logo

trugen jacn

DÜNYA UYGUR KURULTAYI, MAHMET RIZA BEKİN PAŞAMIZI VEFATININ 11.YILINDA ANIYOR

Mehmet Rıza Bekin - Biyografya

Tuğgeneral Mehmet Rıza Bekin (1924 Hoten/Doğu Türkistan-2020 Ankara/Türkiye)

UYGUR NABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Doğu Türkistan Vakfı Başkanı ve Dünya Uygur Kurultayı Onursal Başkanı General Mehmet Rıza Bekin vefatının 11. yılında Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı tarafından çevirmdışı sanal bir toplantı ile anılıyor.

28.20.2021 Pazar günü(bugün) DUK’un Almanya’nın Münih kentindeki merkezi’deki sanal platform üzerinden gerçekleştirilecek toplantı Türkiye saati ile saat 18,oo’de başlıyor.

DUK Başkan Yardımcısı Ferhat Muhammed’un moderörlüğünde yapılacak Anma Toplantısı DUK Başkanı Dolkun İsa’nın açılış konuşması ile başlıyor. Daha sonra sırası ile Merhum Paşamızın oğlu İlter Bekin ve Kızı İdil Bekin Göğen babaları hakkındaki anı ve düşüncelerini paylaşacak, daha sonra Hamit Göktürk ile Dr.Mağfiret Kemal Yunusoğlu da Paşamız ile ilgili fikirlerini ve hatıralarını anlatacak.

Bir 4 kişi ve yazı görseli olabilir

Program Türkiye ve Uygur Türkçesi ile gerçekleştirilecek ve Türkiye başta Avrupa ülkeleri, ABD, Kanada ve Avustralya ile Suudi Arabistan başta islam ülkelerinde yaşayan Doğu Türkistanlılarile merhum Paşamızın öğrencileri ve dostları tarafından izlenmesi bekleniyor.

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa Anma toplantısı ile ilgili yaptığı açıklamasında şunları ifade etti : ” Merhum Mehmet Rıza Paşamız Doğu Türkistan milli hareketinde çok önemli hizmetler yapmış ve büyük katkılar sağlamış değerli bir dava adamı ve büyüğümüzdür. Kendisi yaptığı hizmetleri ile Doğu Türkistanlıların kalbinde her zaman yaşayacaktır. Dünya Uygur Kurultayı olarak kendisini vefatının 11.yılında Çinvirüsü salgını nedeniyle sanal ortamda bir toplantı ile anmak ve Milletimize önemli hizmetlerde bulunan bir büyüğümüze vefa borcumuzu yerine getirmek istedik. Bu Toplantının bizce çok önemli bir özelliği de Merhum Paşamızın değerli evlatları; Sayın İdil Bekin Göğen Hanımefendi ile İlter Bekin Beyefendinin merhum babalarının anma toplantısında babaları ile ilgili hatıralarını ve hizmetlerini anlatacak olmalarıdır. Bu vesile ile Merhum Paşamızı vefatı yıl dönümünde rahmet, minnet ve saygı ile anıyorum. Ruhu şad olsun.” şeklinde konuştu.

Doğu Türkistan - Ben merhum General mehmet Rıza Bekin... | Facebook

Merhum Mehmet Rıza Bekin Paşamızın Hayatı

Doğu Türkistan’in önemli merkezlerinden kadim Hoten şehrinde 1924 yılında doğdu.6 yaşında iken Merdese öğrenime başladı.Kur’ani kerim ve dini bilgiler tahsil etti. Daha sonra baba ve annesi ile birlikte Hacca gitti.Dönüşünde Hindistan’da siyası mülteci olarak bulunan Amcazadesi Doğu Türkistan Liderlerinden Mehmet Emin Buğra ile görüştü.Onun tavsiyesi ile diğer 8 Doğu Türkistanlı öğrenci ile birlikte Zamanın Kabil Büyükelçisi Memeduh Sevket Esendal tarafından Türkiye’ye gönderildi ve Konya Askeri Ortu Okuluna öğrenime başladı.Askeri Lise ve Harbiye’den sonra Topçu Teğmen olarak Türk Silahları Kuvvetlerine katıldı.1950 yılında Kore’ye giden ilk Türk Tugayı ile birlikte Kore’ye gitti. Kore’de İşgalci Komünist Çin askerleri ile çarpıştı ve yaralanarak Gazi oldu. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli Birliklere komuta etti.1973’de Tuğgeneral oldu. En son İzmir 59. Topçu Er Eğitim Tugayı komutanı iken, 1977’de emekli oldu. Emeklilik döneminde da devletimize sivil olarak çok önemli konumlarda değerli hizmetlerini sürdürdü.

Türk dünyasının büyük kaybı

Vatan Hizmetinden Sona Ana Vatanın Hizmetine Başlaması

1986 yılında o yıllarda en kalabalık Türkistan toplumunun yaşadığı Suudi Arabistan’daki yurttaşları kendisine “Vatan Hizmetini bitirmesi ve Anavatanın Hizmetine başlaması ” yolundaki çağrısına uyarak İstanbul’a geldi. 1986 yılında Doğu Türkistan Vakfını ihya ederek vefatına kadar Başkanlığını yürüttü. Liderlerimiz Mehmlet Emin Buğra ve İsa Yusuf Alptekin Beylerin 1950’lı yalların başlarında Türkiye’de başlattıkları Muhaceretteki Doğu Türkistan Milli Hareketinin Bayraktarlığını merhum Liderlerimizin ölümünden sonra başarı ile taşıdı ve önemli hizmetlere imza attı.

Doç.Dr. Ömer Kul - 'Biz Çin ile iki iyi komşu olabiliriz' diyen Bir Devlet  ve Dava Adamı: General M. Rıza Bekin Paşa (1924-16 Şubat 2010)

Yaptığı Hizmetler :

1- Doğu Türkistan Vakfı’nı 1986’de yeniden ihya ederek faal hale getirmiş ve 25 yıl süre ile başkanlığını yürütmüştür. (1986-2010)

2-1955’de kurulan Doğu Türkistan Milli Kurultayını tekrar canlandırmak için toplamış ve Doğu Türkistan (1992) davasına yeni ivme kazandırmıştır. Doğu Türkistan davasının dünyanın bütün ülkelerinde yaşayan Doğu Türkistanlıların kendi aralarında iletişimini temin ederek bu kutsal davanın Uluslararası hale gelmesini sağlamıştır.

3- Doğu Türkistanlıların eğitim öğretim faaliyetlerini 1987’de başlatmış ve yaklaşık bin civarında Doğu Türkistanlı Uygur ve Kazak Türkü öğrencinin Türkiye gelmesini ve yüksek öğrenim görmesini sağlamıştır.

4- Doğu Türkistan Vakfı başkanlığı döneminde her yıl Onlarca kez milli düzeyde olmak üzere ve 2 kez milletlerarası düzeyde (1988 ve 1996’de ) Milletlerarası Türkistan Kültür Ve Tarih Sempozyomu düzenleyerek Doğu Türkistan davasının bilimsel olarak Türkiye ve dünyanın gündemine getirilmesini sağlamıştır.

5- Doğu Türkistanlı umreci ve hacı adaylarının Hac farizesini yerine getirebilmeleri için vize alınmasını temin etmiştir.

6.Doğu Türkistanlıların ikamet,vatandaşlık başta bir çok önemli sosyal ve idari problemlerini çözüme kavuşturmuştur.

7. Türkiye Cumhuriyeti devletimize Asker olarak 39 yıl (1938-1977) ve sivil olarak 19 yıl (1977-1986) ve ana vatanı Doğu Türkistan’a ise 25 yıl hizmet etmiştir. Bu hizmetlerini Kore savaşlarında cephede savaşarak, BM.’de Ülkemizi temsil ederek Afgahistan’in mayın tarlalarında ve milyonlarca mayının temizlenmesinde diplomat ve asker olarak ve bir Mücadele adamı olarak çeşitli platformlarda Büyük Türk Milletine hayatı boyunca hizmet etmiştir.

Doğu Türkistan Vakfı Başkanı (1986-2010 arası) olarak unutulmaz hizmetleri ile halkının kalbinde taht kuran E. General Mehmet Rıza Bekin Paşamızı vefatının 11.yılında rahmet ve minnet ile anıyoruz.Kabri nur,mekanı cennette olsun.

M.RIZA BEKİNİN ANILARI DOĞU TÜRKİSTAN VAK.BAŞ.: Kolektif: Amazon.com.tr

MEHMET RIZA BEKİN PAŞAMIZI ANMA TOPLANTISI PROGRAMI

Tarih : 28.0.2021 Pazar Saat 18.oo(Türkiye saatı)

Moderatör : Ferhat Muhammed (DUK Başkan Yardımcısı)

Açılış Konuşması : Dolkun İsa Dünya Uygur Kurultayı Başkanı

Konuşmacılar :

1- İlter Bekin (Merhum Paşamızın oğlu)

2- İdil Bekin Göğen(Merhum Paşamızın Kızı)

3- Hamit Göktürk

4Dr.Mağfiret Kemal Yunusoğlu

Çevirimdışı sanal ortamda yapılan bu programa Katılmak için Link adresi : https://uzdm.webex.com/…/dc015bd589474c1c9e3582b79e418b…

Share
1030 Kez Görüntülendi.