logo

trugen jacn
10 Şubat 2015

ELAZIĞ SAĞLIK-SEN BAŞKANI KARATAŞ : MÜLTECİ UYGURLARA VATANDAŞLIK VERİLMELİ ..!

UYGUR TÜRKLERİNE VATANDAŞLIK VERİLMELİ

Aktif Sağlık-Sen Şube Başkanı Ümit Karataş; Çin yönetiminin zulmünden kaçarak Tayland’a sığınan 367 Müslüman Uygur Türk’ünün Türkiye’ye getirilmesini ve vatandaşlık verilmesi gerektiğini söyledi.
Aktif Sağlık-Sen Şube Başkanı Ümit Karataş, Çin yönetiminin zulmünden kaçarak Tayland’a sığınan 367 Müslüman Uygur Türk’ünün Türkiye’ye getirilmesi gerektiğini söyledi. Karataş Çin Yönetiminin Doğu Türkistanlı soydaşlarımıza uyguladığı zorlu yaşam koşullarından ve baskılardan kaçarak, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 367 Müslüman Uygur Türk Tayland’da yakalanarak gözaltına alındı. O zamandan beri Tayland’ın iki ayrı bölgesinde 6 ayrı kamptaki cezaevlerinde tutulan Uygur Türkleri’nin çileli bekleyişi sürüyor.
Çin makamları, sığınmacı Uygur Türkleri’nin iade edilmesini Tayland makamlarından talep etmektedir. Bugüne kadarki baskıcı uygulamaları ve insan hakları konusundaki kötü şöhreti tüm dünya tarafından bilinen Çin’in iade talebi Tayland tarafından kabul edildiği takdirde, sığınmacı Uygur Türkleri idam edilme tehlikesi ile karşı karşıyadır.
Uygur Türklerinin Çin’e iade edildikleri takdirde idam edilmeleri söz konusu iken, üstelik Türkiye makamlarının da sığınmacıları kabul edeceğini bildirmesine rağmen, Tayland’ın, iade kararı vermesi halinde bir insanlık suçu işlemiş olacağı tartışmasızdır. Çin yönetiminin zulmünden kaçarak Tayland’a sığınan 367 Müslüman Uygur Türkü Türkiye’ye getirilmeli ve vatandaşlık verilmelidir.
Buradan bütün Elazığ’a, Türkiye’ye ve Müslümanların yaşadığı bütün coğrafyalara sesleniyoruz; Çin mallarını almayın ve bunu herkese anlatın. Dünyada ben insanım diyen herkesi ve bütün dünyayı Çin mallarını boykota çağırıyoruz.
Bırakın Çin malı almayı, Çin malı satan mağazalardan alışveriş dahi yapmayın diyoruz. Yeryüzünü sömürenlere karşı verilecek en güzel mücadelelerden birisi de budur ifadelerini kullandı.

Kaynak : http://harputposta.com/uygur-turklerine-vatandaslik-verilmeli-757.html

Etiketler: » » »
Share
889 Kez Görüntülendi.