logo

trugen jacn

DÜNYA UYGUR KURULTAYI BAŞKANI DOLKUN İSA : GELDİĞİ ANKARA’DA TÜRKİYE’YE ALINMADI

Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa,  kendisi hakkında daha önce konulan Türkiye’ye giriş yasağının Ankara İare Mahkemesince  kaldırılmış olmasına  rağmen, geldiği Ankara-Esenboğa Hava Limanından Türkiye’ye alınmadı. Türkiye’ye alınmaması üzerine açıklamada bulunan İsa, “Türk yetkililere de seslenmek istiyorum. Ben hiçbir zaman Türkiye’nin kamu düzenini bozacak hal ve hareketlerde bulunmadım. Türkiye benim  öz vatanımdır  ve  asla  söz konusu değildir.” açıklamasında bulundu.

Bir 1 kişi, ayakta ve şunu diyen bir yazı 'DUTY FREE' görseli olabilir

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MEREKEZİ(UYHAM)

Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa, Ankara’da İbn-i Sina Hastanesi’nde  tedavi gören  Dünya Uygur Kurultayı eski  Başkanı Erkin Alptekin’i ziyaret etmek için  18 Eylül Cumartesi  günün ilk saatlerinde   gece 01,30 itibariyle Türkiye’ye geldi. Ancak, uçakla  Ankara Esenboğa Havalimanına  gelen DUK Başkanı Dolkun  İsa, pasaport kontrolünde ülkeye  alınmayarak sokulmadı. Emniyet yetkilileri İsa hakkındaki Türkiye’ye giriş yasağının Ankara 1, İdare Mahkemesince kaldırılmış olmasına rağmen, hakkında tekrar konulan yeni bir yasak kararının bulunduğunu  gerekçe olarak gösterdiler ve kendisinin Türkiye topraklarına  ayak basmasının yasak kararı sebebiyle  mümkün   olmadığını açıkladılar.

KALDIRILAN YASAĞIN ARDINDAN BAŞKA YASAK VERİLDİ

Türkiye’ye alınmayarak  Almanya’ya dönüşü için Hava Alanı transit yolcu salonunda bekletilen DUK Başkanı Dolkun  Türkiye’ye alınmaması ile ilgili  Milletine görüntülü bir mesaj yayınlayarak sosyal medyada paylaştı. DUK.Başkanı  Dolkun İsa,  mesajinda şunları  söyledi:

“Ben Ankara’ya bizim değerli liderimiz İsa Yusuf Alptekin’in oğlu eski Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Erkin Alptekin’i ziyaret etmek için gelmiştim ama maalesef ülkeye alınmadım. Ben Türkiye’de okudum. Türkiye’yi herhangi bir Türk vatandaşından daha çok seven, uluslararası alanda Türkiye’yi her zaman savunan biriyim ama maalesef bugün Türkiye’ye giremiyorum. 2008 yılından beri Türkiye’ye giriş yasağım var ama avukatım aracılığı bu konu hakkında hukuk mücadelesi verdik ve benim hakkımdaki ülkeye giriş yasağı kaldırıldı. Ayrıca Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden bana ülkeye giriş yapabileceğime dair bir belge verildi. Bunun üzerine avukatımla görüşerek buraya geldim ama geldiğimde kaldırılan yasağın ardından bana başka bir yasak kararı alındığını öğrendim.. verildiğini gördüm.

Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilir

BU KARARIN ÇİN BASKISIYLA ALINDIĞINI BİLİYORUM

Ben şu anda Türkiye’ye alınımadığım için Almanya’ya geri dönüyorum. Buradan Türk yetkililere de seslenmek istiyorum. Ben hiçbir zaman Türkiye’nin kamu düzenini bozacak hal ve hareketlerde bulunmadım, bulunmayacağım. Bu kararın Çin baskısıyla alındığını biliyorum. Çin Doğu Türkistan’da zulüm yapmaya devam ediyor ama elinin Ankara’ya kadar uzandığını biliyordum ama bu kadar olduğunu tahmin etmiyordum. Ben sözü Türk milletine ve Türk halkının iradesine bırakıyorum.“ ifadelerini kullandı.

Share
342 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ