logo

trugen jacn

FULBRİGHT ÖDÜLLÜ RİZVANGÜL ÇİN NAZİ KAMPINDAKİ KARDEŞİ İÇİN 40 BİN İMZA TOPLADI

Top Kiwi scholar speaks out for her imprisoned brother

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Yeni Zelanda’da yaşayan ve bu ülkede Fulbright bursunu kazanan ilk Uygur Türkü olarak bilinen Rizwangul Nurmuhammed, Türkiye’de eğitim gördüğü için Çin’in Nazi kamplarında 2017 yılından beri tutuklu bulunan Kardeşi Mevlan Nurmuhammed’in serbest bırakılması için başlattığı imza kampanyasında 40 bin imza topladığı açıklandı.


Rizwangul NurMuhammad, kardeşi Mewlan’ın bir restoranda yemek yerken, sivil polisler tarafından tutuklandığı Ocak 2017’den beri gözaltında tutulduğunu söyledi.

Bayan NurMuhammad, “ Kardeşim Mevlan,Öğle yemeği molasında yemeğini yiyordu ve daha sonra hiç bir gerekçe gösterilmeden tutuklandı ” dedi.

Uygurlar, ana vatanları Uygur bölgesinde en büyük Müslüman azınlığı olup,Çin yönetiminin kitlesel bir gözetim ve gözaltı programına tabi tutuluyorlar.  Uluslararası Af Örgütü, bu ülkeden en az bir milyondan fazla Uygur’un sözde ‘yeniden eğitim’ kamplarında gözaltına alındığını tahmin ediyor.  Bu tutukluların birçoğu işkenceye maruz kalıyor.

Uluslararası Af Örgütü’nden Margaret Taylor, Uygurların dünyadaki en çok zulüm gören insanlar arasında olduğunu söylüyor.

Uluslararası Af Örgütü’nden Yeni Zelanda Diektörü Margaret Taylor, Uygurlar dünyadaki en çok zulüm gören toplulukların başında geldiğini ifade ederek şunları söyledi ; ”Sokaklarda kameralar ve cep telefonlarında uygulamalar var. Uygur halkı kimlik taşımak zorundadır ve yoksa onlar da gözaltına alınabilirler ”diyor.

Rizvangül : Kardeşim İçin 40 Bin İmza Topladım

Rizvangül Nurmuhammed. Kardeşi Mevlan’nın Çin Toplama Kampından serbest bırakılması için Yeni Zelanda’da bir imza kampanyası başlattığını ve şimdiye kadar 40.000 ‘den fazla imza topladığını açıkladı.

Rizwangul NurMuhammad, erkek kardeşinin neden gözaltına alındığını bilmediğini söylüyor. Zamanın bir haberi, uygun birinin olduğunu söylüyor

Kardeşi Mewlan’ın bir suç işlediğine dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen, onun daha önce Türkiye’ye giderek bu ülkede Türkçe dil eğitimi aldığı için Toplama Kampına hapsedildiğini tahmin ettiğini söylüyor. Ayrıca, Onun için çok endişeleniyorum.  O,benim sahip olduğum tek kardeşim. Annem de yaşlı bir bayan bundan sonra başka bir oğlu olamaz. şeklinde konuşuyor.

Çin Büyükelçiliği Cinayetlerini İnkar Ediyor

Yeni Zelanda’daki Çin Büyükelçiliği 1 HABER’e yaptığı açıklamada, Çin’in her zaman yaptığı gibi Doğu Türkistan’da işlediği cinayetlerini hep inkar ediyor.Gerçekleri gizliyor ve dünyayı bu konuda aldatmayı sürdürüyor.

Resim

tps://pbs.twimg.com/media/Ee8mWVAUYAEinnR?format=jpg&name=medium

Rizvangül Nurmuhammed : 10 yıl önce Çin işgali altındaki ülkesi Doğu Türkstan’daki Çin baskı ve zulmü sebebiyle ülkesine terkederek Yeni Zelanda’ya yerleşen bir Uygur Türkü’dür.

Rizwangul Nur Muhammad, New York’taki Cornell Üniversitesi’nde Fulbright bursuyla öğrenim görmeye hak kazanmış Uygur asıllı Yeni Zelanda vatandaşı olarak biliniyor. Fulbright yetkilileri de Rizvangül ‘un kendilerinden burs kazanan Yeni Zelanda Vatandaşı ilk Uygur olduğunu daha önce açıklamıştı.

Kaynak : https://www.tvnz.co.nz/one-news/new-zealand/top-kiwi-scholar-speaks-her-imprisoned-brother?au

Share
404 Kez Görüntülendi.