logo

trugen jacn

DÜNYA UYGUR KURULTAYI ÇİN’İN BİLİM DIŞI, ASILSIZ İDDİA VE İFTİRALARINA CEVAP VERDİ

Dolkun İsa resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Doğu Türkistan Türklerinin Liderleri Mehmet Emin Buğra ve İsa Yusuf Alptekin’in temellerini atarak vefatlarına kadar bayraktarlığını yaptığı ,muhaceretteki Doğu Türkistan milli hareketinin  günümüzdeki en  yetkili varisi ve en üst  temsil organı  Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı Çin işgal yönetiminin  Devlet Konseyi Enformasyon Ofisinin 21 Temmuz  2019 Pazar günü yayınladığı ve beyaz kitap adını verdiği  bilimsellikten ve gerçeklerden yoksun tamamen Çin emperyalizminin iddia,safsata ve iftiralarından oluşan açıkılamalarını şiddetle kınayarak “ Bu asılsız heyezan ve yalanlarla dolu iftiraları şiddetle reddediyor ve en güçlü şekilde kınıyoruz”sözleri ile tepki gösterdi.

Dünya Uygur Kurultayı Sözcüsü Dilşat Reşit Çin’in bu  bu iddiaları ile ilgili olarak    Merkez Ajansı’na konuştu ve ve şunları söyledi ; “ Çin yönetimi bu gerçek dışı asılsız iddia ve töhmet içerikli açıklamaları ile bilimi ve tarihi gerçekleri inkar etmiştir.Çin, beyaz ile siyahı ve gerçek ile yalanı bir birine karıştırmıştır.”sözleri ile tepki gösterdi.

Özgür Asya radyosu’na konuşan Dünya Uygur Kurultayı Yöneticileri de Çin’in bu yersiz ve asılsız iddialarını çeşitli yönleri ile yorumlayarak  Çin yönetiminin bu yalanlarını tümden reddettiklerini açıkladılar

DUK Genel başkanı Dolkun İsa  : Çin yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan’da bir yandan etnik soykırım amacı ile Çin tipi Nazi kamplarına milyonlarca Müslüman Türk Kardeşlerimizi kapatarak zülmediyor, diğer yandan ise kültür katliamı yapıyor. Çin bütün bu insanlık dışı politikaları ile halkımızı zorla kendi kimliklerinden dönüştürerek Çinlileştirmek için  çabalıyor. Buna karşılık ise, uluslar arası toplumun mazlum Doğu Türkistan Türklerine olan hemdertlık ve duygusal birlikteliğini   yok etmek için  asılsız Çin tipi propaganda savaşları yürütüyor.Çinli işgalcılar Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik  soykırım uygulamalarını  bir an önce sonuçlandırmak için  soykırım ile propaganda savaşını de birlikte yürütüyor.Ancak,Çin bu uygulamalarında hiç bir zaman başarılı olamayacaktır.

DUK Başkan Yrd.cısı Ferhat Muhammed : Çinli işgalcıların Uygur Türklerinin tarihini ve gerçeklerini  kendince değiştirmeye yönelik bu asılsız iddia ve söylemleri ve buna yönelik icraatları tarihten günümüze kadar süregelen  bir uygulama. Çin bu tarz sözde “Beyaz Kitap” iddiaları ile şimdiye kadar ve hiçbir zaman uluslar arası toplumun güvenine sahip olamamıştir.Bu son iddia ve safsatalarına da bundan sonra da kimseyi de inandıramayacaktır. Aksine uluslar arası  hukuk ve insan hakları kuruluşları tarafının şiddetli eleştirilerine maruz kalmıştır.

Duk Başkan Yrd.Dr.Erkin Ekrem :

Çin yönetiminin asılsız ve gerçeklere aykırı iddiaları ;

  1. Doğu Türkistan(Xinjiang) 2 bin yıldır Çin’in ayrılmazı bir parçası
  2. İslam dini Uygurlara Arap istilacılarca zorla kabul ettirilmiştir.
  3. Uygurlar etnik olarak Türk değildir
  4. Tarihte Doğu Türkistan adı ile bir devlet yoktur Şeklindeki iddialarının tamamının hiçbir bilimsel dayanağı yoktur.
  5. Bu asılsız iddialarını ısıtarak   tekrar piyasaya sürümesi Çin’in kötü niyetinin  devam ettiğinin yeni bir tezahürüdür.
Etiketler: » » » » » » » » »
Share
3395 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ