logo

trugen jacn
27 Şubat 2015

DUK YÜRÜTME KURULU BAŞKANI İSA : MERHUM BEKİN PAŞAMIZ BİZLERİN HOCASI,AĞABEYİSİ VE BİZLERE ÖRNEK BİR LİDERİMİZDİR.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

         Dünya Uygur Kurultayı Yürütme Kurulu Başkanı Dolkun İsa,Doğu Türkistan davasının bayraktarlarından Gazi General Mehmet Rıza Bekin’in vefatının 5.yıl dönümü Anma Toplantısı Tertip Komitesi Başkanlığına uzun bir  mesaj yollamıştır.
Mesaji in içeriği şöyle ; 

Merhum Hocam ve Liderim Mehmet Rıza Bekin Paşamızı Vefatının 5.Yılında Saygı ile Anıyorum.

Tertip Komitesinin  Başkanı ve değerli Mensupları
Merhum Liderimiz merhum Mehmet Rıza Bekin’i vefatının 5.yılında anma toplantısı düzenleyerek gösterdiğiniz vefa ve kadirşinaslık için çok teşekkür ederim.
Bu Anma Etkinliği için yolladığınız davetiye’ye de ayrıca minnettarım. Nezaketiniz için çok  müteşekkirim.
Türkiye’ye vize engeli nedeniyle  gelemiyorum ve aranızda bulunmayı çok arzu etmeme rağmen,bu Anma Toplantısına katılamadığım için üzgünüm. Böyle çok önemli bir toplantı’da sizler birlikte olmayı çok isterdim.  Ayrıca,Vefakar,fedakar Ustadımız ve Liderimiz merhum Paşamızı anma şerefini ve gururunu hep birlikte yaşamayı büyük bir bahtiyarlık  addederdim. İnşaallah ileride hep birlikte olmayı umut ediyorum.
Merhum General Mehmet Rıza Bekin, küçük yaşlarda Türkiye’ye gelerek Askeri Liseye yerleştirilmiş bir Uygur Türkü idi.Dünyanın en güçlü ve önemli Ordularından Kahraman Türk Ordusunun saflarına katılmiş ve Ordumuzda General rütbesine yükselebilmiş ve Uygur Türklerinin 20.yüz yılda gurur duyduğumuz ve Doğu Türkistanlılar olarak iftihar ettiğimiz müstesna değerlerimizden biridir.

Ben 1994 yılında Türkiye’ye ilk geldiğimin ertesi, o zaman Aksaray’da bir Apartman dairesinde faaliyet gösteren Doğu Türkistan Vakfı’nda kendisini ziyaret etmiştim. Türkiye’den ayrılıp Almanya’ya geldiğim Haziran 1996’e kadar geçen iki yıllık süre içerisinde her zaman merhumun bir çok maddi ve manevi yardım,himaye ve desteğine nail oldum. Birlikte çok güzel anılarımız ve sohbetlerimiz oldu
Almanya’ya yerleştikten sonra de ilişkiyi hiç  aksatmadım Sürekli kendisini arar, daima fikirlerinden ve engin tecrübelerinden yararlanageldim.
Avrupa’da yaptığımız çeşitli etkinliklerimizde bizi her zaman destekledi ve yanımızda olmuştur.  Bizlere moral,destek ve güç verdi. Avrupa’da ve Türkiye’de yapılan bir çok faaliyetlerimizde sürekli görüşme ve sohbet etme imkanlarımız olmuştur.
Murhum Ustadımız ve Liderimis Mehmet Rıza Bekin Paşamız,Doğu Türkistan halkının içine düştüğü esaret ve sömürgeciliğin temel nedeninin cehalet ve bilgisizlikten kaynaklandığının çok önceden  farkına varmıştı.Esaret ve sömürgecilikten kurtulmanın da bu cehalet ve nadanlıktan kurtulma ile ile ancak,mümkün olabileceğine inanıyordu. Doğu Türkistan davasının uluslar arası seviyede yürütülebilmesi için hayatın bütün sahalarında yetenekli, bilgili ve modern düşünce sistemi ile donanmış  genç yeni bir neslin yetişmesi
gerektiğine inanıyor ve bu düşüncesini de sürekli gündeme getiriyor ve bizlerle de paylaşıyordu. Bu düşüncelerini bir amaç ve  hedef haline getirmişti  ve derhal işe girişerek Doğu Türkistanlı gençlerin Türkiye’de yüksek öğrenim yapmalarını temin etti. Bugün diaspora’daki Doğu Türkistan davasının yürüten kadrolarımızın büyük bir bölümünün onun Türkiye’de yetişmelerini sağlayan kişilerden oluştuğunu pekala söyleyebiliriz.Kendisinin Türkiye’deki konumu,güven ve itibarını Doğu Türkistanlılara ve onların  genç evlatlarının  iyi bir geleceğe  kavuşması, tahsil görmeleri ve onların yetiştirilmeleri için cömertçe kullanmıştır.Gerçekten de Merhum Paşamızın yardım ve himeyesi ile tahsil yaparak yetişenler ,günümüzde dünyanın dört bir yanında Doğu Türkistan milli hareketlerinde önemli roller üstlenmişlerdir.
Ben şahsen Dolkun İsa olarak; Milli davamız’da çalışan ve Milletimize yararlı olmaya çalışan bir fani olarak bunlardan biriyisimYanı Bekin Paşamın eseriyim. . Ben eğer Aziz vatanım ve mazlum halkım ve Milli davamız için bir şeyler yapabildi isem, bunda merhum Ustadımız ve Miderimiz M.Rıza Bekin Paşamızın katkısı ve rolü çok büyüktür.
Merhum Bekin Paşamız, Türkiye’de Doğu Türkistan davasının birliği bütünlüğü ve tek merkezden yürütülebilmesi yanı Tek Ses olabilmesi için çok büyük gayret göstermiştir. Merhum,daima uzağı tahmin edibilen gören üstün vasıfları, kıvrak  zekası engin idarecilik  girişimcilik ve Teşkilatçılık yeteneği olan bir  önemli değerimizdi.

1992’de İstanbul’da 1.Doğu Türkistan Milli Kurultayı’nı 14 ülkeden 70 civarında Doğu Türkistanlı Temsilcilerin katılımı ile gerçekleştirmiştir.
1996’oa Münih merkezli Dünya Uygur Gerçler Kurultayı ve 1999’da yine Münih’te 2. Doğu Türkistan Milli Kurultayı’nın toplanmasında önderlik etmiştir. 2004’de kurulan ve yeni bir oluşum olan Dünya Uygur Kurultayı’nın kurulmasında çok önemli roller oynamıştır.
Bugün muhaceretteki Doğu Türkistan davası Dünya Uygur Kurultayı’nın şemsiyesi altında onu merkeze alan bir konumda yürütülebiliyorsa,ve uluslar arası düzeyde belirli bir etkili  konuma gelmiş ise, bunda merhum Bekin Paşamızın milli ve merkezi birliği temin etmesi ve gerçekleştirmesi yolundaki çalışma ve gayretlerinin büyük bir payının olduğunu düşünüyorum. Bu yeni gelişme ve inkişaflardan merhumun sağladığı katkısını  unutmak mümkün değildir. Onun şereflerle dolu hayatını ve hatırasını her zaman hatırlamak, yaşatmak ,onun müstesna mevkiini tesbit ve gelecek nesillere aktarmak Doğu Türkistan davasının istıkrarlı ve sürekli yürütülmesinde çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Bu vesile ile, bu çok önemli Anma faaliyetini yapmak fikrini ortaya koyan, bu etkinliği gerçekleştirmek için canla başla çalışan Tertip Komitesinin bütün vefakar,fedakar ve vatanperver üyeleri olar Siz aziz kardeşlerime en derin minnet ve şükranlarımı ifade etmek istiyorum.Sizlerin bu çok önemli ,tarihi ve milli ve vicdani görevi ortaya  atmanız ve bunu yerine getirmek uğrundaki çabalarınıza kalbi tebriklerimi sunuyorum.  Allah Taala sizlerin  çalışma şevkinizi arttırsın ve bunun  için daha büyük güç ve kuvvet nasip eylesin.

Satırlarımı sonlardırırken, Merhum Ustadımız,Ağabeyimiz ve Liderimiz merhum Mehmet Rıza Bekin Paşamızı bir kez daha minnet ve rahmetle anıyorum.Onun muazzez ruhu huzurunda ve Ay yıldızlı Al ve Gökbayraklarımızın önünde saygı ile eğiliyor ve dualarımı yolluyorum.
Aziz Ustadım ve Liderim Bekin Paşam; senin bize emanetin olan cefa,meşekkat ve zorluklarla dolu ama aynı zamanda kutlu ve şerefli Doğu Türkistan davasını nefesimin son anına kadar yürütmeye çalışacağıma Kuran-i Kerim Al ve Gökbayraklarımızın önünde vicdanım ve şerefim adına söz veriyorum.
Büyük Ustadım ve Liderim, Sen ebedi mekanında rahat uyu.Emanetin inşaallah emin ellerde. Kabrin Nur ile dolsun. Ruhun şad ve mekanın cennet olsun.
Anma toplantısına katılan çok değerli Misafirlere, Muhterem konuşmacılara ve Aziz Doğu Türkistanlı hemşehrilerime en kalbi selam,saygı ve hürmetlerimi arz ederim.

Dolkun Isa
Dünya Uyghur Kurutayı Yürütme Kurulu Başkanı
21.02.2015 – Münih / Almanya

Etiketler: » » » »

Share
1620 Kez Görüntülendi.