logo

trugen jacn

ENDONEZYA MÜSLÜMANLARINDAN DOĞU TÜRKİSTANLI KARDEŞLERİNE DESTEK GÖSTERİSİ

Dünyanın en kalabalık islam Ülkesi Endonezya Müslumanlarının Çin’in soykırım tehdidindeki Doğu Türkistan Kardeşlerine yönelik ilgi ve duyarlılık hız kesmeden sürüyor. İslami Öğrenci İttifakı (AMI) Üyesi bir grup, başkent Cakarta’daki Çin Büyükelçiliği önünde Çin’in Doğu Türkistan Müslümanlarına yönelik, zulüm ve insan haklarını ihlallerini protesto etmek amacı ile büyük bir gösteri düzenledikleri bildirildi. 

Endonezyalılardan Uygur Türklerine destek!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Endonezya hükümetinin Çin sitesi boykot etmesini talep eden eylemciler, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlallerinin Uluslararası Adalet Divanına taşınmasını istedi.

Gösteriyi organize eden Rimbo Bugis, AA muhabirinin açıklamada, “Uygurlara yönelik işkence ve katliamları da çalıştıran her türlü insan hakları ihlallerinin durdurulması çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

Diğer din ve gruplardan insanlar da Çin’i protestoya davet eden Bugis, “Söz konusu, sadece Müslümanları katletme meselesi değil aynı zamanda bir insanlık katliamı.” diye konuştu.

Çin’in Uygur Bölgesi’ndeki Tartışmalı Kamplar

Ülkenin oğlu Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller hakkında kamuoyu eleştiriliyor.

Pekin’in “mesleki eğitim merkezi” olarak adlandırdığı, uluslararası kamuoyunun ise “yeniden eğitim kampları” diye tanımladığı, Birleşmiş Milletler (BM) baş göre en az 1 milyon Uygur Türkü kendi rızası içinde tutuluyor. Pekin yönetimi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde kaç kamp yazınuna, buralarda kaç konuştuğum ve söz konusu kişilerden ne kadarının sosyal hayata döndüğüne boyama bilgi vermiyor.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemek için çağrılarını yinelerken, Çin, şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından örnek görülmesine izin verdi.

Çin makamları zorla çalıştırma iddialarını reddederken, BM yetkililerinin doğrudan serbestçe inceleme yapma talebini geri çeviriyor.

Kaynak: https://www.haberturk.com/endonezya-da-uygur-turklerine-destek-gosterisi-duzenlendi-3017871

Share
165 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ