logo

trugen jacn

FACEBOOK ÇİN ZULMÜNÜ ANLATAN ABD’Lİ AFGAN MÜSLÜMAN GENÇ KIZIN HESABINI KAPATTI

ABD’de yaşayan Afgan Müslüman güzellik uzmanı genç Kız firuze Aziz bir klip yayınlayarak Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara yönelik soykırım cinayetlerini gündeme taşıdı. Çin merkezli sosyal medya platformu olan TikTok, Doğu Türkistan zulmünü anlatan bu duyarlı Müslüman Afgan kızı Firuze’nin hesabını askıya aldığını bildirdi.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Feroza Aziz adlı ABD’de yaşayan Müslüman Afgan kızı Firuze , TikTok hesabında makyaj önerileri temalı bir video altında Doğu Türkistan’daki zulmü anlattı. Videonun başında kirpiklere dair öneriler verirken birden Doğu Türkistan’daki zulümleri anlatmaya başlayan Aziz videoda şu ifadeleri kullandı.

‪An American teenager's TikTok video accusing #China of putting #Uyghur #Muslims into "concentration camps" has gone viral. And now, she says she's been banned on the #Chinese-owned app.‬

Gepostet von Talk to East Turkestan am Mittwoch, 27. November 2019

“Merhaba arkadaşlar sizlere nasıl uzun kirpiklere sahip olacağınızı öğretmek istiyorum. Öncelikle kirpik kıvırıcısı ile kirpiklerini kıvırmanız gerekiyor. Daha sonra onu bir yere koyun ve telefonunuzu kullanarak, Çin’de neler olduğunu ve onların Müslümanları nasıl toplama kamplarına yerleştirdiğini araştırın. Onları nasıl ailelerinden ayırdığını, kaçırdıklarını, tecavüz ettiklerini, domuz eti eti yemeye ve içki içmeye zorladıklarını öğrenin. İnsanlar toplama kampına gönderiliyor ve canlı çıkamıyorlar. Bu yeni bir Holokost. Yine de kimse bunun hakkında konuşmuyor. Lütfen farkında olun ve farkındalığı yayın.”

Bu videoyu yayınladıktan sonra Feroza Aziz, TikTok tarafından hesabının geçici olarak askıya alındığına dair bir mesaj aldığını açıkladı. TikTok daha önce de Çin’in bir diğer Truva atı olduğu nedeniyle eleştirilere tabi tutulmuştu.

Kaynak : QHA ve diğerleri

Etiketler: » » » » »
Share
995 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ