logo

trugen jacn

EL-EZHER ÜN.’NİN DAYANIŞMA MESAJİNDA UYGUR KISMININ SANSÜRLENDİĞİ BİLDİRİLDİ

Her yıl islam dünyasına yönelik olarak kutlanan “İSLAM DAYANIŞMA GÜNÜ ” etkinliklerinde Mısır’in kadim İslami Eğitim Kurumlarından El- Ezher Üniversitesinin islam dünyası ile ilgili yayınladığı mesajinda ” Müslüman Uygular ile ilgili bölümünün Mısır yönetiminin sansürüne takıldığı ve Uygurlarla ilgi bölümünün mesajin içeriğinden ” silindiği bildirildi.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

El Ezher Üniversitesi Şeyh Ahmed El Tayyip'ten çok eşlilik ...

Mısır Arap Cumhuriyeti yönetiminin, İslam Dayanaşma günü mesajinda Uygur Türklerine dair ima içerdiği gerekçesiyle mesajın Mısır medyasında yayınlanmasını engellediği iddia edildi.

Mısır yönetiminin, El-Ezher kurumunun Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajı, Uygur Türklerine ilişkin ima yer aldığı gerekçesiyle sansürlediği iddia edildi.

Mısır dışından yayın yapan Alaraby internet sitesinin haberinde, Mısır istihbaratı ve güvenlik birimlerinin üst düzey yetkililerinin, ülkede yayın yapan gazetelerin genel yayın yönetmenlerine, El-Ezher’in 20 Aralık Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla hazırladığı mesajı yayınlamaması talimatı verdiği ileri sürüldü.

Mısır medyasının talimata uyduğu belirtilen haberde, Mısır istihbaratına yakınlığıyla bilinen bir internet sitesinin önce El-Ezher’in mesajını yayımladığı ancak daha sonra kaldırdığı ifade edildi.

Alaraby haberinde, “El-Ezher’in mesajında doğrudan Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinden bahsedilmediği, sadece ima edildiği halde Mısır yönetimi Çin ile ticari ilişkilerin olumsuz etkilenme ihtimalinden dolayı mesajı sansürledi.” ifadesine yer verdi.

Resmi verilere göre, geçen yıl Mısır ve Çin arasındaki ticaret hacmi 13,8 milyar dolara çıktı.

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Arsenal’da forma giyen Mesut Özil’in, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlallerine dikkat çekmesi üzerine konu İslam dünyasında gündeme gelmişti.

– Çin’in Uygur Türklerine yönelik politikası

Çin’de son yıllarda Uygur Türklerinin yaşadığı Uygur Özerk Bölgesi’nde “mesleki eğitim merkezi” adı altında faaliyet gösteren kamplar ile Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller, uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine üye 22 ülke, 11 Temmuz’da, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara yönelik muamelesini eleştiren ve kitlesel gözaltıların durdurulması çağrısında bulunan mektubu imzalamıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) raporunda, son 2 yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çok sayıda kişinin “önleyici polisiye tedbir” adı altında suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi bakımdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın toplama kamplarına gönderildiği belirtilmişti.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi.

Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini geri çeviriyor.

Kaynak : Anadolu Ajansı (AA)

Editör’ün Notu :

Mısır Yönetimi Uygur Türkleri Konusunda Sabıkalı vede Suçlu

Mısır’da bulunan ve islam dini eğitimi veren Üniversite ve medreselerde öğrenim görmekte olan binlerece Uygur Türkü öğrenci 2017 yılının başlarında Komünist Çin yönetiminin talebi doğrultusunda oturma izinleri iptal edilmiş ve zorla ülkelerine dönmeye zorlanmıştı. Bunun üzerine Çinliler bu ülkeye yolladığı Çin gizli Servis elemanları ile Çin Polisilerine yardım ederek bu Uygur öğrenciyeri zorla göz altına alarak zorla Çin’e ölüme göndermişti. Bunun üzerine yüzlerce Uygur Türkü Üniversite öğrencisi Türkiye’ye gelerek ülkemize sığınmıştı.Bu öğrenciler Devletimizce İstanbul,Bursa,Kastamonu ve Samsun illeri başta olmak üzere çeşitli Üniversitelere yerleştirilmiş olup, halen bu üniversitelerde öğrenimlerini sürdürüyorlar . Ayrıca, Mısır’da Palis tarafından göz altına alınan onlarca Uygur genci kayıp durumda olup,akibetelerinden haber alınamıyor.

مىسىردا تۇتقۇن بولغان ئۇيغۇرلارنى خىتاي دۆلەت بىخەتەرلىك ساقچىلىرى سوراق قىلىۋاتقانلىقى ئاشكارا بولدى

Mısır yönetimi bu konuda insanı ve islami duyarlılığa aykırı hareket etmiş ve ülkelerine gelmelerine izin verdiği Çin Komünist Ajanlarının devletinin güvencesi altında yaşayan Uygurları tutuklayarak Çin’e geri götürmelerine izin vererek bu konuda Çin’in bu cinayetlerine katkı sağlayarak Çin’in Müslüman Uygur katliamına ortak olmuştur. Ayrıca uluslar arası kurallara göre Çinli Ajanların ülkesinde masum insanları tutuklumasına yardım ederek egemenlik hakları ile devlet onurunu Komünist Çin’e çiğnetmiştir.

Etiketler: » » » » » » »
Share
624 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ