logo

trugen jacn

ELCEZİRE TV.’NUN DOĞU TÜRKİSTANLI MAĞDURLARLA İLGİLİ YAPTIĞI PROGRAM ÖDÜL ALDI

ئەلجەزىرەنىڭ ئۇيغۇرلار ھەققىدە ئىشلىگەن پروگراممىسى مۇكاپاتقا ئېرىشتى

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Katar merkezli dünyanın önde gelen medya kuruluşlarından Katar Tv.kanalı   Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’dan baskı,zulüm ve insan hakları ihlallerinden kaçarak Türkiye başta bir çok ülkeye sığınan Çin’in zulüm mağdurları ve Çin tipi Nazı/Toplama kamplarından kurtulanlar  ile   yaptığı programı ödüle layık görüldüğü açıklandı.

rfa.org’un haberine göre “Bilinmeyenlerin  Nezaretinde Yaşamak  adlı program,Elcezire kanalının  Yenilikler Ortaya Koymak /Bulmak ” AJ Kontrast” stüdyosunca yapılmış olup,bu profram Uluslararası Af Örgütü(Amnesty İnterntional) Örgütünün  ” Sayılı(Rakamlı) Medyayı  En İyi Kullanmak  adlı ödülüne layık görüldüğünü bildirdi.

Bu program Çin işgalindeki Doğu Türkistan’dan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve İstanbul’da yeni bir hayata başlayan  4 Uygur Türkü hanımın bu kentteki gündelik hayatını konu ediyor. Programa konuk olan Uygur Hanımlar  İstanbul’daki hayatlarının olağan bir bir misafir hayatı olmadığını çünkü,kendilerinin ülkelerinde kalan aile ve yakınları ile her türlü ilişkilerinin engellenmiş ve kesik olduğunu,  yıllardır haberleşemedikleri aile ve yakınlarının   Çin’in toplama kamplarına  hapsedilmiş oldukları ihtimalının kendilerinin çok üzdüğünü belirtiyor.Mağdurlar ayrıca uluslararası insan hakları Örgütlerinin  tahminlerine göre Çin’in Doğu Türkistan’da açtığı yüzlerce toplama kamplarında en az bir milyon Türk’ün hapiste olduklarını tahmin ettiklerini açıkladılar.

Zehra Resul (zresul) - Profil | Pinterest

Aj Kontrast Stüdyosu Sorumlusu Resul : Uygurlarla ilgili Yaptığımız Progama  verilen   Ödülden Onur Duyuyoruz 

Kendilerine verilen bu ödül sebebiyle Elcezire Tv.na konuşan Aj Kontrast Stüdyosu Sorumlusu Zehra Resul şunları ifade etti : “Uluslararası Af Örgütünün  Çin’in baskı ve zulmünden kaçarak İstanbul’a sığınan ve yeni bir hayata başlayan Çin’in mağduru Uygur harımların yaşamları ile ilgili olarak yaptıkları programa ödül vermesinden onur duyuyoruz. Bu ödülün  kendilerini  ve diğer çalışanları onurlandırmanın yanında ve kendilerini daha  çok daha  olağan  ve makul   davranmayı mecbur ettiğini ”    açıkladı.

Geçtiğimiz 28  Nisan’da çevrimdişi olarak Londra’da  düzenlenen ödül töreninde  Elcezire  Tv.nun  bu programının yarısıra  ingiliz The Guardian  gazetesi ile  adı geçen Tv.’nun başka konulardaki  programı daha  ödül verildiği bildirildi.

 

Share
68 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ