logo

trugen jacn

DÜNYA HOLOKOST GÜNÜNDE UYGUR MÜSLÜMANLARI DA SOYKIRIMA UĞRUYOR

Bugün Nazilerin Yahudi soykırımını ” Holokost Anma Günü. Günümüzde ise Çin Komünist Yönetiminin Uygur Müslümanlara Yahudi soykırımının tıpkısını uyguladığı kabul ediliyor.

This image has an empty alt attribute; its file name is Untitled-design-1-3.jpg

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Bu yazı yazılırken Çin, şu anda Çin’in kuzeybatında yer alan Sincan eyaletinde kurduğu toplama kamplarında yaklaşık 2 milyon Uygur ve diğer etnik Müslümanı gözaltında tutuyor. Bu kamplarda tutulan bu insanlar sistemli olarak işkenceye maruz kalıyorlar.Ayrıca,onlardan İslam’dan uzaklaşmalamalarını zorla istiyorlar. Bunların yanı sıra kamplarda kadınlara kitlesel tecavüzleri, zorla sterilizasyonlar(çocuk sahibi olmasının önlenmesi için operasyonlar) uygulanıyor. Çin’in Müslüman azınlıklara reva gördükleri bu uygulamalar ve insanlığa karşı işlenen suçlar tanımına da uymaktadır.

27 Ocak 2020 Pazartesi günü, İkinci Dünya Savaşı sırasında 6 milyon Yahudi’nin yanı sıra toplama kamplarındaki milyonlarca diğer azınlığın ölümlerini gören Holokost Kurbanları Anısına Uluslararası Anma Günü’nü kutladı. Avrupa’da Nazizmin ve faşist liderliğin dehşet verici yükselişiyle damgalanan bu soykırım, vahşetin ardından küresel tanım ve tutumda da köklü bir değişiklik gördü.

Dünya çapında hükümetler ve parlamentolarda “bir daha asla” ifadesi ile baskın olmayan tartışmalar; aşağılık Nazi ideolojisinin körüklediği Yahudi halkının korkunç soykırımı, savaş konusundaki söylemin tamamını değiştirdi. Soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçlar hane halkının dahi tartışma noktaları haline geldi – bu olaylarda dünya liderlerini denemek mümkün hale geldi ve halk olayların dönüşünü yakından takip etti.

Bu gün  en korkunç toplama kamplarından biri olan Auschwitz’in kurtuluşunun 75. yıldönümü , İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi ve Holokost’un kendisinin sona ermesi anlamına geliyor.  Politikacılar, siviller, hükümetler ve inanç grupları bir araya gelerek modern tarihin en acımasız barbarlık eylemleri sırasında bu suçu işleyeneyer ve acı verenleri hatırlamak için birçoğu “bir daha asla” çağrılarını gerçekleştiremedi.

Çin, soykırım suçlamalarını ya da Uygur Müslümanları ile olan suiistimalleri reddetmeye devam ediyor, ancak uydu görüntüleri ve kampın canlı tanıkları ifşaatları ile Çin’in yalanlarını çürütüyor ve Çin Nazi Kampları ile bu kamplardaki işkenceleri de kanıtlıyor. Son zamanlarda bölgeden kaçarak gelenler Çin’in Uygur ve Kazak etnik Müslümanlara karşı korkunç ve sistematik bir soykırım uyguladığını ortaya koyuyor. Uygur bölgesi Müslüman çoğunluğun yaşadığı bir bölge. Dünya liderleri,  bölgede meydana gelen soykırımları görmezden gelirken Çin ile açıkça bir şekilde dostane bir ilişki içinde olmaya devam ediyor. Dünya liderlerinin bir daha asla cümlesine uygun hareket etmeleri için neler yapılması gerekiyor  ?

Bunun düşünülmesi gereken bir konu olduğu açıktır.

Kaynak : muslimvibe.com/

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1116 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ