat 11,oo’de kahvaltı ikramı ile başladı.

Toplantı’ye GP Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu,Genel Başkan Yardımcıları Genel Başkan Yrd.cısı,Sevil Toplum ve halkla ilişkiler Başkanı Selçuk Özdağ, GP.Genel Başkan Yrd.cısı ve Diş ilişkiler Başkanı İnsan Hak E.Büyükelçi Ümit Yardım,GP.Genel Başkan Yrd.çısı ve İnsan Hakları Başkanı Vahdettin İnce ile GP.Kurucularından Türkistanlı bilim insanı Prof.Dr.Salih Aynural ve GP İstanbul İl Başkanı Temur başta olmak üzere Türk dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ile Doğu Türkistan Dernekleri temsilcileri ve kanaat önderleri katıldı.

Toplantı Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İnsan hakları Başkanı Vahdettin İnce’nin açış konuşması ile başladı.

Toplantıda ilk olarak söz alan Gelecek Partisi’nin İnsan Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Vahdettin İnce, Türkiye’nin Türk ve İslam dünyasındaki rolüne dikkat çekti. İnce, Türklerin şu anda dünyanın herhangi bir bölgesinde mağduriyet içinde olmasının herkesi yaralıyor olmasına rağmen çok da önemsenmemesi gerektiğine vurgu yaparak “Bu millet, eğer sosyolojiden, tarihten anlıyorsam bu millet yeniden rüzgar gibi esecek ve İslam ümmetinin bu durgun coğrafyasını, bu Orta Asya’yı, bu Arap milletini, çevredeki diğer bütün milletlere yeniden medeniyet aşılayacak bir kıvama getirecektir. Bu milletin evlatlarına bu boynu büküklük yakışmaz. Bu millet yeniden ayağa kalkacaktır. Yeniden o uzak diyarlardaki milletlerin o eski onurlu kimliklerine kavuşmalarını sağlayacaktır.

Türk milletinin kahraman evlatları, siz bugün bu mağduriyeti, bu mazlumiyeti yaşıyor olabilirsiniz. Sizi tekrar dalgalanmak üzere bir rüzgar gibi bekleyen bir bayrak var. O bayrağı düşünerek bu mazlumiyetlerin, bu mağduriyetlerin geçici olduğunu düşünün” sözleri ile konuşmasını tamamladı.

Selçuk Özdağ: Doğu Türkistan bir gün gök bayrağı dalgalandıracak!

İnce’nin ardından söz alan Gelecek Partisi Sosyal Politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, “Doğu Türkistan bir gün gök bayrağı dalgalandıracak” dedi.
Özdağ, Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde kendisinin yardımcısı olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Doğu Türkistan’dan insanları nasıl getirdiğimizi biliyorum. Birileri seslerini çıkartıyorlardı ama biz oradaki başka ülkelerden buraya gelişlerinize vesile olmuştuk. Bunları sessizce yapmıştık. Yine aynı şekilde diplomasiyi kullanarak Türkiye Cumhuriyeti’nin yapmasını istiyoruz.1948 İnsan Hakları Beyannamesi’ne Çin’in de evet dediğini söyleyen Selçuk Özdağ, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Çin hükümeti, İnsan Hakları Beyannamesi’nin 30 maddesini de şu anda Doğu Türkistan’da ihlal ediyor. Doğu Türkistan’ın 2 milyon metrekarelik toprağı var. Türkiye’nin dört misli. 30 milyona yakın insan yaşıyor. Çin için stratejik bölge ama aynı zamanda da çok zengin maden yataklarına, suya, doğal gaza ve petrole sahip. O nedenle Doğu Türkistan’daki insanlardan rahatsızlık duyuyor.” diye konuştu.

Dünya Ayakta, İktidar Sessiz! Doğu Türkistan Sahipsiz Değil!

GP.Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı sayın Ümit Yardım yaptığı konuşmasında Doğu Türkistan meselesinin uluslararası düzeydeki konumuna değindi ve şöyle konuştu ; ” Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Kardeşlerimize yönelik etnik içerikli soykırım uygulamaları BM.İnsan hakları Beyannamesinde tarif edilen soykırımın tanımı ile bire bir örtüşmektedir.Çin,BM.üyesi olurken bu insan hakları sözleşmesini imzalamış ve tüm yükümlülüklerini yerine getireceği taahhüt etmiştir. Buna göre Çin yönetimi Uygur bölgesinde yaşayan kendi vatandaşları olan insanları sırf Türk ve Müslüman oldukları için soykırıma tabi tutmaktadır. Bunu kabul etmek mümkün değildir. . Çin’in Uygurlara yönelik bu etnik jenosid uygulamalarını artık uluslararası toplum biliyor ve farkında. Bu konuda BM.başta batı ülkeleri bazında buna yönelik tepkiler ve protestoların şiddeti artmaktadır. 06 Ekim tarihinde 39 ülkeninin ortak mektubu bunun son örneğidir. Çin yönetimi bu soykırım uygulamalarına bir an son vermelidir.” şeklinde konuştu.

Daha sonra kürsüye davet edilen Uygur Akademisi Derneği Genel Sekreteri Dr.Ferhat Kurban Tanrıdağlı Doğu Türkistan’daki Çin işgal yönetiminin ırkçı temelli baskı uygulamaları ile etnik ayırımcılık ve soykırım cinayetlerinden örnekler sundu.Bu konuda yakınlarda yayınlanan Çin’in Bir Kuşak-Bir Yol emperyaliest ve yayılmacı projesi hakkında bilgiler sunarak ” Ben Çin’in aşırı nüfus, üretimden doğün ekonomik gücü ve ileri teknoljik gelişme vee hamlelerini kullanarak dünyaya yayılmacı ve sömürgeci güç olarak yeniden hakim olmak sevdasındadır.Çin Ulusal Güvenlik Akademisi Başkanı bir General bir yazısında Türkistan Cumhuriyetleri ve Doğu Türkistan için ” Bu zengin ve uiçsuz sucaksız topraklar Tanrının biz Çin Ulusuna altın tepside sunduğu bir lütuf ve nimettir.Biz bu nimete sonuna kadar sahip olmalı ve asla elimizden kaçırmamalıyız” sözleri ile Çin’in gerçek niyetini ortaya koymuştur.Ben Türk kaoyunu ve yetkililerimizi yayınladığım bu kitaplar ve yazdığım konu ile ilgili raporları Sayın Genel Başkanımıza takdim etmiş bulunmaktayım şeklinde konuştu.

Daha sonra Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yrd.cısı Doç.Dr.Erkin Ekrem konuştu.Doç.Ekrem konuşmasında Dünya Uygur Kurultayı hakkında bilgi verdi. DUK’nun çalışmaları ile ABD ve AB.ülkeleri başta uluslararası düzeydeki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.Doğu Türkistan’daki son durum hakkında örnekler sundu.

Daha Sonra söz alan Doğu Türkistan Derneği Başkanı Yusuf Baltacı Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistan Türklerinin karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi verdi ve bu sorunların ivedi olarak çözülmesini beklediklerini ifade etti.

Daha sonra GP.Genel Başkan Yrd,çısı ve Dış İlişkiler Başkanı sayın Ümit Yardım ile Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Sivil Toplum ve Halklarla İlişkiler Başkanı Sayın Selçuk Özdağ katılarak birer konuşma yaparak Doğu Türkistan sorunun hakkındaki görüş ve düşüncelerini açıkladılar

” Uygur Türkleri Sahipsiz Değildir !” Uluslararası Farkındalıt Toplantısında son konuşmayı Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu yaptı ve şöyle konuştu : ” Ben ilk okul öğrencisi iken, Doğu Türkistan Türklerinin unutulmaz Lideri İsa Yusuf Alptekin Beyi evmizi ziyaretlerinde etanıdım.Benim Doğu Türkistan aşkı çocuklukta başlamıştır. Daha sonra Malezya’da Uygur Türkü Öğrencilerimle tanıştım. ifadelerinden sonra Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine değindi ve Başbakan ve Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı dönemde Doğu Türkistan ile ilgili yaptığı girişim ve çalışmaları hakkında bilgi verdi ve şöyle konuştu.” Ben 2010 yılında Dışişleri Bakanı olarak Doğu Türkistan’ı ziyaret ettim.Bu ziyaret Urumçi katliamından sonra Doğu Türkistanlı soydaşlarıma geçmiş olsun dileklerimizi sunmak amacı ile idi. Kaşgar’da Eyidgah Cami’inde Uygur Kardeşlerimiz ile birlikte namaz saf tutmak ve birlikte namaz kılmak nasip oldu.Ünlü Türk bilginleri Kaşgarlı Mahmut ve Yusuf Has Hacip’in türbelerini ziyaret etmek ve dua etmek bahtiyarlığına eriştim.Doğu Türkistan biz Türklerin kalbinde asla unutulmayacak ve silinemeyecek hatıralar ile doludur.Bizim ilk Türkçe Lugatımız ve ilk devlet yönetme ve hukuk eserimiz kültür ve medeniyetimiz bu topraklarda teşekkül etmiş ve Türk dünyasını aydınlatmıştır. Bugün Doğu Türkistanlı Kardeşlerimiz tarihin en acımasız baskı zulüm ve soykırım uygulamaları ile yok edilmeye çalışılmaktadır.Biz buna asla müsaade etmeyeceğiz.Dış İşleri Bakanı olarak 2014 -2015 yıllarında Malezya ve diğer güneydoğu Ülkelerine sığınan Uygur Kardeşlerimizin Türkiye’ye intikali operasyonlarını yönetmek bize nasip oldu. “dedi.

Toplantı topluca fotoğraf çekilmesi Doğu Türkistanlıların kişisel teşekkür ifadelerini sunmasından sonra toplantı sona erdi.

Share
283 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ